HEDEP’li Cengiz Çandar’dan skandal sözler: YPG terör örgütü değil

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Meclis’te skandal bir açıklamaya imza attı. Suriye’nin kuzeyinde YPG’nin terör örgütü olmadığına söyleyen Çandar’a vekiller sert tepki gösterdi.

- Güncelleme Tarihi:
HEDEP’li Cengiz Çandar’dan skandal sözler: YPG terör örgütü değil
Politika|Editör: Fatih Uğur

Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde Diyarbakır’dan milletvekili seçilen gazeteci Osman Cengiz Çandar, Meclis’te terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG/PYD savunmaya çalıştı. Çandar’a anında tepki gösterildi.

“YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmeleri yapıldı. Komisyonda söz alan HEDEP Milletvekili Cengiz Çandar, Suriye’deki otorite boşluğunda ABD desteğiyle palazlanan YPG'nin terör örgütü olmadığını söyledi.

KÜRT KARŞITLIĞINA BAĞLADI

Konuyu Kürt karşıtlığına bağlayan Çandar "Ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın terör örgütü de deseniz bu Kürt karşıtlığıdır" ifadelerini kullandı.  Çandar, diğer vekillerden gelen "Terör örgütü değiller mi?" sorusuna ise "Değiller tabi" diyerek cevap verdi.

Çandar'ın skandal açıklamasına komisyondaki diğer milletvekilleri sert tepki gösterdi. 

YPG NEDİR?

Suriye'de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD), PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısıdır. Halk Koruma Birlikleri (YPG) ise PYD'nin silahlı kanadıdır.

CENGİZ ÇANDAR KİMDİR?

1948 yılında Ankara'da doğan eski gazeteci ve yazar Cengiz Çandar ilkokul öğrenimini de bu şehirdeki Namık Kemal İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokul öğrenimini Kayseri'de Talas Amerikan Okulu'nda gören Cengiz Çandar, liseyi Mersin'de bulunan Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladı.

1970 yılında bugünkü adıyla  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümü'nü bitirdi. Ardından kısa süreli bulunacağı ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde asistan olarak görev yaptı. Cengiz Çandar, Osmanlı Devleti'nin Çandarlı ailesinden gelmektedir.

1970-1971 yıllarında kısa bir süreliğine Doğu Perinçek‘in de bulunduğu grubun çıkardığı Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yapan Cengiz Çandar, Doğu Perinçek liderliğindeki Maocu/Aydınlık Hareketi içinde yer alanlar arasında bulundu.

Üniversite yıllarında Mahir Çayan‘ın başkanı olduğu Sosyalist Fikir Kulübü'ne üye oldu. 68 kuşağı gençlik hareketlerinde boy göstermesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği (SBFÖD) Başkanı olarak faaliyetlerde bulunması sebebiyle 12 Mart askeri darbesinin sakıncalıları arasına girmesinin ardından yurtdışına kaçtı. Filistin direnişi çerçevesinde bir süre Şam’da ve Beyrut’ta bulunan Cengiz Çandar daha sonra sırasıyla Cenevre, Paris ve Amsterdam’da yaşadıktan sonra 1974 yılında Türkiye’ye döndü. Beyrut'ta bulunduğu sürede Celal Talabani ile tanışmıştır.

1975 yılında Çanakkale'de kısa dönem askerlik yapan Cengiz Çandar'ın Ankara Üniversitesi SBFÖD Başkanlığı yaptığı dönemde Deniz Gezmiş ile de tanışıklığı vardır.

Gazetecilikteki ilk işine 1976’da “Vatan” gazetesinde dış haberler şefi ve dış politika yorumcusu olarak başlayan Cengiz Çandar, kariyerine sırasıyla Türk Haberler Ajansı, 1979‘da Cumhuriyet, Hürriyet, 1989- 1991 yılları arasında da Asil Nadir‘in çıkardığı Güneş gazetesinde çalışarak devam etti. 1991 yılından 2000'e kadar Sabah gazetesinde çalışan Cengiz Çandar, daha sonra da Yeni Şafak ve Referans'ta çalıştı.

1980’li yılların ilk yarısının önemli bir bölümünü Lübnan’da, defalarca gittiği İran ve Orta Doğu’nun diğer merkezlerinde; ikinci yarısını da Doğu Avrupa ve eski Sovyetler Birliği’nde geçiren Cengiz Çandar, 1991-1993 yıllarında Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ın özel danışmanı olarak görev yaptı.

1993-1995 Bosna-Hersek başta olmak üzere Balkanlar’a yönelen Cengiz Çandar, aynı yıllarda aralarında iş adamı Cem Boyner'in de bulunduğu Yeni Demokrasi Hareketi'nin kurulmasına öncülük etti.

1997-1999 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Orta Doğu tarihi ve Orta Doğu politikası dersleri veren; 1999-2000 yıllarını ABD'de geçiren Cengiz Çandar, halen Radikal'de yazılarına devam etmektedir.

Ayrıca Cengiz Çandar, 2013 yılında meydana gelen, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve dış güçlerin desteğiyle başlatılan Gezi Parkı olaylarında 'kırmızı fularlı kız' olarak tanınan terörist Ayşe Deniz Karacagil'in PKK terör örgütüne katılıp 2017 yılında Rakka'da öldürülmesine ilişkin "Kırmızı Fularlı Kız, Gezi'nin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği, Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı." ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün kanallarında boy göstererek teröristbaşı Fetullah Gülen’e övgüler düzen Cengiz Çandar son olarak, İngiliz İşçi Partisi Kongresi tarafından Liverpool’da düzenlenen “Türkiye: Demokrasinin Sonu mu?” başlıklı konferansa davet edildi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Türük21 Kasım 2023 10:28

Amerikan devşirmesi

Sonraki Haber Yükleniyor...