İsrail'den esir takasına yeşil ışık! Hamas'ın cevabını bekliyorlar

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Şeyda Karaca / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
İsrail'den esir takasına yeşil ışık! Hamas'ın cevabını bekliyorlar
Gazze, Israil, Esir Takası

İsrail'in Gazze'ye yönelik kanlı saldırıları 45 gündür aralıksız devam ediyor. Can kaybının 13 bini aştığı Gazze'de, yakıt ve yardımlara erişimin engellenemesi insani krizi derinleştiriyor. Katliamlarda 5 hafta geride kalırken İsrail'in esir takasına yeşil ışık yaktığı ve Hamas'tan cevap beklediği öğrenildi. Hamas ise esir takası için ateşkes şartı koşmuştu.

Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı Operasyon'nun ardından, İsrail eşi benzeri görülmemiş kanlı saldırılarla Gazze'de katliama başladı. Abluka altındaki şehirde, hastaneler, camileri okullar vurulurken can kaybı 13 bini aştı. 

İSRAİL'DEN YEŞİL IŞIK

İsrail devlet televizyonu KAN’a konuşan bir analist Roi Şaron, Tel Aviv yönetiminin esir takasıyla ilgili “Hamas’ın taleplerini kabul ettiğini ve karşı tarafın cevabını beklediğini” iddia etti.

'ANLAŞMAYA HER ZAMANKİNDEN YAKINIZ'

"Bir anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakın olduğumuz için şu anda kritik saatlerdeyiz." diyen Şaron, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde Hamas İsrail'e bir teklif iletti ve Hamas'ın şart ve taleplerinin kabul edilmesi konusunda İsrail'de mutabakata varıldı. Artık top Hamas'ın sahasında ve Hamas'ın aslında sorumluluk ve ciddiyet göstermesi gerekiyor. Olumlu yanıt verirse doğrulanabilir bir anlaşmaya girmiş olacağız.”

HAMAS'IN ELİNDE 239 ESİR VAR

İsrail’e göre, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

 İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

GAZZE'DE CAN KAYBI 13 BİNİ AŞTI

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bin 500'ü çocuk ve 3 bin 500'ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...