DOKTOR RAPORU: PSİKOLOJİK BOZUKLUK;

A -
A +
Selfie yalnızlığı!
Kişinin kendi fotoğrafını çekerek sosyal medya platformlarında paylaşması trendinin bir hastalık olduğu artık kesinleşti...
Bazıları bunu kendini beğenmişlik, kendini güzel gösterme ve ispatlama isteği olarak nitelendirirken, bazıları da geçici bir trend olarak görüyor.
Selfie konusundaki son yazımı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz'un kıymetli görüşleriyle tamamlıyorum;
"-Selfie fotoğraf paylaşımıyla kişiler, güzellik algılarını paylaşıma açmak ve güzel olduklarının da onayını almak istediklerini ifade ediyor olabilir.
Bu trend, kişilerin kendi özelleri olan fotoğraflarını paylaşmaları konusunda bazı sıkıntılar yapabiliyor.
Örneğin; kişi bu fotoğrafları yalnızca netten arkadaşlık yaptığı kişilerle de paylaşıyor olabileceğinden, bu kişilerin o fotoğrafları kötüye kullanmaları ve izinsiz paylaşmaları riski bulunur..."
...
İnsanlar Maslow'a göre temel ihtiyaçlarını, güvenlik ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra başka insanlar tarafından sevilmek, onaylanmak, kabul edilmek ve saygı görmek ister.
Bu yapboz, insan kendini gerçekleştirince tamamlanır. Kişi bu yapbozu tamamlamak için yaşamın farklı alanlarında örneğin ailede, arkadaş ortamlarında arayış ve mücadele içindedir.
Teknolojinin gelişmesi ve iletişim kanallarının sanal ortamlarında yaygınlaşması ile birlikte kişi, bu ihtiyacını karşılamak için alternatif bir yol geliştirmiştir.
...
Selfie'de kişi kendi fotoğrafını çeker, o anda kontrol kendisindedir. İstediği açıdan, istediği kimliğe şekle bürünerek kendisini aslında olmadığı ancak olmak istediği şekle büründürüp etrafındakilerden ilgi görmek ister.
Dudak bükmek, kaşları çatmak farklı duyguları ifade eder. Bunlardan biri de çocuksuluktur. Çocukların istediği olmadığında ya da sevgi ihtiyacı duyduğunda yüz ifadelerinde masumiyeti kullanmaları gibi, Selfie çeken kişi de bu beklenti içinde olabilir.
...Selfie, kişide içsel bir yalnızlığı temsil ediyor olabilirFotoğraf karesinde başka kişi ya da nesnelerin olmaması, Selfie çeken kişinin içsel bir yalnızlık yaşadığı anlamına gelebilir. 
Aynı zamanda kişinin sürekli kendisiyle ve görüntüsüyle meşgul olması, içten içe kendisini beğenmesi ve bunu çevreye ilan etmesi narsistik kişilik özellikleri olduğunu da gösterebilir.
Farklı bakış açısından bakıldığında ise, kişi özgüvenindeki eksiklik nedeniyle, bu duygunun üstüne gidip savunma mekanizması geliştirerek, kendisine "Hayır, ben iyiyim ve yeterliyim" demeye çalışır.
...Zaten konuya "Akıllı telefon gençliği" diye daha geniş kapsamlı bakarsak, Einstein'ın korktuğu günün geldiğini de görüyoruz;"-Korkarım ki bir gün teknoloji, insan iletişiminin ve yakınlaşmasının önüne geçecek ve ruhu bozuk bir nesil ortaya çıkacak..."
Ana Kumanda...
(...TV 8 / Derin Futbol)
RASİM OZAN: İlk kez katılıyorum sana... Fenerbahçe bu sezon şampiyonluğu hak etti...AHMET ÇAKAR: Fenerbahçe her maçta... Sabahtan akşama kadar, 90 dakika mücadele etti Rasim!..."
ÖĞRENDİM Kİ;
"-Nankörler sayesinde, vefanın değerini keşfediyoruz..."
Nostalji...
Maddeci sistemden bunalım geçiren bir kadınRusya'da 1995 Şubatında yayınlanan Pravda Gazetesi'nde ilginç bir yazı yer almış.Maddeci sistemden bunalım geçiren bir kadının, psikiyatri doktoruna yaptığı şikayeti konu alıyormuş:...-Sabah saçım başım dağınık KOYUN gibi yataktan kalkıyorum...-İşe yetişebilmek için otobüse AT gibi koşuyorum...-Otobüs dolu olduğundan dolayı yer bulabilmek için İT gibi boğuşuyorum ve nihayet işe yetişiyorum...-İşte MANDA gibi çalışıyorum. Oradan ayrılınca alışveriş yapmak için TAZI gibi dolaşıyor ve aldıklarımı EŞEK gibi eve taşıyorum......-Kocamın ve çoluk çocuğumun yemek, çamaşır gibi ihtiyaçlarını karşılıyor ve çok yoruluyorum.-Bitkin bir vaziyette yatağa yatıyorum ve benden rahatsız olduğunu söyleyen kocam bana diyor ki:-Biraz öte tarafa git İNEK!-Doktor söyler misin ben hangi tür hayvanım?......İroni burada bitiyor ve e-postayı bize gönderen arkadaşımız Mustafa Karagöl'ün yorumu geliyor;"-Materyalist sistemlerdeki mikropların meydana getirdiği birçok hastalıklardan birisi de ruhsal sıkıntı...Bu ve benzeri hastalıklarından kurtulmanın yolu ise toplumsal ahlak..."

