İBB adayı Murat Kurum'dan 'İstanbul Vizyonu'

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Politika Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Siyaset arenasında seçim mesaisi devam ediyor. Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu Toplantısı’nda, İstanbul'a ilişkin plan ve projelerini açıkladı. İşte ulaşımdan, afet yönetimi, kentsel dönüşüme, yaşlı, kadın ve gençlere desteklere kadar İstanbullunun sorunlarını çözecek 'Sistem İstanbul'un 10 hedefi.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için kritik viraja yaklaşırken, siyasi partilerin ve adayların saha çalışmaları da hız kazandı. Bu kapsamda Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu Toplansı’nda İstanbul'a ilişkin plan ve projelerini açıkladı.

İstanbulluların sorunlarını çözecek 'Sistem İstanbul'un 10 hedefini duyuran Murat Kurum, ilk olarak İstanbul'un giderek katlanan trafik ve ulaşım sorununa değindi. Kurum, ilk 5 yılda yılda azalacak olan İstanbul trafiğinin 10 yılın sonunda bir daha geri dönmemek üzere son bulacağını söyledi. Metrobüs hattının Silivri'ye kadar uzatılacağını söyleyen Kurum, Esenler ve Harem otogarlarının taşınacağını, İSPARK'ta yüzde 25 indirim yapılacağını ve taksi sorununun da çözüleceğini belirtti.

"'İstanbul Vizyonu' ihmal edilmiş bu şehrin kötü gidişatını sonlandıracak duruştur" ifadelerini kullanan Kurum, İstanbul vizyonunun en çok halkın vizyonu olduğunu vurguladı. Kurum, kentin iki yakasına iki tünel yapacaklarını dile getirdi.

Depremin bir milli güvenlik sorunu olduğunun altını çizen Kurum, "İstanbul'da tek riskli yapı kalmayıncaya kadar çalışacağız" ifadelerini kullandı. Her mahalleye 7/24 kreş hizmeti vereceklerini de duyuran İBB Başkan Adayı, yeni evlenecek çiftlere beyaz eşya yardımı ve öğrencilere ulaşımda indirim ile doğal gaz yardımı yapacaklarını söyledi. 

Murat Kurum'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün hep birlikteyiz, sanatçılarımızla, sporcularımızla, engelli kardeşlerimizle, gençlerimizle beraberiz. Herkesle birlikte ellerimizi İstanbul için birleştirdik. İstanbul vizyonu için coşkuyla bir araya geldik. İstanbul vizyonu bu şehrin kötü gidişatını sonlandıracak duruştur. 

Burası İstanbul. İstanbul şehirlerden bir şehir değildir. Öyle bir şehirdir ki dünyada bri benzeri daha yok. İstanbul dünyada iyiliği doğruluğu barışı ve tüm erdemleri Üsküdar'dan Eminönü'nden dünyaya buluşturan bir okuldur. Bu güzel şehir milletimizin aşkıdır, sevdasıdır. Bizce bu şehri yönetmek aklınla, kalbinle İstanbul'un ruhuna temsil olmaktan geçer. Biz İstanbul'a adanmış kadrolarız. Bizim hareket noktamız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde İstanbulluların sonuna kadar hak ettiği eser belediyeciliğidir, AK Parti belediyeciliğidir. 

İBB adayı Murat Kurum'dan 'İstanbul Vizyonu'

İSTANBUL ÇARESİZ DEĞİL

İstanbul 2019'da maalesef Fetret Dönemi'ne girdi. Yarı zamanlı belediyecilik anlayışıyla İstanbul bir sorun yumağı haline geldi. İstanbul çaresiz değildir. İstanbul'un yıldızı 'Sistem İstanbul' ile parlayacak. Bugün bu karmaşa İstanbul'u sarmış durumda. İstanbul son 5 yılda ahengini kaybetti işte biz bu şehri yeniden dengeye kavuşturacak çözümlerimizi 'Sistem İstanbul'un 4 ayağıyla açıklayacağız.

'SİSTEM İSTANBUL' İLE 10 HEDEF

Bahanesiz, kibirsiz bir idari yaklaşım izleyeceğiz. Tüm ekibimizle birlikte yeniden eşsiz, yeniden benzersiz bir İstanbul için çalışacağız. 'Sistem İstanbul'a ortaya koyacağımız 10 hedefi paylaşacağım.

