NATO savaşa çanak tuttu! "Ukrayna Rusya’yı vurma hakkına sahip" sözüne Putin'den gözdağı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
NATO savaşa çanak tuttu! "Ukrayna Rusya’yı vurma hakkına sahip" sözüne Putin'den gözdağı
Rusya-Ukrayna Savaşı, Nato, Jens Stoltenberg, Haber

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "The Economist" dergisine verdiği demeçte Ukrayna’ya tedarik edilen silahlarla Rusya’yı vurma hakkına sahip olduğunu söyleyerek fitile ateş tuttu. Sözlerinin arkasında duran Stoltenberg, "Ukrayna'nın da ulusal hukuka göre kendini savunma hakkı ve meşru müdafaa hakkı vardır.” diyerek Putin'e söz hakkı tanıdı. Putin, "Ukrayna'ya silahlarını Rusya topraklarına yönelik saldırılarda kullanmasına izin vermesi halinde bunun 'ciddi sonuçları olur' dedi.

2014 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı 2022’de iyice kızıştı. Saldırıların ara ara devam ettiği iki ülkeden Ukrayna cephesine gönderilen silahlar NATO’nun gündeminde yer aldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, devam eden çatışmanın "bir saldırı savaşı" olduğuna dikkati çekerek, Ukrayna’nın o mühimmatlarla Rusya’yı vurma hakkına sahip olduğunu savundu.

NATO savaşa çanak tuttu! “Ukrayna Rusya’yı vurma hakkına sahip” - 1. Resim

“KENDİLERİNİ SAVUNMALARI ÇOK ZOR”

Stoltenberg, Ukrayna'nın savaşın sınır hattında devam ettiği bu dönemde kendisini savunmasının önemine vurgu yaparak, "Sınırın hemen diğer tarafındaki askeri hedefleri vuramazlarsa Ukraynalıların kendilerini savunmaları çok zor ve güç olacaktır." ifadesini kullandı.
Müttefik ülkelerden tedarik edilen silahların Rus topraklarını vurmak için kullanılmasına yönelik izne silahı veren ülkeler tarafından karar verildiğine işaret eden Stoltenberg, bazı müttefiklerin bu doğrultuda silahların kullanılmasına kısıtlama getirirken bazılarının ise getirmediğini, kısıtlamaların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Stoltenberg'in "The Economist" dergisine verdiği demeçte, "Ukrayna'ya silah sağlayan müttefik ülkelerden, NATO silahlarının Rusya'daki askeri hedefleri vurmak üzere kullanılmaması konusundaki kararlarını geri çekmesini istemesi", müttefik ülkeler arasında tartışmalara yol açmıştı.

NATO savaşa çanak tuttu! “Ukrayna Rusya’yı vurma hakkına sahip” - 2. Resim

NATO BİRLİKLERİ UKRAYNA’YA GİDECEK Mİ?

Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'daki savaşın bir parçası olmadığını yineleyerek, "Ukrayna'ya teçhizat sevk ediyor olmamız NATO'yu çatışmanın ortağı haline getirmemektedir. Çatışmaya taraf olmadan Ukrayna'yı destekleme hakkına sahibiz çünkü Ukrayna'nın kendini savunma hakkını korumasına yardımcı oluyoruz." diye konuştu.

NATO'nun söz konusu savaşta Ukrayna'yı teçhizat ve eğitim yoluyla desteklemek ve savaşın bölgeye yayılmasını engellemek üzere iki görevi olduğunu aktaran Stoltenberg, Romanya ve Polonya'da artırılan askeri varlığın da bölgesel savaş riskini önlemek için bulunduğunu kaydetti.

Stoltenberg, "NATO birliklerini Ukrayna'ya gönderme ya da doğrudan savaşa dahil olma gibi bir planımız yok." dedi.

NATO savaşa çanak tuttu! “Ukrayna Rusya’yı vurma hakkına sahip” - 3. Resim

"PUTİN DURURSA SAVAŞ YARIN SONA EREBİLİR"

Rus istihbaratının müttefik ülkelere yönelik faaliyetlerinin arttığının gözlemlendiğini söyleyen Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu durum, NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya destek sağlamasını zayıflatmayı amaçlayan farklı türdeki hibrit faaliyetlere karşı koymak için hazırlıklı olmamız, istihbarat paylaşmamız ve bilgi alışverişinde bulunmamız gerektiğini göstermektedir. Bu aynı zamanda durumun ne kadar ciddi olduğunun ve NATO müttefiklerine karşı askeri bir saldırıya karşı güçlü bir NATO ittifakına sahip olmaya devam etmemizin ne kadar önemli olduğunun da göstergesidir."

Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşın "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin istediği zaman bitebileceği" yorumunu yaparak, "Savaşı başlatan ülkenin hükümeti, Başkan Putin, Ukrayna'ya saldırmayı durdurursa bu savaş yarın sona erebilir. Sorun şu ki Başkan Putin'in bu savaşı sona erdirmeyi planladığına dair hiçbir işaret görmüyoruz, tam tersine adım attığını görüyoruz." ifadelerini kullandı.

NATO savaşa çanak tuttu!

PUTİN'DEN GÖZDAĞI!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin salı günü yaptığı açıklamada, "Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silahlarını Rusya topraklarına yönelik saldırılarda kullanmasına izin vermesi halinde bunun 'ciddi sonuçları' olur" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Putin, Özbekistan'a yaptığı ziyarette ise şunları kaydetti: "Bu sürekli tırmanış ciddi sonuçlara yol açabilir" dedi. "Avrupa'da, özellikle de küçük ülkelerde, neyle oynadıklarının farkında olmalılar. Küçük, yoğun nüfuslu topraklara sahip ülkeler olarak şunu unutmamalılar... Rusya'yı vurmadan önce bunu akıllarında tutmalılar."

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...