BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Annelerimizin hükûmetten çözüm bekleyen talepleri

Dün Anneler Gününü kutladık. Her sene kadınların özellikle de annelerin gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza gönderdikleri iletilerde yer alan taleplerini gündeme getirmeye devam ediyoruz. Keza annelerimizin fevkaladenin fevkindeki karşılıksız-şartsız sevgi ve fedakârlıkları karşısında ne yapılsa kifayetsiz kalacaktır.
Bizim inancımızda da anneler her zaman baş tacıdır. Bunu en mükemmel şekilde kuşkusuz Peygamber Efendimiz "Cennet annelerin ayakları altındadır" hadisiyle ifade etmiştir.
Annelerimizin göndermiş olduğu çok sayıda iletiden derlediğimiz taleplerini aşağıda 6 başlık altında özetlemeye çalıştık.
 
6 yıldan beri bekleyen memur anneler yasanın uygulanmasını istiyor
 
Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin Torba Kanun 10 Şubat 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. İşçi annelerle ilgili yönetmelik 8 Kasım 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı. İşçi anneler bu haktan uzun süredir yararlanmaktadır.
Ancak memur anne-babalar yaklaşık 6 yıldan beri Kanunun yayımlanmasına rağmen bugüne kadar bir türlü yayımlanamayan yönetmelik nedeniyle maalesef bu haklardan mahrum kaldı. Bu nedenle anne memurlardan her gün yüzlerce e-Mail yazısı gazetemize gelmektedir. Ayrıca başta CİMER olmak üzere çok sayıda idari yere bu hususta yakınmalar olmaktadır. Daha önceden defalarca gündeme getirmiştik. Ancak hâlen bu yönetmelik yürürlüğe girmedi.
 
Yurt dışındaki ev hanımlarına verilen borçlanma hakkı bize de verilsin!
 
Yurt dışında ev hanımı olarak yaşayan anneler daha doğrusu kadınlar emeklilik açısından çok şanslı bulunmaktadır. Çünkü hiç çalışmadan ya da isteğe bağlı sigorta bile ödemeden Türkiye’ye gelip geriye dönük toplu para yatırarak hemen emekli olma hakkına sahip bulunmaktadırlar. 
Türkiye’de ev hanımı olanların ise maalesef böyle bir hakkı yok. Sadece annelerin çocuk borçlanma hakları var. O da birçok şarta bağlanmıştır. Bu minvalde ev hanımı anneler aynen yurt dışındaki ev hanımları gibi geriye dönük hizmet borçlanması yaparak emeklilik hakları talep etmektedirler.
 
Doğum öncesi SGK şartı kaldırılsın 
 
Sosyal güvenlik açısından bakıldığında “Borçlanma” özellikle emeklilik, dul ve yetim aylığına hak kazanabilmek için gerekli olan prim ödeme gün sayısının doldurulması, sigortalılık süresi ve öngörülen yaş şartları açısından hayati öneme sahip bulunmaktadır. Bu anlamda sosyal güvenlik reformuyla kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmesi kadınlar açısından büyük öneme sahip bulunmaktadır.
Bununla birlikte kadınlar, erkeklere göre eşitsizliğe yol açan “doğum borçlanmasından önce sigortalı olma şartı”ndan çok muzdaripler. Erkekler, askerlik borçlanmasını yaparken hiçbir şarta tabi bulunmamaktadır. Kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için ise mutlaka doğumdan önce sigortalı olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kaç doğum olursa olsun borçlanma hakkından mahrum kalmaktadırlar. Anneler eşitsizliğe yol açan bu uygulamanın değiştirilmesini talep ediyor.
 
Şiddete maruz kalan dul kadınlara da maaş verilsin
 
Hâlen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uhdesinde eşi vefat etmiş kadınlara muhtaçlıkları ve şartları sağlama durumları devam ettiği süre içerisinde aylık 500 TL olmak üzere iki ayda bir 1000 TL düzenli nakdî yardım verilmektedir.
Şiddete maruz kalarak boşanmış çocuklu kadınlar da bu yardımlardan faydalanmak istiyor. Zor durumdaki bu anneler, Bakan Derya Yanık’tan acil çözüm beklemektedir.
 
Sözleşmeli anneler eşit haklar talep ediyor
 
Kamuda çalışan sözleşmeliler, diğer memurlar ile aralarındaki özlük ile diğer farkların kaldırılmasını, kendilerinin de memur kadrosuna geçirilmesini talep etmektedir.
Kamuda sözleşmeli çalışan başta öğretmen ve diğer sözleşmeli kamu personeli olan anneler, sözleşmeli olmalarından dolayı belirli bir süre görev yerlerinde kalmak zorundadır. Bu durumdaki anneler aile durumlarının göz önünde bulundurularak eş ve çocuklarına öngörülen süreleri beklemeden kavuşmayı istemektedir.
 
3600 Gösterge artık yürürlüğe girsin
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2018 yılında AK Parti seçim beyannamesinde yer alan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri ile diğer kamu görevlilerine ve ek gösterge imkânı verileceği müjdesi; belirtilen meslek mensupları annelerin yanı sıra kamuda görev yapan yönetici, kariyer meslek mensubu ve diğer tüm anneler sabırsızlıkla beklemektedir. Keza 3600 göstergeyi beklediklerinden dolayı emekliliklerini ertelediklerini belirten bu anneler, müjdenin uygulamaya geçmesiyle birlikte emekli olacaklarını belirtmektedir.
Annelerimizin uzun zamandan beri dile getirdikleri bahse konu taleplerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı aracılığıyla bir an önce çözüme kavuşturulması beklenmektedir. Her gün çok sayıda anneden gazetemize gelen bu talepleri böylece dile getirmiş olduk.
Bizleri annelerin sözcülüğüne layık gören anneleri tekrar saygıyla selamlıyorum. Anılan Bakanlığın, annelerin bu haklı taleplerine kayıtsız kalmayacağını umuyorum…
               ***
“Kadına saygılı ol! Çünkü, o insanoğlunun anasıdır.” Hazreti Ali
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
626802 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/626802.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT