İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'i resmen tanıdı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'i resmen tanıdı

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

İspanya sol koalisyon hükümeti, Bakanlar Kurulu toplantısında 'Filistin devletinin resmi olarak tanınması' kararını onayladı. Hükümet Sözcüsü Alegria, "Bu, İspanya'nın, adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır" dedi.

Hamas’ın saldırısını bahane ederek 7 Ekim'den bu yana Gazze’de katliam yapan İsrail, uluslararası arenada iyice köşeye sıkıştı. 143 ülkenin tanıdığı Filistin Devleti’ni İspanya, İrlanda ve Norveç de tanıma kararı aldığını duyurmuştu.

İspanya Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, düzenledikleri Bakanlar Kurulu toplantısında Filistin devletinin resmi olarak tanınması kararının onaylandığını belirterek, "Özel bir Bakanlar Kurulu toplantısı oldu. Tarihi bir bir karar ve tek bir hedefi var. O da barışa katkı sağlamak" dedi.

İspanya'nın, İrlanda ve Norveç'in eş zamanlı kararıyla Filistin'i tanıyan ülkelerden biri olduğunu kaydeden Alegria, "Bu, İspanya'nın, adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır" ifadelerini kullandı.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM TEK YOLDUR"

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ise "Filistin devletinin tanınmasının zamanı gelmiştir. Daha fazla masumun öldürülmesine izin veremeyiz. Barış için tek yoldur ve bugün bunun yürüyüşü başlamıştır. Bugün alınan karar bir dönüm noktası olacaktır" dedi.

İrlanda ve Norveç ile birlikte İspanya'nın eş zamanlı kararıyla Filistin devletini tanıyan ülke sayısının 146'ya çıktığını belirten Albares, şunları kaydetti:

"Buna en kısa zamanda, perşembe günü Slovenya da eklenecek. Hiç şüphe yok ki daha fazla ülke de buna katılacaktır. Mükemmel bir şekilde biliyoruz ki, iki devletli çözüm tek yoldur ve buna alternatif yok. Bu yolda yürümek için Bakanlar Kurulu, Filistin devletini tanıma kararını aldı."

 İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'i resmen tanıdı - 1. Resim

"FİLİSTİN'İN TANINMASI TARİHİ BİR KARAR"

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de sabah saatlerinde Filistin devletinin tanınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, İspanya'nın, "Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu söylemişti.

"Filistin devletinin tanınması sadece, Filistin halkının meşru talebi olan tarihi bir adaletin yerine getirilmesi değildir, aynı zamanda hepimizin istediği barışın sağlanması için de bir adımdır" diyen Sanchez, "İspanya, bu şekilde Filistin'i dünyada tanıyan 140'tan fazla ülkenin yanına eklenecek. Filistin'in tanınması tarihi bir karar ve tek hedefi İsrail ve Filistin arasındaki barışın sağlanmasına katkı sağlamaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Filistin devletinin tanınmasının 'uygulanabilir' olması gerektiğinin altını çizen Sanchez, "Gazze ve Batı Şeria aynı Filistin yönetimi altında, aralarında bir koridorla birleşmeli ve Doğu Kudüs başkenti olmalıdır. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmelidir" açıklamasında bulunmuştu.

 

NORVEÇ: NETANYAHU GELİRSE TUTUKLANIR

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Norveç, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) hakkında tutuklama emri çıkarması hâlinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu tutuklayacağını açıklayan ilk Avrupa ülkesi oldu. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide “Eğer Netanyahu ya da hakkında suçlama bulunan Hamas liderlerinden biri Norveç’e gelirse, uluslararası hukuk gereği bunu yapmakla yükümlüyüz. Aynı durum Avrupa’daki bütün ülkeler için de geçerlidir” dedi. Başta Avrupa Birliği (AB) üyesi olanlar olmak üzere çok sayıda ülke ise Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ilgili karara ilişkin doğrudan yorum yapmak yerine, UCM’nin bağımsızlığına saygı göstereceklerini belirtmekle yetiniyor. Öte yandan İsrail Başbakanı Netanyahu ise “Yurt dışına çıkmaktan endişe duymuyorum, UCM savcısı Kerim Han endişelenmeli” derken Savunma Bakanı Gallant “Dünyada hiç kimsenin İsrail’i ve bizim davranış şeklimizi eleştirmeye yönelik ahlaki hakkı yoktur” ifadesini kullandı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...