Belçika’dan Rusya'yı kızdıracak hamle! 30 adet F-16 yola çıktı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Belçika’dan Rusya'yı kızdıracak hamle! 30 adet F-16 yola çıktı
Rusya-Ukrayna Savaşı, Ukrayna, Belçika, Haber

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

NATO Genel Sekreteri'nin Ukrayna lehine yaptığı açıklamanın ardından Belçika cephesinde yeni bir gelişme yaşandı. Belçika Başbakanı Alexander De Croo ve Ukrayna Devlet Başkanı'nın Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı göndermek için Vladimir Zelenskiy arasında imzalanan ikili güvenlik ve uzun vadeli destek anlaşması kapsamında, 2028 yılına kadar Ukrayna'ya 30 adet F-16 savaş uçağı verecek.

Komşu ülkeler arasında savaşlar günden güne kızışıyor. İlk olarak 2014 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı 2022'de ivme kazandı. Putin, ABD ve bazı Batı ülkelerinin tehditlerine kulak asmazken bir taraftan Vladimir Zelenskiy, müttefiklerinden yardım istemeyi sürdürdü. Nitekim Zelenskiy'nin isteği karşılıksız kalmadı ve bir çok AB ülkelerinden beklediği desteği gördü.

Belçika’dan Rusya'yı kızdıracak hamle! 30 adet F-16 yola çıktı - 1. Resim

UKRAYNA F-16'YA DOYACAK

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İspanya’daki temaslarının ardından Belçika’ya geçti. Zelenskiy, başkent Brüksel’de Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya geldi. Zelenskiy ve De Croo, görüşmenin ardından Ukrayna ve Belçika arasında ikili güvenlik ve uzun vadeli destek anlaşmasına imza attı. Anlaşmaya göre Belçika, bu yıl Ukrayna’ya en az 977 milyon Euro değerinde askeri yardım yapacak ve 10 yıl boyunca desteğini sürdürecek. Belçika ayrıca Ukrayna'ya 2028 yılına kadar 30 adet ABD yapımı F-16 savaş uçağı tedarik edecek.

Belçika’dan Rusya'yı kızdıracak hamle! 30 adet F-16 yola çıktı - 2. Resim

SARSILMAZ VE KALICI DESTEKTEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Zelenskiy anlaşmaya ilişkin yaptığı paylaşımda, “Bu anlaşma Ukrayna'ya 2028 yılına kadar teslim edilecek F-16 savaş uçağı sayısını (30) belirliyor ve ilk kısmı zaten bu yıl gelecek. Anlaşma, Belçika'nın güvenlik yardımını, modern zırhlı araçları, Ukrayna'nın hava kuvvetleri ve hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanı, deniz güvenliğini, mayın temizlemeyi, topçu mühimmat koalisyonuna katılımını ve askeri eğitimi garanti ediyor.

Anlaşma ayrıca savunma sanayi iş birliği, ‘Ukrayna barış formülü'ne destek, Rusya'ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi, zararların tazmin edilmesi, dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılması ve ekonomik toparlanmayı da içeriyor. Ukrayna ve Belçika aynı zamanda istihbarat, siber güvenlik ve dezenformasyonla mücadele alanlarındaki iş birliklerini de derinleştirecek. Belçika, anlaşmayla Ukrayna'nın gelecekteki AB ve NATO üyeliğine desteğini de ifade ediyor. Başbakan De Croo'ya, hükümetine, tüm Belçikalılara Ukrayna'ya verdikleri sarsılmaz ve kalıcı destekten dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Belçika’dan Rusya'yı kızdıracak hamle! 30 adet F-16 yola çıktı - 3. Resim

"DESTEK KONUSUNDA OLDUKÇA KARARLIYIZ"

Belçika Başkanı De Croo ise paylaşımında, “Başkan Zelenskiy halkınızı korumanız için doğru ekipmanlara ihtiyacınız var. Destek konusunda oldukça kararlıyız. Bu yüzden daha fazlasına, daha iyisine ve daha hızlısına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...