'İsrail Venedik Bienali'nden men edilsin' kampanyasına 8 bin sanatçıdan destek

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
'İsrail Venedik Bienali'nden men edilsin' kampanyasına 8 bin sanatçıdan destek

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 5. ayında da devam ederken, dünyadan katliama tepkiler büyüyor. Son olarak İsrail'in Venedik Bienali'nden men edilmesi için başlatılan imza kampanyasına 8 binden fazla sanatçı destek verdi.

İsrail, Gazze'de işlediği savaş suçlarına her gün bir yenisini eklerken "Soykırım değil Sanat İttifakı (ANGA)" isimli uluslararası grup imza kampanyası başlatarak İsrail'in, Venedik Bienali'nden men edilmesini istedi.

UAD KARARINA GÖNDERME

8 binden fazla sanatçı, küratör ve yazarın destek verdiği imza kampanyasına ilişkin, "İsrail'in Gazze'ye yönelik aylar - aslında on yıllardır - süren saldırısı her şeye rağmen devam ederken; liderleri, uluslararası hukukun üstünde olduklarını ilan ediyor ve soykırım niyetlerini küstahça açıklıyorlar." ifadesine yer verildi.

"ÇİFTE STANDART" VURGUSU

İmza kampanyasında, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle, 2022'de Bienal'in Ukrayna halkına desteği ve Rusya'ya ise men kararı verilmesi hatırlatılarak İsrail'e de aynı şekilde davranılması gerektiğinin altı çizildi.

"İSRAİL'İN BİENAL'DE OLMASI SOYKIRIMIN ONAYLANMASI DEMEK"

Bienal'in, İsrail'in Filistinlilere yönelik "zulmü" karşısında sessiz kaldığı eleştirisinin yapıldığı imza kampanyasında, şunlar kaydedildi:

"Bu çifte standart karşısında dehşete düştük. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, tarihin en yoğun bombardımanlarından birini teşkil ediyor. Ekim 2023 sonu itibarıyla İsrail, Gazze'ye 1945'te Japonya'nın Hiroşima kentine atılan nükleer bombaya eşit güçte tonlarca patlayıcı attı. Ocak 2024'te Gazze'deki günlük ölüm oranının 21. yüzyıldaki diğer tüm büyük çatışmalardan daha fazla olduğu bildirildi.

Bienal'da İsrail devletini resmi olarak temsil eden herhangi bir çalışma, onun soykırım politikalarının onaylanması anlamına gelir." 

İSRAİLLİ SANATÇILAR 'İFADE VE SANAT ÖZGÜLÜĞÜ'NE SIĞINDI

İmza kampanyasında, İsrailli sanatçıların kendilerine "ifade ve sanat özgürlüğü" için alan açılması talebi ise şu şekilde eleştirildi:

"İsrail tarafından öldürülen, susturulan, hapsedilen, işkence gören ve yurt dışına ya da yurt içine seyahat etmeleri engellenen Filistinli şairler, sanatçılar ve yazarlar için ifade özgürlüğü yok. İsrail tarafından kapatılan Filistin tiyatrolarında ve edebiyat festivallerinde, ifade özgürlüğü yok. İsrail tarafından bombalanarak yerle bir edilen Gazze'deki müzelerde, arşivlerde, yayınevlerinde, kütüphanelerde, üniversitelerde, okullarda ve evlerde ifade özgürlüğü yok."

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...