İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan FETÖ Türkiye'ye getiriliyor iddialarına net cevap

Düzenleyen:
- Güncelleme:

Gündem Haberleri

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, terörle mücadele, asayiş, siber suçlar ve organize çetelere karşı yapılan operasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu. 160 terör eyleminin önlendiğini belirten Bakan Yerlikaya, 1 yılda 585 suç örgütünün çökertildiğini söyledi. Bakan Yerlikaya, 103 binden fazla Suriyelinin de ülkelerine gönüllü olarak dönüş yaptığını belirtti. 'FETÖ Türkiye'ye getiriliyor' iddialarına da cevap veren Yerlikaya, "Olsa paylaşırım" dedi.

AKİF BÜLBÜL - ANKARA—İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, başkent Ankara'da son bir yılın verilerini paylaşıyor. Düzenlediği basın açıklamasıyla önemli veriler aktaran Bakan Yerlikaya, terörle mücadeleye de değindi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan FETÖ Türkiye'ye getiriliyor iddialarına net cevap - 1. Resim

119'U BOMBALI OLMAK ÜZERE 160 TERÖR EYLEMİ ÖNLENDİ

İçişleri Bakanı Yerlikaya yaptığı sunumda, "1 yılda FETÖ'ye yönelik 5 bin 543, DEAŞ'a yönelik bin 607, sol terör örtülerine yönelik 614 operasyonu yapıldı, 49 üst düzey terörist etkisiz hale getirildi. 1 yılda 119'u bombalı olmak üzere 160 terör eylemi önlendi." ifadelerine yer verdi.

Kırsalda operasyon sayısı 27.335 , toplamda operasyon sayısı 31.994; şehir operasyonlarında 4659. 1022 terörist etkisiz hale getirildi. İHA uçuş saati 46 bin 678 .

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya terör örgütleri ve suç çetelerine yapılan operasyonları anlattı! 585 çete çökertildi - 2. Resim

1 YILDA 585 SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ

Organize suçlarda 1451 operasyon düzenlendi. 10285 kişi gözaltına alındı. 3891 kişi tutuklandı. 585 suç çetesi çökertildi. 106 milyar lira maddi değeri olan maddi varlığa el konuldu.

Sokaklarımızdaki uyuşturucu tacirlerini küçük büyük bakmaksızın nefeslerini kesiyoruz. Gençlerimizi zehirlemeye kimse cüret edemez. Uyuşturucu imal ve ticaretine 44.937 operasyon düzenlendi. 74 bin 703 gözaltı yapıldı 31 bin 792 kişi tutuklandı.

103 BİN SURİYELİ ÜLKESİNE GÖNÜLLÜ DÖNDÜ

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son 1 yılda 103 bin 45 Suriyelinin gönüllü şekilde ülkesine döndüğünü, 2016-2024 arasında dönüş yapanların sayısının toplam 658 bin 463 olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Ankara 365 Medya Buluşmaları" toplantısında, basın kuruluşlarının Ankara temsilcilerine bakanlığının bir yıllık icraatını anlattı.

FETÖVARİ YAPILANMA İDDİALARI YARGIDA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, "Konu yargıya intikal etti. Şu anda mahkemede. Mahkeme tecelli ettiği zaman hüküm gerekçesinde, her şey ortaya çıkacak. Sabırsızlıkla o mahkemenin vereceği kararı bekliyorum. '15 Temmuz 2016 gecesi gibi bir gece, Cenabı Allah bize yaşatmasın' duasına hep beraber yürekten 'amin' diyoruz. Biz bunun için çalışıyoruz. (Fetövari taktikler) Kimin aklından geçiyorsa, onun da yasal olarak gereğini yapmaktan hiçbir zaman hiçbir şekilde geri durmayacağız. ‘Fetövari’ diyoruz. O kelimeyi özellikle ben kullandım. Sosyal medya mecraları... Bot hesap yüzde 29; spekülatif amaçlı, yalan, yanlış özel maksatlı paylaşımlar yüzde 39. Onların hemen hemen yarısı bölücü terör örgütü, yarısı FETÖ. Yurtdışında olanların kullanmış olduğu, spekülatif amaçlı hesaplar. " ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan FETÖ Türkiye'ye getiriliyor iddialarına net cevap - 4. Resim

"FETÖ TÜRKİYE’YE GETİRİLİYOR" İDDİASI

Teröristbaşının Türkiye'ye getirileceği yönünde çıkan haberler hakkında konuşan Bakan Yerlikaya, "MİT’in verdiği cevap gayet yeterli. Benim o konuyla ilgili verebileceğim başka bir bilgi yok. Olsa paylaşırım." dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan FETÖ Türkiye'ye getiriliyor iddialarına net cevap - 5. Resim

“GRİ LİSTEDEN ÇIKACAĞIZ”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sunumuna şu sözlerle devam etti;

"Terör örgütünün finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla ilgili 4 başlık vardı. Başlıklarla ilgili hiçbir şey kalmadı. Hepsi onaylandı bitti. Oturup karar verecekler. Siyasi saikle karar vermeyecekler. Bizim bu listeden çıkmamamız için hiçbir ama hiçbir sebep yok şu an. Kesinlikle bunu hak ettik, gri listeden çıkacağız. Organize suç örgütleriyle, uluslararası zehir tacirleriyle hem kendimiz hem de diğer partnerlerimizle, Interpol ve Europol’daki çalışma arkadaşlarımızla birlikte mücadele ediyoruz. İtalya’da ne yaptığımızı gördünüz. Nerede olursa olsun, uluslararası hukukun, iç hukukun bize verdiği hangi enstrüman varsa hepsini kullanıyoruz."

RADARLA GECE DE HIZ KONTROLÜ YAPILACAK

Bakan Yerlikaya, Kurban Bayramı’na yönelik alınan tedbirlere ilişkin de bilgi verdi. Yerlikaya şöyle konuştu: “Kurban Bayramı boyunca 66 bin 92 personelimizi sahada görevlendirdik. Denetimleri ne kadar özenle hassas yaparsak, Ramazan Bayramı’ndaki 9 günlük tatil bize bunu gösterdi, kayıp sayısı az olur. Bizim niyetimiz hiç kimse vefat etmesin. Gece de radar kontrolü yapacağız. Gece de gündüz de radar olacak. Herkes bayram yaparken, güvenlik görevlilerinin sabrını, anlayışını her zaman takdir ediyoruz.”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan FETÖ Türkiye'ye getiriliyor iddialarına net cevap - 6. Resim

Düzenleyen:  - Gündem
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...