Gülnar ilçesinde konargöçer yaşam sürdüren Sarıkeçili Yörükler, kışı geçirmek için Yanışlı bölgesine geldi. 10 Kasım’da çadır kurmak için hazırlıklara başlayan 7 çocuklu Mehmet ve Selvi Yağal ailesinin 2,5 yaşındaki kızı Müslüme aynı gün saat 17.00 sırlarında bisikletiyle oynarken ortadan kayboldu. Aile ve çevredekilerin yaptığı aramada bulunamayan küçük kız için haber verilmesi üzerine jandarma, itfaiye, AKUT, UMKE, belediyeler ve AFAD’a bağlı ekipler sevk edildi.

10 GÜN BOYUNCA ARANDI

Bölgede 200 kişiden oluşan profesyonel ekiple, belediye, çeşitli kurum ve gönüllülerin katıldığı 300 kişi 12 kilometrelik vadi, orman ve dağlık alanda defalarca arama çalışması yaptı. Çalışmalara iz takip, kadavra ve kokuya duyarlı köpekler, insanlı keşif uçağı, termal droneler de destek verdi ancak küçük kızın cansız bedeni 10 gün sonra 19 Kasım’da çadırın yaklaşık 7 kilometre arka tarafında 500 metre yükseklikte orman ve kayalık alanda bulundu.

AİLE BİREYLERİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Yapılan otopsi sonrası minik Müslüme’nin cenazesi Karaman’da toprağa verildi. Bu gelişmeler üzerine ise o gün şehir dışında olan abla hariç tüm aile bireyleri geçtiğimiz Cuma günü gözaltına alındı. Gülnar İlçe Jandarma Komutanlığında ifadeleri alınan aile bireylerinden dede Hasan, babaanne Müslüme, baba Mehmet, anne Selvi ve 4 çocuğu ilçe devlet hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilerek Hükümet konağında bulunan Gülnar Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık tarafından ifadesi alınan 7 aile üyesi serbest bırakıldı, dede Hasan Yağal ise nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemede ifadesi alınan dede Yağal tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TUTUKLANAN DEDE ARAMA ÇALIŞMASINDA KONUŞMUŞTU

Arama çalışmalarını da yakından takip eden dede Hasan Yağal, Müslüme’nin kaybolmasının ardından geçen 4 gece sonrasında İHA’ya yaptığı açıklamada, "O günden beri sağ olsun devletimiz tüm gücüyle arıyor ama yok. Ben sürüye gitmiştim, çocuk arabayı çok severdi, arabaya bineceğim diye babasının arkasından kaçmış, anası tutmuş, alıkoymuş ağlarmış. Ondan sonra da yıkılası çadırı düzenleyeyim diye onunla uğraşırken, geç mi haberi oldu, erken mi haberi oldu, bilmiyorum, bir bakmış çocuk yok. Çocuk çok hareketliydi, çok akıllıydı. Zayıf bir çocuktu ama hareketliydi" demişti.

Ölü bulunan 3 yaşındaki Müslüme'nin dedesi tutuklandı Ölü bulunan 3 yaşındaki Müslüme'nin dedesi tutuklandı Mersin'de 1 hafta arandıktan sonra ölü bulunan 3 yaşındaki yörük kızı Müslüme'nin ölümüne ilişkin adliyeye sevk edilen 8 kişiden biri olan dedesi tutuklandı

Müslüme'nin ailesi adliye sevk edildi Müslüme'nin ailesi adliye sevk edildi Müslüme'nin annesi, babası ve kardeşlerinin de bulunduğu 8 kişi adliyeye götürüldü.

Küçük Müslüme'nin ölümü ile ilgili yeni gelişme: Adliyeye sevk edildiler Küçük Müslüme'nin ölümü ile ilgili yeni gelişme: Adliyeye sevk edildiler Mersin'de kaybolduktan 10 gün sonra bir tepede bulunan 3 yaşındaki Yörük kızı Müslüme olayı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 4 gün boyunca gözaltında tutulan aile üyelerinin ifadeleri tamamlandı. 8 aile üyesi adliyeye sevk edildi.

Müslüme'yi bulan çoban ilk kez konuştu: 'Kıyafetleri üzerinde değildi' Müslüme'yi bulan çoban ilk kez konuştu: 'Kıyafetleri üzerinde değildi' Mersin’de kaybolan Yörük kızı 3 yaşındaki Müslüme’nin cansız bedenini 10 gün sonra bulan çoban ilk kez konuştu. Kadın çoban korkunç ayrıntıyı verdi, “Kıyafetleri üzerinde değildi. Bir çocuğun buraya yürümesi çok zor.”