İstanbul'da her bir vatandaşımız yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Trafik çilesi ömrümüzden 3,5 yıl alıyor. Hepimiz trafikte zaman enerji kaybediyoruz. Trafikte kaybettiğimiz vaktimizi, ailemizle, kendimize ayırmak istiyoruz. İstanbul'da 2019'da yüzde 47 olan trafik yoğunluğu bugün +64'e yükselmiş durumda. Zirve saatlerinde bu oran yüzde 90'ları aşıyor.

Açtık dedikleri 40.7 km'lik metro hattının gerçekte 8 km'sini zor yapabildiler. Devam eden metro projelerini iptal ettiler. İptal etmek yetmezmiş gibi kazısı yapılan metro şantiyelerimize kamyon kamyon beton döktüler.

İBB adayı Murat Kurum'dan 'İstanbul Vizyonu'

İSTANBUL TRAFİĞİ 10 YILDA BİTECEK

Örnekleri daha da çoğaltabiliriz ama biz bunları İstanbullu kardeşlerimizin vicdanlarına havale ediyoruz, biz çözüme odaklanıyoruz. 5 ve 10 yıllık 2 ayrı ulaşım planlaması yaptık. Daha önceliğimiz İstanbullulara daha iyi hizmet vermek, zaman kazandırmak, trafik çilesine mahkum etmemek.

Raylı sistem payını 2029'da yüzde 37'ye çıkaracağız. Ortalama yolculuk süresi 64 dakikadan 39 dakikaya düşecek. İstanbullulara söz veriyorum ilk 5 yılda azalacak olan İstanbul trafiği 10 yılın sonunda bir daha geri dönmemek üzere son bulacak. Raylı hatlarımızı 650 km'ye çıkaracağız. 10 yıl sonra bu uzunluğu bin 4 km'ye ulaştıracağız.

Yenikapı-İncili-Sefaköy hattını tamamlayacağız. Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü metro hattını 18 km yapacağız. Yıllardır bekleyen Sultanbeyli metrosunu biz tamamlayacağız. Sultanbeyli ve Pendik arasındaki trafiği azaltacağız. Sabiha Gökçen-Kurtköy arasındaki 6 km metro hattını da tamamlayacağız.

2 YAKAYA 2 TÜNEL

İstanbul'da 2 yakaya 2 tünel projesi yapıyoruz. İstanbul'un merkezi bölgelerindeki trafik sıkışıklığını gidereceğiz. İlk olarak Çayırbaşı, Ayazağı, Levazım ve Dolmabahçe olmak üzere tünel projemizi yapacağız. 25,7 km uzaklığında olacak.

 D-100 karayolunun trafik yoğunluğunu azaltacak Bayrampaşa- Büyükçekmece 50,9 km'lik tünel yapacağız. Sahil yoluna alternatif Harem Çekmeköy'e 23,8 km'lik tünel daha yapacağız. Göztepe-Çayırova arasına 30 km'lik yan yol.

İBB adayı Murat Kurum'dan 'İstanbul Vizyonu'

OTOGARLAR TAŞINACAK

Esenler ve Harem otogarlarını taşıyoruz. İki yakada 6 yeni lojistik merkez kuracağız. Bu iki projeyle kent içinde bulunan yaklaşık 1 milyon ağır vasıta trafiğini şehrin çeperlerine taşımış olacağız. Filolarımıza her yıl 100 metrobüs ve 250 otobüs kazandıracağız.

SİLİVRİ'YE METROBÜS 

Müjdelerimizi veriyoruz. Silivri'ye metrobüs geliyor. Amacımız İstanbul'un şehrimizin her yerinde aynı hizmetlerini götürmek ve şehir merkezindeki yoğunluğu çeperlere taşımaktır. D100 karayolunu düzenleyerek metrobüs hattımızı Silivri'ye kadar uzatacağız.

250 BİN ARAÇLIK OTOPARK

5 yılda 250 bin araçlık otopark yapılacak. Bu otoparklarımız aynı zamanda deprem esnasında toplanma vazifesi görecek.

İSPARK bugün baktığınız liyakatsiz ellerde kötü yönetildiği için zarar ediyor. Aracını evinin önüne park eden insanlardan aldığı paraya rağmen zarar ediyor. Buradan söz veriyoruz, biz bu zararı ortadan kaldıracağız. İSPARK'ta uygulanan tarifelerde yüzde 25 indirim yapacağız. İlk yarım saatte ücretsiz olacak.

