İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı
Hdp, Kobani, Eylem, Haber

Gündem Haberleri  / Anadolu Ajansı

Eski HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Pero Dündar ve Serpil Kemalbay hakkında açılan İkinci Kobani Davası bugün başladı. Eski vekiller, 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile yargılandı. Mahkeme heyeti, sanıklardan Hüda Kaya'nın şartlı tahliyesine karar verdi.

Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin 5 eski HDP milletvekilinin 38'er kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı - 1. Resim

HÜDA KAYA SUÇSUZ BULUNDU

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık avukatları katıldı. Sanıklardan Hüda Kaya'nın tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferans aracılığıyla bağlandığı duruşmada, diğer sanıklar Serpil Kemalbay Pekgözegü, Garo Paylan, Fatma Kurtulan ve Pero Dundar ise hazır bulunmadı. Duruşmada savunmasını yapan Kaya, suçlamaları reddetti ve suç oluşturabilecek bir eyleminin bulunmadığını ifade etti.

İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı - 2. Resim

ŞARTLI TAHLİYESİ KARARLAŞTIRILDI

Sanık avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduklarını dile getirdi. Mahkeme heyeti, sanık Kaya'nın, yurt dışına çıkış yasağı ve karakola imza verme şartıyla tahliyesini kararlaştırdı ve eksikliklerin giderilmesi için davayı 10 Eylül 2024'e erteledi.

İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı - 3. Resim

NE OLDU?

İddianamede, 6-8 Ekim 2014'te ülke genelindeki eylemlerde terör örgütü PKK/KCK yöneticileri, örgüte bağlı yapılanmalar, HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca, halkın sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirilmesi yönünde çağrılar yapıldığı kaydedildi. Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere 35 ildeki olaylarda 37 kişinin öldürüldüğü, 29 kişinin öldürülmeye teşebbüs edildiği belirtilen iddianamede, ayrıca çok sayıda yaralama, mala zarar verme, alıkoyma, hırsızlık, yağma, iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal, Türk bayrağını yakma ve Atatürk'ü Koruma Kanunu'na muhalefet suçu işlendiği bildirildi.

İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı - 4. Resim

38'ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

İddianamede, olayların gerçekleştiği tarihte milletvekili olan Kaya, Pekgözegü ve Paylan ile 27. dönem milletvekilleri Kurtulan ve Dundar'ın, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesine aynı suçlardan yargılanan 108 sanıkla 6-8 Ekim olaylarının başlatılıp, gerçekleştirilmesi konusunda fikir ve eylem birliği içerisinde oldukları savunuldu. Sanıklar, Yasin Börü ve arkadaşlarının da arasında bulunduğu 37 kişiye yönelik öldürme ile devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak suçlarından 38'er kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra atılı diğer suçlardan da çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

İkinci Kobani Davası'nda tahliye kararı! 5 eski HDP'li vekil yargılandı - 5. Resim

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...