İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün yerel saatle 12:30'da Başkanlık Ofisi'nin önünde yaptığı konuşmada istifa ettiğini açıkladı. Yeni lider gelene kadar görevde kalacağını söyleyen Johnson, "Parlamentodaki Muhafazakar Parti'nin iradesi, bu partinin yeni bir liderinin ve dolayısıyla yeni bir Başbakanın olmasını gerektiriyor. Milletvekillerimizin Başkanı Graham Brady ile yeni liderin seçilmesi sürecinin şimdi başlaması gerektiği ve takvimin önümüzdeki hafta açıklanması konusunda hemfikirim. Yeni lider gelene kadar hizmet etmeye devam edeceğim" dedi.

'GÖREVİM OLDUĞU İÇİN DEVAM ETTİM' 

Johnson, istifa çağrılarına rağmen görevine devam etmekteki ısrarcı tavrı konusunda açıklamada bulunarak, Başbakanlık görevine devam etmesinin bir "yükümlülük" olduğunu söyledi. Johnson, "Son birkaç gündür bu görevi yerine getirmek için bu kadar çok mücadele etmemin nedeni, sadece bunu yapmak istediğim için değil, bunun benim işim, görevim ve size karşı yükümlülüğüm olduğunu hissetmemdi." dedi.

Johnson ayrıca 2019 Genel Seçimlerinde Muhafazakar Partiye oy verenlere teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, Johnson, "2019'da söz verdiğimiz şeyi yapmaya devam etmek benim görevimdi. Bu hükümetin Brexit'i gerçekleştirme, kıta ile ilişkilerimizi çözme konusundaki başarılarından son derece gurur duyuyorum. Bu ülkeyi salgından kurtarmak, Avrupa'daki en hızlı aşı dağıtımını ve karantinadan en hızlı çıkışı sağlamak ve Putin'in Ukrayna'daki saldırganlığına karşı durmasına öncülük ettiğim için gurur duyuyorum" dedi. Johnson, ayrıca İngiltere'nin Ukrayna'yı savunmaya devam edeceğini ifade etti.

Johnson, kendisine istifa baskısında bulunan kabinesine, "yeni bir Başbakan seçmenin tuhaf olacağı" konusunda ikna etmeye çalıştığını söyleyerek, "Bu tartışmalarda başarılı olamadığım için üzgünüm. Dünyanın en iyi işini bıraktığım için çok üzgünüm" ifadelerinde bulundu.

Johnson istifa konuşmasında, "Gördüğümüz gibi, sürü içgüdüsü güçlüdür. Ve siyasette kimse vazgeçilmez değildir. Bu ülkenin, ülkeyi zor zamanlarda yönetmeye kararlı başka bir lider yetiştireceğine eminim. Yeni lidere ve İngiltere halkına elimden geldiğince destek vereceğim. Yeni Başbakan gelene kadar ülkemizin çıkarlarınıza hizmet edeceğim" dedi.

İSTİFA SAYISI 59'A YÜKSELDİ

Öte yandan İngiltere hükümetinde Salı gününden bu yana art arda devam eden istifaların sayısı şu ana kadar toplamda 59'a ulaştı. Kabineden istifa eden başlıca isimler arasında, Sağlık Bakanı Sajid Javid, Maliye Bakanı Rishi Sunak, Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Galler Bakanı Simon Hart gibi Bakanlar yer aldı. Ayrıca Konut, Topluluklar ve Yerel Yönetim Bakanı Michael Gove ise Boris Johnson'a istifa etmesini söyledikten sonra görevinden alındı.

İSTİFA BASKISI

Çarşamba akşamı İngiltere Kabine Bakanları, Başbakan Boris Johnson'ın istifa etmesi için Başbakanlık Ofisinde toplandı. İngiltere basınında yer alan haberlere göre, Johnson'a gitmesi için baskı yapan Kabine Bakanları arasında, yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, İçişleri Bakanı Priti Patel, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İş Bakanı Kwasi Kwarteng, Galler Bakanı Simon Hart, Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Uluslararası Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan'ın yer aldığı bildirilmişti

ÜLKESİNDE PARYA, UKRAYNA’DA KAHRAMAN
UKRAYNALILAR ONU “BORYS JOHNSONİUK” OLARAK ADLANDIRIYOR

İngiltere’de beş bakanın istifası, aralarında bakan yardımcılarının da bulunduğu 50'den fazla hükümet görevlisinin istifası üzerine Başbakan Boris Johnson Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etti.

Johnson'ın en yakın çalıştığı bakanlardan İçişleri Bakanı Priti Patel de dahil kabineden üst düzey birçok isim Johnson'a istifa çağrısında bulunmuştu. Kendi ülkesinde tepki çekse de Johnson Ukrayna’da kahraman olarak görülüyor.

Ukraynalılar, Rusya'nın işgaline en sert tepkiyi gösteren ve ülkeye hayati silah tedarikleri gerçekleştiren Johnson’ı, kendilerinden biri olarak görüyor ve onu 'Borys Johnsoniuk' olarak adlandırıyor. İngiltere Başbakanı, 9 Nisan’da ülkeyi ziyaret etmiş ve bombardıman altındaki Kiev sokaklarında dolaşmıştı. Daily Mail gazetesinin Kiev sokaklarında görüştüğü kişiler, Johnson’un ülkedeki badireyi atlatması temennisinde bulundu. 22 yaşındaki aktris Kateryna Chikina, “Ukrayna için mümkün olduğunca fazla desteğe ihtiyacımız var. Onu kaybetmek istemiyoruz çünkü o bize gerçekten çok yardım etti” dedi.

Boris Johnson'ın koltuğu sallanıyor Boris Johnson'ın koltuğu sallanıyor İngiltere'de Covid-19 karantina sürecinde Başbakanlıkta düzenlenen partilerle ilgili soruşturmanın ardından Boris Johnson'a yönelik kendi partisinden sesler yükseliyor. Johnson'ın partisinden istifasını talep eden milletvekillerinin sayısı 28’e yükseldi.

Boris Johnson'dan Putin'e karşı '6 maddelik plan' Boris Johnson'dan Putin'e karşı '6 maddelik plan' İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği saldırılara karşılık vermek için Putin’e karşı 6 maddelik bir plan hazırladığını açıkladı.