Cevdet Yılmaz tarih verdi! Türkiye gri listeden çıkıyor

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Cevdet Yılmaz tarih verdi! Türkiye gri listeden çıkıyor
Cevdet Yılmaz, Ekonomi, Haber

Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin gri listeden çıkacağı tarihi açıkladı. Reuters'a konuşan Yılmaz, gri listeden çıkış için önümüzdeki ayı işaret etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kara Paranın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'nun (FATF) kısa süre önce Türkiye'ye gelerek saha çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyleyen Yılmaz, Türkiye'nin önümüzdeki ay gri listeden çıkmasını beklediğin söyledi.

"OVP BİR KAÇ AY SONRA GÜNCELLENECEK"

Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Programın eylül ayında güncelleneceğini, ekonomik tahminlerde yapılacak güncellemelerin başta cari açık ve bütçe olmak üzere büyük oranda olumlu yönde olduğunu söyledi.

Cevdet Yılmaz tarih verdi! Türkiye gri listeden çıkıyor - 1. Resim

BÜTÇEDE AÇIK YÜZDE 5'İN ALTINA İNECEK

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tam desteğini" alan dezenflasyon programının ve reform gündeminin korunacağını, tasarruf ve verimlilik paketinin de etkisiyle bütçe açığının yüzde 5'in altına bile inmesinin mümkün olduğunu söyledi.

"ENFLASYODA BELİRGİN DÜŞÜŞ GÖRÜLECEK"

Yıl sonunda enflasyonun Merkez Bankası'nın yüzde 38 tahmine yakın tamamlanacağını belirten Yılmaz, gelecek yıl yüzde 20'in altında, 2026'da ise tek haneli enflasyona ulaşmakta kararlı olduklarına vurgu yaptı. Yaz aylarında bugüne kadar atılan adımların etkisiyle enflasyonda belirgin bir düşüş görüleceğine dikkat çeken Yılmaz, bu düşüşün vatandaşın beklentilerini de pozitif etkileyeceğine dikkat çekti.

"DOĞRUDAN YATIRIMLARA POZİTİF YANSIYACAK"

Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde 40 milyar dolar artış olduğuna ve yabancı yatırımcı ilgisindeki artışa ve dikkat çeken Yılmaz, önümüzdeki dönemde yabancı ilgisindeki artışın doğrudan yatırımlara da pozitif yansımasını beklediğini söyledi.

Doğrudan yatırımlara ilişkin hedef ülke ve sektörel çalışmalar yapıldığını belirten Yılmaz, eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın küresel şirketlerin CEO'larıyla bir araya geleceğini de belirtti.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...