Son enflasyon verisiyle emekli maaşları ne kadar zamlanacak?

A -
A +

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı gereğince tüm emeklilerin her sene ocak ve temmuz aylarında maaşlarının güncellenmesi zorunlu bulunmaktadır.

 

SGK’nın emeklilikle ilgili yasa hükümlerinde gelir ve aylıklar, her yılın ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki 6 aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı (TÜFE) kadar artırılarak belirlenmesi gerekmektedir.

 

Bu belirleme şekli hem kendi çalışmalarından dolayı maaş alan emekliler hem de ölen sigortalıların hak sahiplerine bağlanmış olan aylık ve gelirler için de geçerli bulunmaktadır.

 

Hâl böyle olunca TÜİK’in mayıs ayı enflasyonunu da açıklamasıyla birlikte tüm emekliler temmuz ayında maaşlarında ne kadar artış olacağını merak etmektedir. Bu yazımızda SSK ve Bağ-Kur emekli zamları irdelenmiştir.

 

 

GERİYE BİR AYLIK ENFLASYON VERİSİ KALDI

 

 

TÜİK’in rakamlarına göre; TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre %3,37, bir önceki yılın aralık ayına göre %22,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %75,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %62,51 olarak gerçekleşti.

 

Son enflasyon verisiyle emekli maaşları ne kadar zamlanacak?

 

Buna göre Ocak+Şubat+Mart+Nisan ve Mayıs ayları itibarıyla 5 aylık enflasyon farkı %22,72 olarak gerçekleşmiştir. Geriye sadece 3 Temmuz 2024 günü açıklanacak haziran ayı enflasyon verisi kalmıştır.

 

 

BUGÜN İTİBARIYLA EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

 

 

Bugün itibarıyla her SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşının en az %22,72 oranında otomatikman güncellendiğini söyleyebiliriz.

 

Örneğin kök maaşı 10.300 TL olan SSK veya Bağ-Kur emeklisi haziran ayı enflasyon verisi ile refah payı verilmezse dahi bugün itibarıyla maaşı en az 12 bin 643 TL’ye yükselmiştir.

 

Başka bir örnek olarak maaşı 21.365 TL olan bir emeklinin aynı şekilde haziran ayı enflasyon verisi ile refah payı verilmezse dahi bugün itibarıyla 26 bin 266 TL maaşa hak kazanmaktadır.

 

 

TEMMUZDA MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?

 

 

Merkez Bankası haziran ayı enflasyon beklentilerinin gerçekleşmesi hâlinde bugün itibarıyla refah payı hariç olmak üzere %22,72 olan SSK ve Bağ-Kur emekli zammının haziran ayına ilişkin enflasyon verisinin de ilave edilmesiyle %25,75 civarında olmasını tahmin etmekteyiz.

 

Buna göre temmuz ayında maaşı 12.360 TL olan bir Bağ-Kur emeklisinin eline geçmesi 15.543 TL, Maaşı 17.980 TL olan bir SSK emeklisinin ise maaşının 22.610 TL’ye yükselmesi kuvvetle muhtemel hâle gelmiştir.

 

 

KÖK MAAŞ VE REFAH PAYI

 

 

Geçen sene temmuz ayında kök maaşı yani hazine desteği olmadan gerçek maaşı 6 bin TL’nin altında olanlara devlet desteği/refah payı verilmeden sadece 6 aylık enflasyon farkının oransal olarak verilmesi nedeniyle milyonlarca emeklinin maaşı 7.500 TL’de kalmış ve gerçekte ceplerine tek kuruş zam girmemişti.

 

Bu bağlamda 2023 Temmuz ayında olduğu gibi 2024/Temmuz ayında da kök maaşlar üzerinden güncelleme yapılması hâlinde kök maaşı 8.000 TL ve altında kalan milyonlarca emeklinin sıfır zamla karşı karşıya kalarak yine 10.000 TL maaş almaya devam etmesi bahse konu olacaktır.

 

Ekonomi yönetiminin hedefleri tutturmak için sıkı para politikasını uygulamaya devam edeceği de göz önünde bulundurulduğunda yapılacak güncellemelerde hükûmetin refah payı ya da devlet desteği konusunda cömert davranmayacağı aşikârdır. Ancak hükûmetin yer aldığı ittifak ortaklarının, parti teşkilatlarının ve milletvekillerinin bu duruma rıza göstermediği taban maaşının en azında 12.500 TL’ye kadar yükseltilmesini dile getirmekte oldukları söylenmektedir. Diğer türlü sıfır zam ve sıfır zamma yakın alacak 4,5 milyon emeklinin büyük serzenişlerde bulunacağı dile getirilmektedir.

 

Taban maaşının 12.500 TL’ye kadar yükseltilip bunun üzerindekilere destek verilmemesinin de sakıncaları bulunmaktadır. Zira kök ücreti düşük olanlara yapılmış olacak zam oransal anlamda %50-%60’ları aşarken kök ücreti 10 bin TL’ye komşu ve üzeri olanlara ise %25 ile sınırlı güncelleme olacaktır.

 

Bu durum ise 25-30-35 yıl prim ödeyenler ile 10 yıl primle emekli olanlar arasında makasın daha da daralması sonuçta sosyal sigorta tekniğinin tamamen çıkmaza girmesi anlamına gelecektir.

 

Dolayısıyla hükûmetin temmuz ayına kadar belirtilen çıkmazlar üzerinde esaslı formüller üreterek orta yolu bulması beklenmektedir.

 

Emekli ve memur zammıyla ilgili gelişmeler olduğunda her pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat: 14.15’te TGRT HABER’de canlı yayın olarak yayınlanmakta olan “Sosyal Güvenlik Programımız”dan da takip edip sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Memur ve memur emeklilerinin maaş güncelleme mizansenlerine sonraki yazılarımızda yer verilecektir…

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.