Dolar, altın ve Borsa'nın yönünü bu hafta Merkez tayin edecek: Ekonomistler faiz tahminini açıkladı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Baki Sancak / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Dolar, altın ve Borsa'nın yönünü bu hafta Merkez tayin edecek: Ekonomistler faiz tahminini açıkladı
Merkez Bankası, Dolar, Altın, Borsa, Faiz

Piyasalar bu hafta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan (PPK), gelecek kritik faiz kararına odaklandı. Küreselde yaşanan gelişmelerle fiyatlanan dolar, altın ve Borsa'nın yönü Merkez Bankası'nın kararıyla yeniden değişecek. Peki Merkez Bankası PPK toplantısı ne zaman yapılacak? Yükselecek mi yoksa düşecek mi? Ekonomistler kritik karar öncesinde faiz tahminini açıkladı.

ABD'den gelen şahin mesajlarla şekillenen dolar, altın ve Borsa'da gözler gelecek hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) olacak. Son olarak politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çıkaran Merkez Bankası, yeni faiz kararını açıklayacak. Kritik karar öncesinde ekonomistler beklentilerini açıkladı.

KASIM AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), her ayın 3. perşembe günü toplanıyor. Merkez Bankası Başkanının yaptığı toplantılarda bir haftalık vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranını yani politika faizini belirliyor. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığında 5. toplantısını yapan kurul, bu ay 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.00'da toplanacak. Kuruldan yapılan açıklama ile politika faiz kararı belli olacak.

FAİZ ARTIŞINDA TEMPO YAVAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra değişen Merkez Bankası yönetimi Haziran ayından bu yana ekonomi politikasında yaşanan değişimle politika faizini 26.5 puan yükseldi. Ağustos ayında 750 baz puanlık mega faiz kararıyla piyasaları şaşırtan Merkez Bankası, Eylül ve Ekim ayında piyasalarla uyumlu bir karara imza attı. Ekonomistler, Kasım ayında Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsünde yavaşlama temposuna girmesini bekliyor.

ANKETLER NE DİYOR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, tahmin lerini açıkladı.

12 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan ankete göre ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşti. Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri, yüzde 37,50 ile yüzde 40,00 arasında değişti. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40,00 oldu.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkarıldı.

Foreks anketine katılan 22 ekonomistin tamamı da faizin artırılacağını öngördü. Kasım ayı toplantısına ilişkin medyan beklenti, faizin 250 baz puan artırılacağı ve yüzde 35,00 seviyesinden yüzde 37,50 seviyesine yükseltileceği yönünde oluştu. En yüksek tahmin yüzde 40,00 olurken, en düşük tahmin yüzde 37,50 olarak gerçekleşti. 22 ekonomistin 18'i 250 baz puan, 2'si 500 baz puan, 2'si ise 300 baz puanlık faiz artırımı öngörüsünde bulundu. 

GOLDMAN'DAN ÇARPICI TAHMİN

Goldman Sachs 2024 görünüm raporunda TCMB'ye ilişkin tahminlerini paylaştı. Paylaşılan çarpıcı raporda TCMB'nin bu yıl faiz artırımlarına devam edeceği ve politika faizinin yüzde 40'a kadar yükseleceği öngörüldü. Banka 2024'ün 3. çeyreğinde faiz indirimlerinin başlayacağı, yıl sonunda faizin yüzde 40'tan yüzde 25'e gerileyeceği tahminine yer verdi.

BORSA, DOLAR VE ALTINDA BU HAFTA

Altın, dolar ve Borsa bu hafta ABD Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin beklentilerle yön buldu. Altın, borsa ve dolar da yatırımcısına kazandırdı. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 1,06 kazançla 7.853,36 puandan tamamladı. Endeks, hafta içinde en düşük 7.520,02, en yüksek 7.863,99 puanı gördü. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2,46 değer kazancıyla 1.830 liraya, doların satış fiyatı ise yüzde 0,46 değer kazanarak 28,6980 liraya yükseldi. Dolar bu hafta en yüksek 28.9384 TL'yi görürken, gram altın 1846.578 TL ile tarihi seviyesini yeniledi.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...