Zaten işkence görüyorlardı: İsrail, hapishanelerdeki Filistinlilerin şartlarını daha da zorlaştıracak!

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Zaten işkence görüyorlardı: İsrail, hapishanelerdeki Filistinlilerin şartlarını daha da zorlaştıracak!

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin şartlarını daha da zorlaştıracağını belirtti.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, işkence, şiddet ve tıbbi ihmal gibi ağır şartlara maruz bırakılan İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin şartlarını daha da zorlaştıracağını belirtti.

İsrail ordusu 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde çoğunluğu çocuk ve kadın 33 binden fazla kişinin ölümüne 77 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olan saldırılarını sürdürürken, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Yardımların girişini engellediği Gazze'de 2,3 milyon kişiyi zorla aç ve susuz bırakarak insani felakete yol açan İsrail, aynı zamanda hapishanelerde tuttuğu Filistinlileri işkence, taciz ve tıbbi ihmal gibi ölümle sonuçlanan zorlu şartlara maruz bırakıyor.

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail hapishanelerinde 23'ü Gazze Şeridi'nde alıkonulanlar olmak üzere 200 Filistinli çocuk bulunduğunu duyurmuştu. 

Geçtiğimiz günlerde Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi, Filistinli tutukluların bulundukları hapishanelere gitiş ve orada kendilerine gösterilenler üzerinden bir rapor yayınlamıştı. Filistinlilerin metal ve elektrikli sopalarla dövüldüğü, vücutlarına kaynar sular döküldüğü ve aşağılayacı daha birçok muameleye maruz kaldıkları ifade edilen rapor, İsrail yönetimine karşı büyük tepki oluşturmuştu.

HER TÜRLÜ İŞKENCE VE DARP

Daha önce de İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılmasına karşı çıkan Ben-Gvir, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, halihazırda ağır şartlarda yaşayan Filistinli tutukluların şartlarını daha da zorlaştıracağını ifade etti. 

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail hapishanelerinde 7 Ekim 2023'ten bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 14'e, 1967'den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı da 251'e yükseldi.

Filistin Esir İşleri Heyeti, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerinin "mezbahaya" dönüştüğünü, özellikle 7 Ekim'den sonra cezaevlerinde cehennem hayatı yaşatılan Filistinlilere her türlü işkence ve darbın uygulandığını vurgulamıştı.

Filistin Esir İşleri Heyeti ve Filistinli Esirler Cemiyetinden 8 Nisan'da yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin sayısının 9 bin 400'ü aştığı, bunların 80'inin kadın, 200'den fazlasının çocuk ve 3 bin 660'tan fazlasının "idari tutuklu" olduğu belirtilmiş ve bu verilerin İsrail'in Gazze Şeridi'nden alıkoyduğu Filistinlileri kapsamadığı aktarılmıştı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...