Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Asgari ücrete zam için taban teklif ne kadar olacak? Türk-İş'ten yeni açıklama geldi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Asgari ücrete zam için taban teklif ne kadar olacak? Türk-İş'ten yeni açıklama geldi
Asgari Ücret, Türk-İş, Haber

Ekonomi Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını temsil eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 11 Aralık'ta yapılacak ilk toplantı öncesinde "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz" diyerek 14.025 TL'ye dikkat çekmişti. Türk-İş'ten “Asgari Ücret teklifi netleşti” iddialarına yönelik açıklama geldi.

Milyonlarca asgari ücretli için zam süreci 11 Aralık'ta başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı öncesinde TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda Genel Başkanı Ergün Atalay, “Açlık sınırından bir pazarlık olmaz" diyerek 14.025 TL'yi işaret etmişti. Türk-İş'ten taban ücret netleşti şeklindeki haberlere açıklama geldi.

ASGARİ ÜCRET TABAN TEKLİFE TÜRK-İŞ'TEN YENİ AÇIKLAMA

TÜRK-İŞ’in yaptığı açıklamada, Genel Başkan Atalay’ın Asgari Ücret ile ilgili özel bir televizyon kanalına verdiği röportajında muhabirin Açlık Sınırı ile ilgili sorusu üzerine, “Açlık sınırından bir pazarlık olmaz. Onu konuşmanın bir anlamı yok” ifadeleri üzerine kamuoyunda ‘TÜRK-İŞ’in 2024 yılı Asgari Ücret ile ilgili taban fiyatı belli oldu’ şeklinde açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada, asgari ücret taban fiyatının komisyon toplantılarının ardından masada bulunan komisyon üyeleri ile karar verileceği yer aldı.

AÇLIK SINIRI 14 BİN TL'Yİ AŞTI

Türk-İş'in 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ya da kamuoyunda bilinen ismiyle açlık sınırı Kasım ayı itibariyle 14 bin 25 TL’ye yükseldi. Yoksulluk sınırı olan gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise 45 bin 686 TL’ye çıktı.

Türk-İş'in Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na sunması beklenen bir diğer veri olan bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de Kasım ayında yükseldi. Ekim ayında 17 bin 803 TL olan bekar çalışanın yaşama maliyeti Kasım ayında aylık 18 bin 239 TL’ye çıktı.

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.