İBB adayı Murat Kurum'dan 'İstanbul Vizyonu'

TAKSİ SORUNUNU TAMAMEN ÇÖZECEĞİZ

Taksi sorununu tamamen çözeceğiz ve öncelikle doğrudan sistem kurarak. Tüm sistemleri merkezi taksi çatısı altında birleştireceğiz. Burada yapılması gereken düzenlemelerle bu çalışmaları yaparak, taksi sayısında eksiklikler varsa ihaleler yaparak şehrimizdeki taksi sayısını artıracağız. Etkili denetim, eğitim, ceza, ödül uygulamalarını da hayata geçireceğiz. Orada vatandaşlarımızın arzuladığı hizmetleri bir an önce İstanbullularımıza kazandıracağız.

DENİZ ULAŞIMINA YENİ HATLAR

Deniz ulaşımının payını 2 kat artıracağız. İş saatlerinde verilecek sık seferlerle hizmeti artıracağız. Deniz ulaşımında 3 tane yeni hat ekliyoruz.

Görevi devraldığımızda İstanbul'da bisikleti cazip ulaşım aracı haline getireceğiz. Biz herkesin kapısında bir bisiklet olsun istiyoruz. İstanbul'u bisiklet şehri yapmak istiyoruz sağlıklı bir nesil için.

Scooter park alanları da yapacağız. Yapacağımız elektrikli sarj yerleriyle birlikte TOGG'umuzun ve diğer elektiikli araçların sarj edilmesini sağlayacağız. Paylaşımlı bisikleti de yaygınlaştırmak istiyoruz. Bisiklet yolu uzunluğunu 2029'da 2 katına, 2034'te bin 500 km bisiklet yolumuz olsun istiyoruz.

DEPREM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİ

Deprem, terörle mücadele kadar önemlidir. İstanbulluların gündemi depremdir, deprem dönüşümüdür. Sizlere afete dirençli bir İstanbul teklif ediyoruz. 600 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerekiyor.

İstanbul'u 5 yılda hazırlayacağız denmişti. Ne vaat verdiler 5 yılda 100 bin konut değiştireceğiz hedefi konulmuştu. Aslına bakarsanız bizim kayıp 5 yıl olarak tarif ettiğimiz durum budur. Söz verdiğinin yüzde 5'ini bile yapamamaktadır. Büyükşehir bizim ilçe belediyemizin başarısının yarısına bile ulaşamaz. Böyle giderlerse İstanbul'da dönüşümü 100 yılda yapamazlar.

İBB adayı Murat Kurum'dan 'İstanbul Vizyonu'

DEPREM DÖNÜŞÜM HAMLESİ

İstanbullulara söz, tek riskli yapı kalmayıncaya kadar koşturacağız, alın teri dökeceğiz. Bunun için de ülkemizin kaderini değiştirecek deprem dönüşüm hamlesini başlatacağız. 5 yılda 650 bin yatay mimari eksenli konut inşa edeceğiz.

Yeni güvenli, huzurlu binalarımızın 300 binini bilinçli bir şekilde durdurulan KİPTAŞ eliyle yapacağız. Biz öldürülen, yavaşlatılan KİPTAŞ'ımızla 300 bin konutu başlatıyoruz. 15 Nisan'da hemen başvuruları alacağız. 700 bin lira hibe desteği 700 bin lira kredi desteği ve 100 bin lira da taşıma desteği vereceğiz. 18 ayda bu konutlarımızı planlayacağız. Yerinde dönüşüm ile 250 bin konut yapacağız. Şu anki İstanbul İBB yönetiminde dahil bizim yaptığımız bu çalışma ve vizyon yoktur. 

KENTSEL DÖNÜŞÜME ÖZEL 100 BİN KONUT

Kentsel dönüşüme özel 100 bin konut yapıp, ihtiyaç sahiplerine uygun fiyata kiralayacağız. Bu konutlardan 39 ilçemiz faydalanacak. Bu konutlar kesinlikle satılmayacak. İhtiyaç sahiplerine kiralanacak. Böylece kira artışlarını durduracak ve vatandaşlarımıza yardımcı olacağız.

İSTANBUL'A 6 YENİ LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ

Olası depremlere karşı afet olduğunda hangi adımları atmamız gerektiğini bileceğiz. İstanbul'un her sokağının her binasının görebileceği İstanbul'un dijital ikizini hayata geçireceğiz. Şu anda 39 ilçemizde bulunan toplanma alanlarını afete hazır hale getireceğiz.

Toplanma alanlarında 2 milyon kişiye hizmet verilecek. Atatürk Havalimanına afet yönetim merkezi kuruyoruz. Bunun yanında İstanbulumuza 6 yeni lojistik destek merkezi kuracağız. Toplam sayıyı 7'ye çıkaracağız. 9 noktada ise afet müdahale merkezi kuruyoruz. Arnavutköy ve Pendik olmak üzere İstanbulumuza 2 yeni acil durum hastanesine daha kavuşturacağız.

