BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bidat sahibini kötü bilmelidir

"Bidat sahibi, bidatinden vazgeçmedikçe, Allahü teâlâ, onun hiçbir ibadetini kabul etmez!"
 
 
Sual: Dinin emir ve yasaklarında değişiklik yapan bidat ehlini sevmemek onlarla görüşmemek, konuşmamak mı gerekir?
Cevap: İslam âlimleri, Müslümanların bidat sahipleri ile görüşmelerini, onlara yaklaşmalarını, konuşmalarını yasak ettiler. Abdülkâdir Geylânî hazretleri, bidat ehlinin mezheblerinin bozuk olduklarına inanmak, onlara uymamak lazım geldiğini, onları sevmemenin çok sevap olduğunu bildirdi. Peygamber efendimiz;
(Bidat sahibine düşman gözü ile bakan kimsenin kalbini Allahü teâlâ eman ve iman ile doldurur. Bidat sahibini kötü bileni Allahü teâlâ, Kıyamet gününün korkularından korur. Bidat sahibine hakaret edene, Allahü teâlâ, Cennette yüz derece ihsan eder. Bidat sahibini güler yüzle karşılıyan veya ona iyilik eden, Allahü teâlânın Muhammed aleyhisselama göndermiş olduğu İslamiyeti beğenmemiş olur) buyurdu. Mugîre'nin Abdullah ibni Abbas'tan haber verdiği hadis-i şerifte de;
(Bidat sahibi, bidatinden vazgeçmedikçe, Allahü teâlâ, onun hiçbir ibadetini kabul etmez!) buyuruldu. Fudayl bin İyâd hazretleri buyurdu ki:
“Bidat sahibini seven kimsenin ibadetlerini Allahü teâlâ yok eder ve kalbinden iman nûrunu çıkarır.”
Bidat sahibini sevmeyenin ibadetleri az olsa bile günahlarının affolunması umulur. Bir hadis-i şerifte de;
(Yolda, bir bidat sahibi ile karşılaşmamak için yolunu değiştir!) buyuruldu. Bu hadis-i şerifler ve nasihatler, Gunye kitabında yazılıdır.
Kendilerinin Müslüman olduklarını söyleyen ve Ehl-i sünnet olarak tanıtanlar, her fırkadan olan sapıkları aralarına alıyorlar. Ehl-i sünnet olsun, ehl-i bidat olsun, her Müslüman bunların fırkasına girebiliyor. Böyle oldukları hâlde, hak yolda bulunduklarını iddia ediyorlar. Bu durum, iki zıt şeyi mesela ateşle barutu birlikte bulundurmak gibi olmaktadır. Bu ise muhaldir, olacak şey değildir.
Sual: Sabah namazının farzını kılarken güneş doğarsa namaz kılınmamış, kazaya mı kalmış olur?
Cevap: Sabah namazı kılarken, güneş doğmaya başlarsa, bu namaz sahih olmaz, tekrar kaza etmek gerekir. İkindiyi kılarken güneş batarsa, bu namaz sahih olur. Akşam namazını kıldıktan sonra, tayyare, uçak ile batıya gidince, güneşi görse, güneş batınca akşam namazını tekrar kılar. Eğer orucunu bozmuş ise, bayramdan sonra kaza eder.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622216 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/622216.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT