Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Nesli tükenme tehlikesinde! Şiddetli fırtına binlerce liralık çiçekleri talan etti

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Haber, Sinop, Haber

Yaşam Haberleri  / Anadolu Ajansı

Koruma altında olduğu için koparmanın bedeli 244 bin 315 TL olan kum zambaklarını Sinop'ta fırtına ve denizdeki dev dalgalar kopardı. Nesli tükenme tehlikesi olan kum zambaklarına iki gündür etkili olan şiddetli fırtına zarar verdi.

Sinop'ta iki gün etkili olan fırtına, koruma altındaki kum zambaklarına zarar verdi.

Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından dünyada nadir rastlanması ve neslinin tükenme tehlikesi altında olması nedeniyle koruma altına alınan kum zambakları, ilin Akliman ve Sarıkum sahillerinde yoğun olarak görülüyordu. Yüzlerce kum zambağı fırtınanın etkisiyle oluşan dalgalar nedeniyle yerinden söküldü.

"NE KADAR KUM ZAMBAĞI VARSA ZARARA UĞRADI"

Özellikle Akliman sahili boyunca etkili olan fırtına bölgedeki çok sayıda kum zambağını sökerek yol kenarındaki kaldırımın üstlerine kadar savurdu. Bölge sakinlerinden Ramazan Keskin, iki gün süreyle bir felaket yaşadıklarını söyledi.

Balıkçı olduğunu ve ağlarının bir kısmının fırtınada kaybolduğunu anlatan Keskin, "Maalesef ne kadar kum zambağı varsa zarara uğradı. Dalgalar yola kadar vurduğu için köklerinden söküp mahvetti. Bu tablo bizi de üzdü." diye konuştu.

Nesli tükenme tehlikesinde! Şiddetli fırtına binlerce liralık çiçekleri talan etti

"DENİZ, AFET KOPARDI"

Şerafettin Usta da kum zambağının çok değerli bir bitki olduğuna işaret ederek, "Bu değerli bitkiyi koparmanın cezası var. Ama deniz, afet kopardı, mahvetti. Elimizden gelen bir şey yok." dedi.

Bu arada, temmuz ve ağustosta çiçek açan kum zambaklarını koparanlara 244 bin 315 lira cezai işlem uygulanıyor.

Nesli tükenme tehlikesinde! Şiddetli fırtına binlerce liralık çiçekleri talan etti

r-1001074,991933#

 

Düzenleyen:  - Yaşam
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.