Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Kilosu 150 TL, köylülere gelir kapısı oldu! Türkiye'nin dört bir yanına dağıtılıyor: 'Andız pekmezi' resmen şifa deposu

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Kilosu 150 TL, köylülere gelir kapısı oldu! Türkiye'nin dört bir yanına dağıtılıyor: 'Andız pekmezi' resmen şifa deposu

Ekonomi Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Adana'da Toros Dağları'ndan toplanan andız ile elde edilen ve adeta şifa kaynağı olan 'andız pekmezi'nin zorlu mesaisi başladı. Köylüler, yapılan bu pekmez sayesinde gelir elde ediliyor. Astım ve bronşite iyi gelen bu pekmezin kilosu 150 TL'den satılıyor. 18 ayda olgunlaşarak elde edilen bu pekmez Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.

Adana'nın Aladağ ilçesinde 18 ayda olgunlaşarak pekmezi elde edilen 'andız'da köylülerin mesaisi başladı ve kollar sıvandı. Yüzde 80'i orman olan ve doğası ile herkesi kendine hayran bırakan Aladağ ilçesinde yayla sakinlerinin şifalı andız pekmezi mesaisi başladı. Andız ağaçlarına tırmanarak bin bir emekle andız kozalaklarının toplandığı ve bir hafta süren meşakkatli andız pekmezi mesaisinde kazanlar kaynamaya başladı.

ANDIZ 'ŞİFA'SININ KİLOSU 150 TL

Kilosu 150 TL’den satılan ve köy sakinlerinin ek geliri olan andız pekmezi Torosların zirvesinden büyük emekle pekmeze dönüştürülerek kışın insanlara şifa oluyor. Meydan Yaylası, Mavriyan bölgesinde bulunan ardıç, sedir, köknar ve ladin ormanlarının içinde doğa ile iç içe yaşayan Tuğ ailesi doğadan gelen şifa deposu olarak bilinen andız pekmezi için yoğun mesaiye başladı.

Her ağaçtan tek tek toplanan ve 18 ayda olgunlaşan andız kozalakları önce ormandan günlerce toplanıyor ardından tek tek kırılarak 3 gün suda bekletiliyor. Bir hafta süren pekmez mesaisinde andız kozalakları süzülerek kazanda 18 saat süren pekmez yolculuğu başlıyor.

Kilosu 150 TL, köylülere gelir kapısı oldu! Türkiye'nin dört bir yanına dağıtılıyor: 'Andız pekmezi' resmen şifa deposu

BRONŞİTTEN ASTIMA KADAR BİRÇOK ŞEYE İYİ GELİYOR

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, c vitamini barındırması, astım ve bronşite iyi gelmesi nedeniyle yoğun talep gören andız pekmezini geleneksel yöntemler ile hazırladıklarını aktaran Hasan Tuğ konuşmasına şöyle devam etti:

'18 AYDA OLGUNLAŞIYOR'

-Burada ardıç ağaçlarının kozalaklarını topluyoruz. Kasım ayı ile birlikte hasat başlıyor. 30 metre yüksekten döküyoruz. Kırılıp suda günlerce bekliyor. Ardından kazanlarda kaynatıyoruz. Bu iğne yaprakları ağaçların faydaları çok fazla. Pandemi döneminde tanınır oldu. Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik desteği ile tanıtıldı ve ekonomiye kazandırıldı. Köyde herkes kendine çıkarıyor. Festivallerde yer alıyor. Kilosu 150 TL’den satılıyor. Ata, dededen gelen bir gelenek. Parası için yapmıyoruz aslında atadan gelen bir alışkanlık olduğu için yapıyoruz. Her ağaçtaki kozalak 18 ayda olgunlaşıyor. Zorlu ama şifa dolu bir pekmez.

Hasan Tuğ'un eşi Beyhan Tuğ ise bir ağaçtan yaklaşık 50 kilo andız kozalağı toplandığını ve büyük emek ile hazırladıkları andız pekmezinin şifasının çok olduğunu ifade etti.

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.