Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Okyanus ve atmosferi inceleyecek! NASA'nın yeni iklim gözlem uydusu uzaya fırlatıldı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Nasa, Uydu, Haber

Teknoloji Haberleri  / Anadolu Ajansı

En az 3 yıl boyunca atmosferi ve okyanusları incelemesi hedeflenen NASA'nın yeni iklim gözlem uydusu PACE uzaya gönderildi. Uydudan elde edilen verilerin fırtına ve diğer şiddetli hava olaylarını tahmin etmeye yardımcı olması bekleniyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) en gelişmiş iklim gözlem uydusu Plankton, Aerosol ve Cloud, Okyanus Ekosistemi Uydusu (PACE), ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldı.

En az 3 yıl boyunca atmosferi ve okyanus biyolojisini incelemesi hedeflenen PACE, her iki günde bir aerosol ve bulutlardan veri toplayacak, atmosferin durumunu, ekosistemleri ve okyanuslardaki değişimi gözlemleyecek.

FIRTINA VE HAVA OLAYLARI TAHMİN EDİLEBİLECEK

Uydudan elde edilen verilerin fırtına ve diğer şiddetli hava olaylarını tahmin etmeye, havadaki partikül ve okyanuslardaki alg türlerinin tespitine yardımcı olması bekleniyor. PACE, aynı zamanda havadaki partiküllerin bulut oluşumlarını ve gezegenin ısı dengesini nasıl etkilediğinin belirlenmesine katkı sağlayacak.Araştırmacılar, ilk verileri bir iki ay içinde almayı bekliyor.

'BAŞKA BOYUT SUNACAK'

PACE projesinde yer alan NASA Oşinografı Jeremy Werdell, mevcut gözlem uydularının 7-8 renk algılayabildiğini ancak PACE'in 200 farklı rengi tespit edebileceğini belirtti.

NASA'nın Yer Bilimleri Direktörü Karen St. Germain de diğer uyduların gözlemlerine kıyasla "PACE'in bu alana başka bir boyut sunacağını" ifade etti.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...