İBB'DEN ATILAN İŞÇİLERİ GERİ ALACAĞIZ

İşten çıkarılmama sözü verilen kardeşlerimiz var ama bu sözü verip işsiz bırakılan emekçilerimiz var. Onlara verilen sözler tutulmadı. Bizim bu kardeşlerimiz için yapamayacağımız, söz verip de gerçekleştiremeyeceğimiz hiçbir şey yok.

Haksız yere işten atılan işçilerimizi geri alacağız. Hiç kimseyi haksız yere işten çıkarmayacağız. Kısmi sosyal destek veren bir belediye değil, sosyal, sürdürülebilir, kalıcı bir belediyecilik anlayışıyla çalışacağız.

HER MAHALLEYE HİZMET

Her mahalleye çocuklarımız için kreş hizmeti götüreceğimiz, tüm emekçilerimiz için 7/24 saat kreş hizmeti vereceğiz. Aile kartlar şu an 0-4 yaş arası olan annelere verilen ücretsiz taşımayı değiştiriyoruz. 0-6 yaşa çıkarıyoruz. Babalara da ücretsiz taşıma sözü veriyoruz.

ULAŞIMA YÜZDE 40 İNDİRİM

Onlar söz verdi yapmadı. 1 Nisan sabahı gençlerimize yüzde 40 ulaşımda indirim yapacağız. Hiçbir gencimiz anne-baba-kardeş hasreti çekmeyecek. Memlekete giden öğrencilerin yılda 2 defa olmak üzere Büyükşehir olarak biz karşılayacağız.

Öğrenci evlerine 25 metreküp doğal gaz desteği vererek yanlarında olacağız. Bu şehir endişe değil mutluluk verecek. İlk defa evlenecek genç kardeşlerimize 50 bin TL beyaz eşya yardımı yaparak yanlarında olacağız. Gençlerimizin istihdama katkı sunmasını istiyoruz.

GENÇLERE HİBE VE BURS

İlkişim uygulamasıyla işlerini belirleyen gençlere belediyeden 100 bin TL hibe vereceğiz. 39 ilçede 100 bin kardeşimize paylaşımlı ofisler sağlayacağız.

Müraacat eden ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerimize bu yıl tam 10 bin TL olmak üzere her yıl artan oradan eğitim bursu vereceğiz. Saatliği 200 TL part time yarı zamanlı üniversite öğrencilerimizin onların da gelirlerine katkı sağlayacak projeleri her alanda yapıyor olacağız.

EMEKLİLERE 2 BİN 500 TL ÖDEME

İhtiyaç sahibi emeklilerimiz için her ay İstanbul kartlarına 2 bin 500 TL destek ödemesi yapacağız. Biz emeklilerimizin her anında yanlarında olacağız. Madde bağımlılığı ve tedavi rehabilitasyon merkezimizi kuracağız. İstanbul kartla engelli kardeşlerimize sunacağız, engelli istihdamını zorunlu kılacak adımlarımızı atacağız.

SAHİPSİZ HAYVANLAR

İstanbul'da maalesef başıboş hayvanlarımız var, sokaklardan korkuyu gidereceğiz ama hayvanlarımızı da koruyacağız. Biz bu sorunun farkındayız, 39 ilçemize hizmet verecek tesislerimizi kuracağız. Sahipsiz hayvanlar İstanbullular için bir sorun olmaktan çıkacak. İstanbul'un kayıp 5 yılını hep birlikte telafi edeceğiz.

Murat Kurum, seçim stardını Eyüpsultan’da vermişti. Murat Kurum, burada yaptığı açıklamada, "Bizi hep sokakta göreceksiniz, iş yaparken, çalışırken, ulaşım çilesini, deprem riskini ortadan kaldırırken, milletimizin dertlerine çözüm ararken göreceksiniz. Bizi hep sokakta göreceksiniz, iş yaparken, çalışırken, ulaşım çilesini, deprem riskini ortadan kaldırırken, milletimizin dertlerine çözüm ararken göreceksiniz. Trafik karmaşasının giderildiği İstanbul'u kazandıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Ahmet Saltık 25 Ocak 2024 12:13

Sevdiğimiz Kardeşimiz Uygun Görülen 30.000 Olmazsa Emekli Olarak Desteklemiyoruz.

Sonraki Haber Yükleniyor...