Hamas: İsrail'in Gazze'deki okula saldırısı BM'yi küçümsemedir

Dünya  |Editör : Sevda Altunbaş
Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

İsrail ordusu, yine Birleşmiş Milletlere (BM) ait bir okulu hedef aldı. Saldırıda 10'dan fazla sivil hayatını kaybetti. Hamas, İsrail'in BM'yi bile küçümsediğini belirterek, okullara yönelik saldırılarının durdurulmasını istedi. Öte yandan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'ye müdahale etmeyeceklerini açıkladı. Guterres, sorumluluğun BM'de değil, Filistin Yönetimi'nde olması gerektiğini belirtti.

Hamas: İsrail'in Gazze'deki okula saldırısı BM'yi küçümsemedir

İsrail, Gazze'de yerinden edilmiş kişlerin sığındığı Bureyc Mülteci Kampı'ndaki Birleşmiş Milletlere (BM) ait okulu bomboladı. Saldırıda 10'dan fazla kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

"BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİN"

Olayla ilgili açıklama yapan Hamas, saldırının "iğrenç bir suç ve BM'ye yönelik küçümseme" olduğunu vurguladı. Hamas, uluslararası hukuk kapsamında korunan okullarda sivillerin hedef alınmasının durdurulması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

BM: BÜTÜN REHİNELERİ SERBEST BIRAKIN

Bu arada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, gazetecilerin sorularını cevapladı. New York'taki BM binasında konuşan Guterres, insani ateşkes, yardımların kesintisiz erişimi ve bütün rehinelerin serbest bırakılmasını istedi.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM GEREK"

BM Genel Sekreteri, Gazze'de çatışmaların sonlanmasının ardından oluşacak durumla ilgili bir hazırlık olup olmadığının sorulması üzerine "Bunun için öncelikle mevcut durumun değişmesi gerek. Bu trajediyi fırsata çevirmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. Savaşın ardından kararlı ve geri dönüşü olmayacak bir şekilde iki devletli çözüm yönünde ilerlememiz gerekiyor" cevabını verdi.

"GAZZE'DE SORUMLULUK BM'DE DEĞİL, FİLİSTİN YÖNETİMİ'NDE OLMALI"

Filistin Yönetimi'nin Gazze'de sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini düşündüğünü aktaran Antonio Guterres "Ancak Filistin Yönetimi, İsrail tankları Gazze'deyken gelemez, bu yüzden uluslararası toplumun bir geçiş sürecine odaklanması gerekiyor. Gazze'de BM yönetiminde bir çözümün doğru olduğunu düşünmüyorum. Çok taraflı bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Farklı ülkeler ve kuruluşların işbirliği yapması gerekiyor" diye konuştu. İsrail için ABD'nin, Filistin için ise Arap ve bölge ülkelerinin güvenlik teminatlarının önemli olduğunu ifade eden Guterres, uluslararası toplumun geçiş sürecine bu çerçevede hazırlanması gerektiğini vurguladı.

"GÖREVE GELDİĞİMDEN BERİ BÖYLE SİVİL KAYIPLAR GÖRMEDİM"

Gazze'de olanları neden savaş suçu olarak nitelendirmediğinin sorulmasına karşı Guterres "Uluslararası insancıl hukuk ve sivillerin korunmasına yönelik ihlallere her zaman karşı çıkıyoruz fakat savaş suçu ilan etmek gibi bir yetkimiz yok. Bence nitelendirmeden daha da önemlisi mevcut duruma odaklanmak. Gazze'de birkaç haftada binlerce çocuk öldürüldü. Bu önemli. Gazze'deki sivil can kaybı, ben Genel Sekreter olarak göreve başladığımdan bu yana daha önce hiçbir çatışmada görülmediği kadar yüksek" sözlerini sarf etti.

"AFGANİSTAN VE SURİYE DE BİLE BU KADAR SİVİL ÖLMEDİ"

BM'nin her yıl çatışmada öldürülen çocukların raporunu yayımladığını anımsatan Guterres, şimdiye kadar en yüksek sayıların Taliban ve Suriye yönetimine ait olduğunu ancak hiçbirinin Gazze'deki sayılara ulaşamayacağını kaydetti.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...