Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Çocuklarda adenovirüse dikkat! Okullar açıldı, vakalar arttı

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Çocuklarda adenovirüse dikkat! Okullar açıldı, vakalar arttı
Okul, Salgın, Haber

Sağlık Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Okulların açılmasının ardından adenovirüs vakaları giderek arttı. Uzmanlar çocuklarda sıklıkla görülen salgına karşı uyardı.

ESMA ALTIN’IN HABERİ - Gözleri etkileyen bir virüs türü olan adenovirüsün okul çocukları arasında görülme sıklığının arttığını söyleyen Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Seda Çevik Kaya “Çocuklar okulda oyun oynarken birbiriyle yakın temas hâlinde. El hijyenine de çok dikkat edilmiyor. Eğer hasta bir çocuk varsa diğerlerine hızlıca bulaşabiliyor. Gözlerde yanma ve batma şikayetleri belirirken, ağılıyormuş gibi sulanma, akıntı meydana geliyor” dedi. 

ADENOVİRÜS'ÜN BELİRTİLERİ NELER?

Hasta kişinin virüsü tüm aile bireylerine bulaştırabildiğini belirten Dr. Kaya “Adenovirüs erişkinlerde korneayı tutabiliyor. Bu da gözde leke oluşumuna yol açıyor. Hastanın çok yanma batması oluyor. Ağlıyormuş gibi göz akıntısı oluyor. Gerekli gördüklerimize damla başlıyoruz. Ancak doktor kontrolünün dışında bilinçsiz ilaç kullanımı korneada incelmeye hatta körlüğe kadar götürebiliyor” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda adenovirüse dikkat! Okullar açıldı, vakalar arttı

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER NELER?

Alınması gereken tedbirleri sıralayan Dr. Kaya “Yetişkinlerde hastalık sırasında lens kullanımına ara verilmeli, makyaj yapılmamalı, bulaşı azaltmak için el hijyenine dikkat edilmeli, yüz havlusu ortak kullanılmamalı, hasta çocuğun yastık kılıfı sık sık değiştirilmeli” diye anlattı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sabri altı 8 Şubat 2024 09:16

Merhaba Sayın doktor..bizlerin yılardır çocuklara el yıkama yüz yıkama alışkanlıkların dan uzak tutan bazı bireylere defalarca söylüyoruz malesef dinleyen yok yine bizler bu hususta üzerine basarak uygulanması gereken uyarıları dile getiriyoruz..bir çocuk sabah kalktığında önce elini yüzünü yıkar şu tavsiye de edilir azını burnunu da yıkamak gerek bu husus çok önemlidir..saygılar

Sonraki Haber Yükleniyor...