Gazze'de tarihi direniş! İsrail tankları geri çekiliyor

Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

İşgalci İsrail ordusuyla El Kassam Tugayları arasında gerçekleşen şiddetli çatışmalar sonrası İsrail tankları, Gazze'nin bazı bölgelerinden ve kuzeyinden geri çekilmeye başladı.

Gazze'de tarihi direniş! İsrail tankları geri çekiliyor

Gazze'de El Kassam Tugayları ile işgalci İsrail ordusu arasında yoğun çatışmalar devam ediyor.

Gazze'ye kara harekatı düzenleyen İsrail ordusu, Kassam Tugayları'nın direnişini kıramıyor. Şiddetli çatışmaların olduğu kentte ağır kayıplar veren İsrail tankları bazı bölgelerden çekilmeye başladı.

El Cezire'nin haberine göre, Kassam Tugayları ile şiddetli çatışmalar sonucunda İsrail tankları Gazze'nin bazı bölgelerinde ve kuzey Gazze Şeridi'nde geri çekiliyor.

Kassam Tugayları'nın Sözcüsü Ebu Ubeyde son yaptığı açıklamada İsrail halkına seslenerek; Ölen askerlerin medyanın gösterdiğinden daha fazla olduğunu belirtmişti.

 İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 62'si Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 383 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bin 500'ü çocuk ve 3 bin 500'ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kaynak: El Cezire
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...