BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Tebessüm ateşinde erimeyen maden yoktur!

Gönül Sultanları
Ahmet Demirbaş
Facebook
Huzur, milyonlarca lira kazanmaktan daha önemlidir. Takdir edici, nazik, hoşgörülü ve güler yüzlü olanın evinde geçimsizlik olmaz.
 
Çocukların bile stresli ve sinirli olduğu bir zamanda yaşıyoruz... Kocasından şikâyet eden kadınlara, hanımından şikâyet eden erkeklere çoğumuz şahit olmuşuzdur...
Efendim, "Kavga, iki taraflıdır" diye bir söz vardır. Biri susar, özür dilerse, münakaşa uzamaz, kavga büyümez. Her iki taraf da "ben haklıyım" dediği sürece kavga bitmez, münakaşa da uzayıp gider... Böyle durumlarda suç genelde erkeklerdedir. Hanımını idare edemeyen erkek aciz demektir!
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir mümin, hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa, iyi huyu da olur.) [Müslim]
Büyük İslam âlimi Hüseyin Hilmi Işık "kuddîse sirrûh" buyurdu ki:
"Kızdığı zaman, gücü kuvveti olduğu hâlde, hiç kötülük yapmayan, intikam almayan kimse, kıyâmette istediği Cennet köşküne gidecek. Kolay değil ama, kızdığı zaman kalp kırmayan kimse, ehl-i Cennettir... Ailesiyle iyi geçinen herkesle iyi geçinir. Resulullah efendimiz (Ailelerinize hakâret etmeyiniz. Ailelerinizle iyi geçininiz) buyuruyor. Onun için, buna çok dikkat edin kardeşlerim."
            ***
Hazret-i Ömer’in hilafeti zamanında, bir şahıs hanımının çok söylenmesi ve "dırdır"larının çekilmez bir hâl alması karşısında onu şikâyet etmek için Halifenin evine gelir. Kapıya geldiğinde içeriden sert, sinirli konuşan bir kadın sesi duyar. Bir ara kapıyı çalamaz ve mütereddit halde öyle beklemeye başlar. Biraz sonra hep kadının konuştuğunu ve halifenin sustuğunu anlayan adam, kapıyı tıklatmaktan vazgeçip geri dönmeye karar verir. Ancak tam ayrılacağı zaman kapı açılır. Kapıyı açan Hazret-i Ömer'dir. Adam;
-Ne var, neye geldin, bir şey söylemeden niye geri dönüyorsun? diye sorar. 
-Ya Ömer! Ben hanımımdan şikâyete gelmiştim. Baktım ki Halife bile hanımına ses çıkarmıyor. Ben niye şikâyet edeyim, diye düşündüm ve geri dönmeye karar verdim, der.
Hazret-i Ömer adamcağıza şu karşılığı verir:
-O benim evimin hanımıdır, çocuklarımın anasıdır, yemeklerimizi yapar, çamaşırlarımızı yıkar, evimizi düzenler. O bunları ihsan olarak yapıyor. Böyle birine laf söylemek yakışır mı?
            ***
Huzur, milyonlarca lira kazanmaktan daha önemlidir. Takdir edici, nazik, hoşgörülü ve güler yüzlü olanın evinde geçimsizlik olmaz. Evet, tebessüm ateşinde erimeyen maden bulunmaz. Kalplerin fethi gülümsemekten geçer... Tebessüm, bedavadır ve alanı mutlu eder; vereni de hiç üzmez...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611669 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/611669.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT