BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İftitah tekbirinin fazileti hakkında...

İftitah tekbirini yani namaza başlarken alınan ilk tekbiri, imamdan önce alanın namazı sahih olmaz. İmam Fatihayı bitirmeden yetişen, iftitah tekbirine yetişmiş sayılır...

"İftitah tekbiri" namaza başlarken "Allahü ekber" demektir... İftitah tekbiri kadın ve erkeğe göre aynıdır, fakat elleri kaldırma ve bağlama yerleri değişiktir. Erkek ellerini kulaklara kaldırıp, "Allahü ekber" demeye başlar. Ellerini göbek altına bağlarken tekbiri bitirir. Kadın ise, elleri omuz hizasına kaldırıp, "Allahü ekber" demeye başlar, ellerini göğsünün üstüne koyarken bitirir. Efdal olanı bu bildirilen gibidir. Çünkü tekbir alınca namaza başlanmış oluyor. Namaz içinde elleri hareket ettirmemelidir...

İftitah tekbirini yani namaza başlarken alınan ilk tekbiri, imamdan önce alanın namazı sahih olmaz. İmam Fatihayı bitirmeden yetişen, iftitah tekbirine yetişmiş sayılır...

Bir gün, Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem" namaz kılarken, bir kimse sabah namazında, iftitah tekbirine yetişemedi. Bir köle âzâd etti. Ondan sonra gelip Resûlullaha "sallallahü aleyhi ve sellem" sordu: "Yâ Resûlallah! Ben bugün, iftitah tekbirine yetişemedim. Bir köle âzâd ettim. Acaba iftitah tekbirinin sevâbına nâil olabildim mi?" Resûlullah efendimiz, Ebû Bekr-i Sıddıka "radıyallahü anh", (Sen ne dersin, bu iftitah tekbiri hakkında?) diye sordu. Ebû Bekr-i Sıddîk dedi ki: (Yâ Resûlallah! Kırk deveye mâlik olsam, kırkının da yükü cevâhir olsa, cümlesini fakirlere tasadduk etsem, yine imâm ile beraber alınan iftitah tekbirinin sevâbına nâil olamam.)
Ondan sonra, Resûlullah efendimiz, (Yâ Ömer! Sen ne dersin, bu iftitah tekbirinin hakkında?) diye sordu. Hazret-i Ömer, (Yâ Resûlallah! Mekke ve Medîne arası dolu devem olsa ve bunların yükleri cevâhir olsa, cümlesini fakirlere tasadduk etsem, yine imâm ile beraber alınan iftitah tekbirinin sevâbına nâil olamam) dedi.

Ondan sonra, Resûlullah efendimiz, (Yâ Osman sen ne dersin, bu iftitah tekbiri hakkında?) diye sordu. Hazret-i Osman (Yâ Resûlallah! Gece iki rek'at namaz kılsam, her birinde, Kur'ân-ı azîm-üş-şânı hatmeylesem, yine imâm ile beraber alınan iftitah tekbirinin sevâbına nâil olamam) dedi.

Ondan sonra, Resûl aleyhisselam, (Yâ Alî! Sen ne dersin, bu iftitah tekbiri hakkında?) dedi. Hazret-i Alî (Yâ Resûlallah! Batı ile doğu arası küffar ile dolu olsa, Rabbim bana kuvvet verse, cümlesini kırıp öldürsem, yine imâm ile alınan iftitah tekbirinin sevâbına nâil olamam) dedi.
Ondan sonra, Peygamberefendimiz buyurdu ki: (Ey benim ümmet ve Eshâbım! Yedi kat yerler ve yedi kat gökler kâğıt olsa ve deryalar mürekkep olsa ve bütün ağaçlar kalem olsa ve bütün melekler kâtip olsalar ve kıyâmete kadar yazsalar, yine imâm ile alınan iftitah tekbirinin sevâbını yazamazlar.)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
588264 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/588264.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT