24 yıl sonra tekrar! Kuzey Kore'de Kim Jong Un ile görüşen Putin'den net mesajlar

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl sonra Kim Jong Un'un daveti üzerine resmi ziyaret için Kuzey Kore'ye gitti. Putin, havaalanında resmi ziyaretle karşılanırken, Kremlin'den görüşmeye ilişkin açıklama geldi. Öte yandan, ABD Rusya-Kuzey Kore ilişkisinden rahatsız. Pentagon'dan yapılan açıklamada Rusya-Kuzey Kore ilişkilerinin gelişmesine dair endişeler dile getirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra resmi ziyaret için Kuzey Kore'ye gitti. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin'i havaalanında karşıladı. Ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında bazı anlaşmalar gerçekleştirildi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore'yi ziyaret eden Putin ile Kim'in görüşmesi başkentte düzenlenen törenle başladı. Görüşme, iki ülkenin bakan ve yetkililerinin katılımıyla genişletilmiş formatta devam etti.

24 yıl sonra tekrar! Putin, resmi ziyaret için Kuzey Kore'de - 1. Resim

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilere değinerek, "Rusya ve Kuzey Kore, yıllardır sağlam dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri ile birbirine bağlı. Ülkelerimiz arasındaki etkileşim eşitlik ve birbirimizin çıkarlarına karşılıklı saygı ilkelerine dayanıyor." dedi.

PUTIN'DEN ABD, AB VE UKRAYNA'YA

Putin, "Ukrayna meselesi dahil olmak üzere Rus politikasına yönelik tutarlı ve değişmez desteğinize değer veriyoruz. Burada, ABD ve müttefiklerinin Rusya'ya yıllardır dayatmaya çalıştığı hegemonik ve yayılmacılık politikasına karşı mücadelemizi kastediyorum." diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkileri genişletecek bir belge hazırlandığını aktaran Putin, Kim ile görüşmenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Putin, Kuzey Kore lideri Kim'i Moskova'ya davet etti.

24 yıl sonra tekrar! Putin, resmi ziyaret için Kuzey Kore'de - 2. Resim

KIM JONG UN: STRATEJİK BAĞIMIZI DAHA DA GÜÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un da Putin ile görüşmesinin önemine işaret ederek, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, en yüksek gelişim dönemine girdi ve stratejik öneme sahip. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, geçen yüzyılda Kore-Sovyet ilişkileri dönemiyle bile kıyaslanamayacak kadar yüksek refah dönemine girdi." bilgisini paylaştı.

Rusya'nın dış politikasına destek verdiklerini dile getiren Kim, "Kuzey Kore hükümeti, güçlü Rusya Federasyonu'nun dünyada stratejik istikrar ve dengenin korunmasındaki önemli misyonunu ve rolünü takdirle karşılıyor, Rus hükümeti, ordusu ve halkını, ülkenin egemenliğinin, güvenlik çıkarlarının ve toprak bütünlüğünün korunması amacıyla Ukrayna'da özel askeri operasyonu uygulamasında destekliyoruz." ifadesini kullandı.

"RUSYA'NIN SİYASETİNİ TÜMÜYLE KOŞULSUZ DESTEKLEYECEĞİZ"

Dünyadaki durumun değişken olduğunu ve gittikçe zorlaştığını belirten Kim, "Bu durumda Rusya ile Rusya yönetimi ile stratejik bağımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Rusya'nın siyasetini tümüyle koşulsuz destekleyeceğiz." sözlerini sarf etti.

24 yıl sonra tekrar! Putin, resmi ziyaret için Kuzey Kore'de - 3. Resim

KIM JONG UN, PUTIN'İ BİZZAT KARŞILADI

Başkent Pyongyang'a giden Putin'i Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un havaalanında karşıladı.

Görüşmeler kapsamında iki ülke arasında Batı tarafından kontrol edilmeyen alternatif ticaret mekanizmalarının inşa edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda anlaşmalar imzalanması hedefleniyor.

ABD ENDİŞELİ, ÇİN 'OLUMLU' OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Çin, Putin'in Kuzey Kore'ye gitmesini "olumlu" olarak değerlendirdi.

Rusya-Kuzey Kore ilişkilerinin bölgede istikrar ve barışa katkı sunacağına dair beklentilerini Güney Kore'ye iletti.

ABD'DEN TEPKİ GECİKMEDİ

Putin’in 24 yıl sonra Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyareti değerlendiren Pentagon Sözcüsü Kirby “İki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesi endişe verici” dedi.

24 yıl sonra gerçekleşen ziyareti değerlendiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, günlük basın toplantısında soruları cevaplandırdı. Kirby “Bu gezi hakkında endişemiz yok. Endişemiz, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesidir” dedi. Putin ise Kuzey Kore’ye gitmeden önce Kore İşçi Partisi’nin resmî yayın organı Rodong Sinmun gazetesinde bir makale yayınladı. İki ülkenin dostluğunun uzun bir geçmişe dayandığını vurgulayan Putin, bunu şimdi de geliştirdiklerini belirtti. 

KIM’E TEŞEKKÜR

Kuzey Kore’nin Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askerî operasyonları kararlılıkla desteklemesini takdirle karşıladıklarını belirten Putin “ABD ve destekçilerinin amacı, Rusya’yı stratejik yenilgiye uğratmak. Ancak Kuzey Kore, çok kutuplu bir dünya düzeni kurmak isteyen ‘Batı grubu’nu engelliyor” dedi. Uluslararası ilişkilerin daha demokratik hâle getirilmesi için yakın iş birliğine hazır olduklarını vurgulayan Putin “Batı tarafından kontrol edilmeyen alternatif ticaret ve karşılıklı anlaşma mekanizmaları geliştireceğiz. Gayrimeşru tek taraflı kısıtlamalara hep birlikte direneceğiz. Aynı zamanda Avrasya’da eşit ve bölünmez bir güvenlik mimarisi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kremlin Basın Servisi tarafından akşam saatlerinde yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pyongyang’a ulaştı. Kuzey Kore Başkanı Kim Jong Un, Pyongyang Havaalanı’nda Vladimir Putin’i şahsen karşıladı” denildi.

GIDAYA KARŞI SİLAH

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yaklaşık 2,5 yıldır sürüyor. Kuzey Kore ve Rusya bu süreçte askerî teçhizatta giderek birbirlerine daha fazla bağımlı hâle geldi. Kore Üniversitesi’nde Birleşme ve Diplomasi Bölümü’nden Profesör Dr. Nam Sung-wook, Putin-Kim görüşmesinde önemli bir gündem maddesinin “Ne kadar Kuzey Kore yapımı silahın daha Rusya’ya gönderilmesi” olacağını söylüyor. Kuzey Kore’nin, Rusya’ya silah tedariki karşılığında, gıda ve yakıttan fazlasını talep etmesi bekleniyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...