Kapak konusu
Memlekette Kemal Sunal filmleri neredeyse istinasız herkesçe klasik komedi olarak kabulleniliyor.
Ancak neredeyse her gün birkaç kanalın aynı anda Kemal Sunal yayınlandığı 90'lı yıllarda Kemal Sunal filmleri yine herkesçe izlenmesine rağmen bayağı kabul ediliyordu.
Kime sorsan "İzlemiyorum, belgesel izliyorum, artık baydı" gibilerinden cevaplar almak ender görülen şey değildi.
Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir siyaset meydanında Türk izleyicisinin Kemal Sunal reytingi ele alınmıştı da sanki Türk televizyon izleyicisinin en büyük sorunlarından biri tartışılıyor gibiydi.
Dahası Kemal Sunal bir demecinde "İnsanlar benim filmlerimi izlemeye devam ettikçe ülke yerinde saymaya devam edecek" gibisinden bir şeyler demişti.90'lı yıllardan bugüne Kemal Sunal'a bakış açısı ilginç geliyor.
(...obisp.blogspot.com.tr)
KRAMPON
G.SARAY'da Gökhan Zan, Beşiktaş'ta Serdar Kurtuluş'un ayrılık sinyali vermesi, F.Bahçe'de tedirginliğe sebep oldu......TRABZON'da Abdullah-Hami-Ünal efsanesi yıkılıyor: Onur-Onur-Onur......ÖMER Üründül derbiyi yorumladı: "Hafta sonu oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde golü atan öne geçer..."...MHK: Görev veremediğimiz hakemleri pişsin diye Beşiktaş maçlarına gönderiyoruz......F.BAHÇE yönetimi, iki sezondur bodrum katında bağlı tuttuğu anonsçuyu, bu hafta çıkarma kararı aldı......
BEŞİKTAŞ maçlarının hakemleri, "O kadar hatayı bir maça nasıl sığdırıyorsunuz" sorusuna cevap verdi; "Maç günleri biraz erken kalkıyoruz..."

Mutluluk...
Peki mutluluğu nerede bulabilirim?...Kendi doğamın gerektirdiği biçimde yaşamakta...Bunu nasıl yapabilirim?...Davranışlarımın ve eylemlerimin, ilkelerime dayanmasını sağlayarak...Hangi ilkeler?...
Bunlar iyi ve kötüyü ele alan ilkelerdir, beni adil, ılımlı, cesur ve özgür kılmayan hiçbir şey benim için iyi değildir; ve bunların tam zıttı olmayan hiçbir şey de kötü değildir...

(...Marcus Aurelius)
TWİTTER
(...Yoğun Pınar Kür eleştirilerinden biri; @arife.gulum)
Ne diyor Pınar Kür, hatırlayalım; "Benim anneannem de namaz kılardı, İslam'da örtünme yok"......Programı yapan kişi hemen iki soru sormalıydı-Anneanneniz başı açık mı namaz kılardı?-Kur'an-ı kerimdeki örtünme ayetlerinden haberdar mısınız?......
Bu ülkenin ekseriyeti Müslümandır ve İslamiyet hakkında bilgisi olmayıp da aydın geçinen kişiler İslamın kaideleri konusunda fikir beyan etmemelidirler.
Komik ve rezil duruma düşüyorlar çünkü......
Bu ülkede isteyen her kişi dinsiz, imansız, kafir olabilir... Lakin Müslümanların İslami hassasiyetleriyle hiç kimse dalga geçemez...
Allah ıslah etsin...
FACEBOOK
(...Aziz Yıldırım'ın bayan finalindeki görüntülerine Enes Koç yorumu)
Peşin peşin söyleyeyim; bir Galatasaraylı olarak ben şahsen seviyorum bu adamı...Mantıklı düşününce ciddi ciddi seviyorum; tam futbolun ruhuna uygun bir yönetici...Siz de bu yönden bakın, rahat edersiniz...Hatta Akbank'ın reklam filminde dediği gibi izleyin O'nu;"-Tutamadığımız küçük enişteyi seviyoruz"...
INSTAGRAM
 

"-Taşımada son nokta!.."(...Arkadaşımız Cihat Masum/Manisa'da çekti)
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.