Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Uzman tavsiyesi: Karaciğer yağlanmasını bitiriyor, vücuttaki zehri atıyor

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Uzman tavsiyesi: Karaciğer yağlanmasını bitiriyor, vücuttaki zehri atıyor
Karaciğer Yağlanması, Hastalık, Belirti, Keten Tohumu, Haber

Sağlık Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Karaciğer, vücudumuz için önemli organlardan biri. Öyle ki bedenimizdeki zehirli maddeleri uzaklaştırıp adeta bir filtre görevi görüyor. Karaciğerin yağlanması ise birçok hastalığa kapı aralıyor. Diyetisyen İrem Akpolat, karaciğer yağlanmasının en aza indirilmesi için doğru ve düzenli beslenmenin önemine dikkat çekti; bu durumun önüne geçmek için balık yağı, keten tohumu ve ceviz tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Karaciğer yağlanmasının sağlıksız beslenme ve hareketsizlikle geliştiğinin altını çizen Uzman Diyetisyen İrem Akpolat, bu durumu azaltmak için önerilerini sundu.

KETEN TOHUMU VE CEVİZ FAYDA SAĞLIYOR

Karaciğer problemlerinin günümüzde çok yaygın olduğunu belirten Akpolat, "Özellikle karaciğer yağlanması beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle beraber çok fazla görülüür. Karaciğer yağlanması sağlımızı olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir. Doğru beslenmeyle yönetilebilir. Bunun için en güzel yöntemlerin başında doğru yağ kaynaklar tercihidir. Doğru yağ kaynaklarından özellikle bitkisel kaynaklı yağlardan; zeytinyağı, avokado yağı gibi yağ tercihlerinde bulunabiliriz. Bunun dışında omega-3 destekleri açısından da balık yağı, keten tohumu, ceviz gibi yağ kaynaklarından tüketirsek karaciğer yağlanmamızı azaltmaya destek olacaktır” dedi.

Uzman tavsiyesi: Karaciğer yağlanmasını bitiriyor, vücuttaki zehri atıyor

BOL LİF İÇEREN BESİNLER TÜKETİLMELİ

Karaciğer yağlanmasının en aza indirilmesi için yeterli proteinin de tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Akpolat, “Aynı zamanda yeterli protein tüketmeliyiz. Protein kaynaklarından özellikle düşük yağlı olan beyaz et sınıfından balık, tavuk, hindi gibi yağ protein kaynakları tercih edilebilir. Bunun yanı sıra bol lif içeren besinler tüketmeliyiz. Bol lif içeren besinlerden tüketirsek eğer sindirim sistemimiz desteklenir. Bu sayede de karaciğer yağlanmamız azalacaktır. Liften zengin besinler; sebze-meyve, kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler sindirim sistemimizi düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle karaciğer yağlanmasını azaltmaya destek olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Uzman tavsiyesi: Karaciğer yağlanmasını bitiriyor, vücuttaki zehri atıyor

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Sebze tüketirken çiğ veya az pişmiş şekilde pişirmeye özen gösterilmesini ifade eden Akpolat, şunları kaydetti:

“Böylelikle maksimum derecede minarelerden faydalanmış olalım. Su tüketimi de özellikle karaciğer yağlanması konusunda çok önemli bir faktördür. Su, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur, karaciğer sağlığını korumayı destekleyecektir. Bunların yanı sıra egzersiz de karaciğer sağlığımızı korumayı destekleyecektir. Tüm bunları yaparsak, beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirirsek, bir diyetisyen kontrolünde de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsak karaciğer sağlığımızı korumamız mümkündür.”

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...