Milas'ta 48 hektar alan küle döndü

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Güncel Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Türkiye'deki kavurucu sıcaklar Akdeniz başta olmak üzere birçok noktada yangınların çıkmasına neden oluyor. Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle yayılarak ormanın derinliklerine ulaştı. 48 hektar ormanlık alan ve 5 hektar da ziraat alanın küle döndüğü bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Muğla Milas'tan gelen yangın haberlerine bir yenisi daha eklendi. Kavurucu sıcakların başlamasıyla Türkiye'nin ciğerleri olarak geçen ormanlardan alevler yükseldi. 

Milas'ta çıkan rüzgarın etkisiyle yangın büyüyerek yayılıyor - 1. Resim

MİLAS RÜZGARLARI YANGINI YAYIYOR 

Muğla'nın Milas ilçesinde ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisi ile büyüdü.

Milas-Ören karayolu üzerinde bulunan Kısırlar Mahallesinde çıkış nedeni belirlenemeyen orman yangınına bölgedeki ekiplerin yanı sıra çevre ilçelerden de takviye ekipler istendi.

Milas'ta çıkan rüzgarın etkisiyle yangın büyüyerek yayılıyor - 2. Resim

Yangın sonrası Muğla bölgesindeki hava araçları yangın bölgesine sevk edilirken, rüzgarın şiddetli olması nedeniyle alevlerin yayıldığı açıklandı.

Milas'ta çıkan rüzgarın etkisiyle yangın büyüyerek yayılıyor - 3. Resim

14 HANE TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

Muğla Valisi İdris Akbıyık, kendisinin de yangın bölgesine hareket ettiğini söyledi. Yangına havadan ve karadan müdahalenin devam ettiğini dile getiren Akbıyık, "Kısırlar Mahallesi'nde 14 haneyi tedbir amaçlı boşalttık. Ekiplerimiz yangını kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

YANGIN KONTROL ALTINDA

Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan orman yangını havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. Muğla Valisi İdris Akbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının Kısırlar köyüne çok yakın bir alanda meydana geldiğini ve bu nedenle de çok hassas olduğunu söyledi. 

Akbıyık, şunları kaydetti:

"Yangına ihbardan itibaren 10 dakika içerisinde müdahale edildi. Tüm kurum kuruluşlarımız seferber oldu. Jandarma, AFAD, belediyelerimiz, itfaiyelerimiz hepsi iş makinalarıyla araçlarıyla bölgeye müdahale ettiler. Yangına 64 kara, 10 da hava aracı müdahale etti. Yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Şu anda tahminlerimiz 48 hektarlık alan yandı. Bunun 6 hektarı tarım arazisi, 43 hektarı da ormanlık alan. Ekiplerimiz çalışıyor. Allah beterinden korusun. Ben ekiplere teşekkür ediyorum."

UÇAK PİLOTU DEVRE BAŞKANIN ARKADAŞI ÇIKTI

Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, “Rüzgarın hafiflemesi ile kısa sürede önlem alınmış. Orman ve diğer ekiplerimize teşekkür ediyorum. Müdahaleyi çabuk yaptıkları için. Ayrıca söndürme için gelen THK’ya ait uçağımızın su alırken sulara gömüldü Bafa Gölünde. Pilotlar ve yardımcı personel kurtarılarak Milas Devlet Hastanesinde müşahede altına alındı. Geçmiş olsun diyorum herkese” dedi.

Bafa Gölü üzerinde Kırıma uğrayan THK’ya ait uçağın pilotunun hem askeri liseden, hem de Harp Okulundan devre arkadaşı olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bugün Muğlamızın hem batısında, hem de doğusunda iki yangın ile güne başladık. Milas Beyciler bölgesindeki yangın aslında 2012 yılındaki çıkan yangının aynı yerden tekrar çıktı. Bu konuda sayın valimiz ve Milas belediye başkanımı ile görüştük. 

O böğle ile ilgili demek ki ekstra önlemler almak durumundayız. Orada sürekli yangın oluyor. Orada bir problem var onu görüyoruz. Bir de bizim Denizli sınırında Gazeller bölgesinde çıkan bir yangın vardı. Yangın rüzgarın etkisi ile Denizli tarafına devam etti. O da şu anda kontrol altına alındı.

Milas'ta çıkan rüzgarın etkisiyle yangın büyüyerek yayılıyor - 4. Resim

Didim’de de çıkan bir yangın var. Bölgede üç yangın çıktı. Uçak pilotlarından birisi de ben de buraya gelince karşılaştım. Benim arkadaşım. Hem askeri lisede, hem de harp okulundan devre arkadaşım. Onları öyle iyi görünce biz de içimize su serpildi çok sevindik. Şu anda yangından dolayı herhangi bir can kaybı yok.

Yine üç orman görevlisi arkadaşımız dumandan zehirlenmişti. Onları da ziyaret ettik Milas Devlet Hastanesinde. Ben vatandaşlarımızdan bu yoğun bayram tatilinde sıcakların bu kadar yüksek olduğu bir dönemde çok dikkatli olmalarını öneriyorum. Özellikle yollardan geçerken arabadan attıkları bir sigara izmaritinin veya boş bir cam şişenin yangına sebep olabileceğini bilerek seyahat etsinler. Kesinlikle bu konuşa dikkat etsinler. Yine ormanlara girerken, çıkarken, piknik yaparken dikkat etsinler. Bu dönem sıcakların bu kadar yüksek olduğu dönemde her zaman tehlikelidir. Bugün ucuz atlattık diyebiliriz. Ama bundan sonra çıkmayacağı anlamına gelmez. Ben bu vesile ile Muğlalı ve Muğla’ya tatile gelen vatandaşlarımızın Kurban Bayramı mübarek olsun diyorum. Kazasız belasız bir kurban diliyorum” dedi.

Düzenleyen:  - Güncel
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...