ABD Başkanı Joe Biden'dan rehine değişimi açıklaması

İsrail-Hamas arasındaki çatışmalarda 46 gün geride kalırken, ABD Başkanı Joe Biden Gazze'deki rehinelerden bazılarının yakında evlerine döneceğini duyurdu.

- Güncelleme Tarihi:
ABD Başkanı Joe Biden'dan rehine değişimi açıklaması
Joe Biden, Hamas, Esir
Dünya|Editör: Şeyda Karaca

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 6 hafta geride kalırken, can kaybı 13 bini aştı.

Hamas esir takası için 'ateşkes' şartı koşarken, beklenen haber dün geldi. İsrail'in esir takası için yeşil ışık yaktığı ve Hamas'tan ecvap beklediği iddia edildi.

Bu gelişmenin ardından bugün Beyaz Saray'da düzenlenen bir törende konuşan ABD Başkanı Joe Biden da 'anlaşmanın çok yakın' olduğunu vurgulayarak, rehinelerden yakında evlerine döneceğini açıkladı. 

"ANLAŞMA YAKIN"

Biden, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için bir anlaşmanın yakın olup olmadığına ilişkin soruya Biden, "Öyle olduğuna inanıyorum." cevabını verdi.

Biden, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı paylaşmadı ve "konuşmaya hazır olmadığını" söyledi.

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDA ESİR TAKASI İDDİASI

ABD basını, Hamas ile İsrail arasında, Filistinli kadın ve çocuk tutuklulara karşı İsrailli kadın ve çocukların serbest bırakılacağı bir esir takası anlaşmasının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

The Washington Post gazetesine konuşan ismi açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili, İsrail ve Hamas'ın, "esir takası anlaşmasının genel hatları üzerinde anlaştığını" iddia ederek İsrailli ve Filistinli kadın ile çocukların gruplar halinde eş zamanlı serbest bırakılmasının planlandığını ifade etmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson da dün, sosyal medya platformu X hesabından söz konusu haberi paylaşarak "Henüz bir anlaşmaya varmadık ancak bir anlaşmaya varmak için çok çalışmaya devam ediyoruz." diye yazmıştı.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, bugün yaptığı açıklamada, "Hamas ile İsrail arasında bir esir takası için önümüzde sadece küçük zorluklar kaldı." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...