Doğum ve askerlik borçlanmasında asgari ücret detayı: Yüksek emekli aylığı almak isterken zarar etmeyin!

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Ahmet Polat / Kaynak: Habertürk
Doğum ve askerlik borçlanmasında asgari ücret detayı: Yüksek emekli aylığı almak isterken zarar etmeyin!
Asgari Ücret, Sgk, Enflasyon

Türkiye'de gözler Ocak ayında yaşanacak zam oranlarına çevrildi. Ancak yapılacak zam ile birlikte doğum borçlanması ile askerlik borçlanması ödemelerinde de artış gerçekleşecek. İşte SGK prim borçlanmasında bilinmesi gerekenler.

Türkiye nefesini tuttu Ocak ayında yapılacak zamları bekliyor. Asgari ücretli çalışanlarda 11 bin 402 TL olan asgari ücrette yapılacak artışı merakla beklerken, uzmanların zam hesapları ve yeni gelişmeler ardı ardına yaşanıyor. Ancak uzmanların asgari ücret için tahmin aralığının geniş olması yapılacak zam oranında kafa karışıklığı yaşatıyor. Bazı uzmanlar yüzde 25 düzeyinde zam beklerken, bazı uzmanlara göre yüzde 50 oranında zam yapılacak. 1 Aralık'ta Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları başlayacak. İşverenin talebi kabul edilirse asgari ücrette Temmuz ayında yapılan ara zam dikkate alınarak enflasyon farkı üzerinden bir pazarlık söz konusu olacak. İşçi tarafının yaklaşımı ise son 6 aylık enflasyon ve bunun üzerine refah payı eklenerek pazarlıkların yürüyemesi yönünde olacak. 

Asgari ücret zammı ile birlikte doğum borçlanması ile askerlik borçlanması ödemelerinde de artış gerçekleşecek. Konuya ilişkin detayları ise Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç açıkladı. İşte SGK prim borçlanmasında bilinmesi gereken o detaylar:

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASINA ASGARİ ÜCRET AYARI

"Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan hizmet borçlanmaları asgari ücrete göre belirleniyor. Hangi kazanç üzerinden borçlanma yapılacaksa bunu kişiler kendileri tercih ediyor. Genellikle asgari ücret ile onun 7,5 katı arasında bir kazanç bildirebiliyor. Bunun üzerinden yüzde 32 oranında prim kesiliyor. Yüksek emekli aylığı almak isteyenler asgari ücretin 2-3 katı gibi bir kazanç bildirebiliyor. Ama genel olarak borçlanmalar asgari ücret üzerinden yapılıyor ve bu rakam üzerinden prim ödeniyor.

BORÇLANMA MALİYETİ ARTACAK

Enflasyonun tek haneli olduğu dönemlerde asgari ücret yüksek artmıyordu. Dolayısyla o yıllarda borçlanmanın hangi tarihlerde yapılacağı çok önemli değildi. Ama son yıllarda enflasyon yükselince, asgari ücret yıldan yıla yüksek oranlarda arttı. Bu da doğrudan borçlanma maliyetlerine yansıyor. Bu yılın sonuna kadar askerlik ve doğum borçlanması için kişiler 1 gün için 143 lira ödüyor. Asgari ücrete ne kadar zam gelirse bu prim maliyeti de aynı oranda artacak. Borçlanma yapmayı planlayanların 1 Ocak 2024 tarihini beklemeden bu yıl içinde başvuru yapmaları daha avantajlı olacak.

E-DEVLETTE BAŞVURU MÜMKÜN

Başvuruyu bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapabilirler. Ancak bunların hiç birine gerek yok. E-Devlet üzerinden de başvuru yapmak mümkün.

BORÇLANMA YAPACAKLAR DİKKAT

Bu durum doğum borçlanması yapmak isteyen kadın çalışanları çok etkiliyor. Çünkü süreleri çok uzun. Her bir çocuk için 2 yıla kadar 720 güne kadar borçlanma hakkı bulunuyor. Eğer 3 çocuk varsa toplamda 6 yıla kadar borçlanma hakkı bulunuyor. Bugünkü hesap ile yıl sonuna kadar 1 çocuk için 720 günlük borçlanma yapan bir kadın çalışan 103 bin lira ödeyecek. Asgari ücretin ne kadar artacağını bilmiyoruz ama diyelim ki yüzde 40 oranında bir artış olursa doğum borçlanmasının maliyeti 144 bin liraya çıkacak. 40 bin liralık bir artış söz konusu olacak. Dolayısıyla borçlanmayı 31 Aralık’a kadar yapmak gerekli.

ASKERLİK BORÇLANMASI ARTACAK

Erkek çalışanların askerlik borçlanmasında ise 540 günlük yani 18 aylık askerlik süresini bugünkü asgari ücret üzerinden ödediği zaman 77 bin liralık maliyet söz konusu. Eğer asgari ücrete yüzde 40 oranında bir zam gelirse orada da maliyet 108 bin liraya çıkacak. Burada da 30 bin liranın üzerinde artış söz konusu olacak.

EYT’DEN EMEKLİ OLACAKLAR DİKKAT!

5 milyon EYT’liden 2 milyonu başvuru yaptı. Geriye 3 milyonu kaldı. Bunlardan prim günü eksik olanlar ya da borçlanma yaparak sigorta başlangıçlarını öne çekme imkanı olanların bu hakkını bir an önce kullanması gerekiyor.

Borçlanmayı gereksiz yere yapmamak gerekiyor. Prim günü eksik değilse borçlanma yapmaya gerek yok. Emekli aylığını arttırayım kaygısı ile borçlanma yapmak genellikle fayda sağlamıyor. Elde edilen avantaj maliyeti karşılamıyor. Ama prim günü eksik olmasa da sigorta başlangıcını öne çekiyordur. O kişi daha erken emekli olma imkanına kavuşur. Borçlanmayı çalışırken yapmak da avantajlı oluyor. Vergiden indirim imkanı sağlanıyor."

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...