Koronavirüste son 24 saatlik verilerin servis edildiği Covid-19 vaka tablosu yayımlandı. Tablodan elde edilen verilere göre; vaka sayısının kritik 20 bin eşiğinin altında seyretmeye devam ettiği gözlemlendi. Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Can kayıplarımız, vaka sayılarımız azalmaya başladı. Salgınla mücadelemizde genel olarak bir üstünlük elde etmeye başladık." ifadelerini kullandı.

187 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
21 Aralık’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre 19 bin 859 vaka tespit edilirken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 187 oldu. Bir günde toplam 353 bin 152 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 25 bin 532 olarak kaydedildi.
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 82,56 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 91,36 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 125 milyon 761 bin 472’e yükseldi.

 AŞILAMADA İLLERE GÖRE SIRALAMA
Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 85,8 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Ordu’yu Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 58,7 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

BAKAN KOCA: SALGINLA MÜCADELEMİZDE ÜSTÜNLÜK KAZANMAYA BAŞLADIK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Can kayıplarımız, vaka sayılarımız azalmaya başladı. Salgınla mücadelemizde genel olarak bir üstünlük elde etmeye başladık. Salgının yol açtığı bazı dolaylı hasarlarsa sürüyor. Bunları telafi ederek önümüzü açmamız da kısmen durumu aşı ve tedbirle kontrol altına almamıza bağlı” dedi.

Koronavirüs ile mücadelede K vitamini tavsiyesi Koronavirüs ile mücadelede K vitamini tavsiyesi Koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerde K vitamini eksikliğinin sık görüldüğüne dikkat çeken Diyetisyen Aslıhan Altuntaş, bu vitaminin vücuda güç kattığını söyledi; K vitaminin önemini, faydalarını ve hangi besinlerde bulunduğunu açıkladı.

Dikkat çeken araştırma: Koronavirüs atlatıp aşı olanlar ‘süper bağışıklık’ kazanıyor Dikkat çeken araştırma: Koronavirüs atlatıp aşı olanlar ‘süper bağışıklık’ kazanıyor Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ederken ABD’li bilim adamları tarafından dikkat çeken bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre, aşılandıktan sonra koronavirüs ile enfekte olan kişiler ‘süper bağışıklık’ kazanıyor.

Koronavirüs hastaları için "sanal" hastane Koronavirüs hastaları için "sanal" hastane Koronavirüsle mücadele kapsamında İngiltere, yeni varyant Omicron'ın ortaya çıkmasıyla hastanelerde artan yükün azaltılması için sanal hastane odaları kuracağını açıkladı.