ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım

Washington yönetimi, 2 Rus askeri yetkiliye yaptırım kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada söz konusu kişilerin "Birinci derece aile üyeleri ABD'ye giremez." ifadeleri yer aldı.

- Güncelleme Tarihi:
ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım
Dünya|Editör: Fatih Uğur

ABD'nin Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımları devam ediyor. Washington yönetimi bu kapsamda 'Ukrayna'da insan hakları ihlalinde bulundukları' gerekçesiyle 2 Rus askeri yetkiliye yaptırım kararı aldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, "Bakanlığımız, Rus Silahlı Kuvvetlerinde albay olarak görev yapan ve 'Buça Kasabı' olarak bilinen Azatbek Omurbekov'u, silahsız Ukraynalılara yönelik yargısız infazlar ve büyük insan hakları ihlallerinde yer aldığı gerekçesiyle yaptırım listesine alıyor." ifadesi kullanıldı.

"BİRİNCİ DERECE AİLE ÜYELERİ ABD'YE GİREMEZ"

Rus ordusunda görevli Onbaşı Daniil Frolkin'in de yine Ukrayna'da insan hakları ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle yaptırım listesine dahil edildiği belirtilen açıklamada, "Bugünkü adım dahilinde, Omurbekov, Frolkin ve birinci derece aile üyeleri ABD'ye giremez." bilgisi verildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün Ukrayna'ya sürpriz ziyaret gerçekleştirmiş ve ABD, bu ülkeye 100 milyon dolarlık ek askeri yardım açıklamıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...