AK Parti iktidarları ve kadınların iyileşen durumu

A -
A +

Yurt içinde ve dışında Türkiye aleyhine müthiş bir kara propaganda kampanyası olduğunu daha önce yazdım. Kuşku yok ki bu propagandanın bir benzeri Türkiye’de çeşitli temalar üzerinden yürütülmekte. Kara propagandanın en önde gelen iddialarından biri, AK Parti iktidarları zamanında kadınların durumunun kötüye gittiği! Buna göre, kadınlar neredeyse bütün haklarını kaybetti. Kadın cinayetleri çok arttı. Kadınlar iktidar tarafından sistematik olarak negatif ayrımcılığa uğratılmakta veya bu tür ayrımcı uygulamalara iktidar tarafından bilerek ve isteyerek göz yumulmakta.

 

Propagandanın çok yoğun olması bu iddiaların bazılarınca sorgusuz sualsiz kabul edilmesine yol açabilir. Ancak, analitik bir bakışla yaklaşıldığında durum pek böyle görünmüyor. Hatta tam tersinin daha doğru olduğu dahi rahatlıkla söylenebilir; yani, AK Parti iktidarları zamanında kadın haklarında bir gerileme olmadı ve kadınların toplumsal hayattaki görünürlükleri ve ağırlıkları arttı.

 

Türkiye’de kadın hakları konusunda yakın tarihte yaşanan en büyük facia başını örten kadın öğrencilerin üniversitelere sokulmamasıydı. O günlerde binlerce insan bu ahmakça ve aptalca uygulamadan dolayı ıstırap çekti. Bazılarının hayatı tamamen mahvoldu. Bazıları okulunu terk etmek zorunda kaldı. Okullarını zar zor bitiren kadınlar da özellikle kamuda ve insan hakları konusunda bir hassasiyeti olmayan özel sektör kuruluşlarında işe girme imkânı bulamadı. AK Parti her şeyden önce yavaş yavaş da olsa bu mağduriyeti giderdi. Bugün üniversitelerde başörtülü olarak okumak mümkün. Böylece kadın hakları konusunda muazzam bir ileri adım atılmış oldu. Bugün kadınlar kamu sektöründe her işe başörtülü olarak girme ve çalışma fırsatına sahip. Sadece bu bile AK Parti zamanında kadınların haklarında gelişme ve mağduriyetlerinde azalma oldu demek için yeterli. Buna rağmen bu gerçeğin görmezden gelinmesi ve bunun daha çok bazı kadınlar tarafından yapılması ise tam bir facia. Bunu yapanların bir kısmı sanırım ön yargılarının esiri oldu. Bunlar başörtülü kadınları kendi hemcinsleri -hatta insan- bile saymamakta ve hâlâ başını örten kadınlar hakkında ileri geri konuşmaya devam etmekte...

 

Bir diğer hak ilerlemesi KADES adlı uygulama oldu. Şiddet görme ihtimâli olan ve şiddet gören kadınlar için geliştirilen acil polis yardımı çağırma uygulaması olarak KADES on binlerce kadına yardımcı oldu. Belki bazılarının hayatını kurtardı. 2018 yılında devreye alınan bu sistem kadınların hayatında bir tür dönüm noktası teşkil etti...

 

Kadın istihdamında da artış vuku buldu. Geçenlerde Türkiye gazetesinde yayınlanan bir habere göre kadın istihdamı son 22 yılda yüzde 25,3’ten yüzde 31,4’e çıktı. 2018’de ise kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 40,1’e ve kadın istihdam oranının ise yüzde 36’2’ ye yükseltilmesi hedefleniyor. Rakamların da gösterdiği üzere çalışan kadınların sayısı artıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadınların beceri ve yeteneklerini geliştirmek üzere özel programlar uyguluyor. Girişimcilik, finansal okuryazarlık ve kooperatifçilik gibi alanlarda eğitim veriliyor. Ayrıca, çocuklu kadınların iş gücüne katılabilmesi için de kreş modeli bakım ve eğitim hizmetleri veren kuruluşların sayısı istikrarlı biçimde artırılmakta.

 

Daha başka göstergeler de var. Hepsinin işaret ettiği, AK Parti iktidarları zamanında, kara propagandanın iddia ettiği gibi, kadınların hayatında birçok bakımdan gerileme değil ilerlemenin gerçekleştiği. Kasıtlı ve sistematik propagandanın, bu alanda da, gerçekleri çarpıtmaktan veya gizlemekten başka bir şey yapmadığı ortada.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.