2 katlı evin olduğu 50 yıllık arsanın trajikomik hikayesi! Bir gecede yok oldu

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Kocaeli'nin Derince ilçesinde 2 katlı bir evin bulunduğu 50 yıllık arsada bir gecede yapılan değişiklik hak sahiplerini mağdur etti. İmar değişikliğiyle tesadüfen park alanına çevrilen arsa sahibi Hamit Saygın, Mahkemede kazandığı davayı Danıştay'da kaybettiğini belirtti.

Dumlupınar Mahallesi 1434 nolu adada bulunan bir dönümlük arsa, 2011'de Derince Belediyesi tarafından yanlışlıkla park alanına çevrildi. Alandaki 553 metrekarelik arsanın sahibi Hamit Saygın, 2017'de tesadüfen bu durumu öğrenince büyük şaşkınlık yaşayarak yetkililerle görüşen hak sahibi Hamit Saygın, herhangi bir neticeye varamayınca soluğu Mahkemede aldı.

2 katlı evin olduğu 50 yıllık arsanın trajikomik hikayesi! Bir gecede yok oldu - 1. Resim

İSTİNAFTA KAYBETTİ

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi'nde davayı kazanan Saygın, belediyenin kararı istinafa taşımasıyla davayı kaybetti. Danıştay sürecinde de davayı kaybettiği kesinleşen Saygın, arsasını geri istiyor. O alanda ev bulunan ve içerisinde aile bireylerinin yaşadığını dile getiren Saygın, 2017'de daire yapmak istediklerini ancak o süreç sebebiyle yapamadıklarını, şu an maliyetin artması sebebiyle de zarara uğradıklarını belirtti.

2 katlı evin olduğu 50 yıllık arsanın trajikomik hikayesi! Bir gecede yok oldu - 2. Resim

"TESADÜFEN ÖĞRENDİK"

Mağdur olduklarını söyleyen Hamit Saygın, "Resmi tapu sahibi damadı olduğum Selahattin Akbay'a aittir ancak ortak hak sahibiyiz. 553 metrekarelik arsamızla birlikte toplam 3 parsellik bir dönüm park alanına çevrilmiş. 2011'de belediye tarafından mahallede tadilat yapıldı ve imar konusunda bize bilgi verilmedi. 2017'de tapu müdürlüğünde tesadüfen arsamızın park alanına alındığını öğrendik. İçinde ev olduğu halde arsamız park alanı olarak ilan edildi. 70 yıllık bir ev ve içinde aile yaşıyor. Biz belediye ile irtibata geçtik ancak bir sonuç elde edemedik. Bunun üzerine olayı mahkemeye taşıdık. 2011'den bu yana sonuca varamadık. Biz belediyeye başvurduğumuzda bölgenin dere yatağı ve heyelan bölgesi olduğunu söylendi ancak bizim arsamızın her tarafı evlerle çevrili. Park alanı ilan edilen arsamızın hemen karşısında bulunan ev de bize ait. 2017'de dere yatağı diye söylenen yerde arsamızın solunda yeni bina yapıldı" dedi.

2 katlı evin olduğu 50 yıllık arsanın trajikomik hikayesi! Bir gecede yok oldu - 3. Resim

"MAHKEMEDE KAZANDIK, DANIŞTAY'DA KAYBETTİK"

Hamit Saygın, 2017'de dava sürecini başlattıklarını belirterek, "Mahkeme 1,5 yıl sürdü ve davayı kazandık. Derince Belediyesi kararı istinafa taşıdı. 15-20 gün içinde istinaf kazandığımız davayı aleyhimize çevirdi. Bunun üzerine biz de kararı Ankara'ya Danıştay'a yolladık. 1,5 yıl süren süreç sonrasında geçen ay davayı kaybettiğimizi öğrendik. Kısacası söylemek gerekirse biz Derince Belediyesi ile baş edemedik, gücümüz yetmedi. Biz de sosyal medya aracılığıyla sesimizi duyurmaya karar verdik. 'Derince hudutları içinde, dağın başında, eteğinde nerede olursa olsun bize arsamızın karşılığında yer versin, biz de buradan vazgeçelim' dedik ancak vermediler. Arsamız karşılığında para vereceklerini söylediler. Parayı da 6-7 ay sonra taksitle vereceklerini söylediler. 2019'da 350 bin TL vereceklerini söylediler ancak komik bir rakam olduğu için kabul etmedik" ifadelerini kullandı.

2 katlı evin olduğu 50 yıllık arsanın trajikomik hikayesi! Bir gecede yok oldu - 4. Resim

"O SÜREÇTE 3-4 DAİRE YAPSAYDIK 1 MİLYON TL'YE MAL EDERDİK"

Çözüm yolu bulunmasını isteyen Saygın, "Her tarafımızda ev var. Bizim arsamızı park alanına çevirdilerse bu evlerin hepsinin aynı durumda olması gerekiyordu. Hemen arsamızın yanında 2028-2019 yılında yeni evler yapıldı. O zaman onlara neden izin verildi? Ben bugün tekrardan belediyeye ile görüştüm, bu seferde 3-4 yıla kadar para veremeyeceklerini söylediler yeni gelen belediye çalışanları sebebiyle. Bizim planımız arsamızda bina yapmaktı. Bu süreç sebebiyle evimizi yapamadık. O süreçte 3-4 daire yapsaydık 1 milyon TL'ye mal ederdik, şimdi nereden baksanız 10 milyon TL'ye bile mal edemeyiz. Mağdur olduk, hakkımızı istiyoruz. Ya bu alan tamamen kamulaştırılıp paramız verilsin, ya başka yerden bize yer tesis edilsin, ya da arsamızı bize geri versinler. Yan arsa sahibi de aynı bizim gibi mağdur" şeklinde konuştu.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...