BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Her şeyin hayırlısını istemek lazım...

Çok zengin bir adam bir gün mübarek bir zata gidip, "Dua et Allah bana muhakkak bir erkek evlat versin" diyor...
 
 
Bu dinde arzu ettiğimiz bir şey için "illa da olsun" demek uygun değil. Bu çok tehlikeli ve çok kötüdür, hayırlısını istemelidir. Cenab-ı Peygamber (aleyhisselatü vesselam) buyuruyor ki: (Her şeyin hayırlısını isteyin!)
Çok zengin bir adam varmış. Bu adam her gün hocaya gidiyor, "Dua et Allah bana muhakkak bir erkek evlat versin" diyor. Oraya bir mübarek zat gelmiş. "Bu zata derdini söyle" demişler. "Hocam, dua et Allah bana bir erkek evlat versin" demiş. O zat da "Hayırlısını iste!" dediğinde, "Hayır illaki erkek olsun!" diyor...
Mübarek zat "Şurada bir türbe var git orada bir adak kes ama Cenab-ı Haktan hayırlısını iste" diyor...
Adam gitmiş türbeye, "Efendi baba, efendi baba muhakkak erkek evlat istiyorum" demiş...
Aradan onbeş-yirmi sene geçtikten sonra o mübarek zat yine aynı yere geliyor. "O, illa da erkek evlat isteyene ne oldu?" diye soruyor.
"İstediğine kavuştu ancak, neler oldu neler! Adam hapiste!" demişler. "Oğluna ne oldu?" "Oğlu idam edildi!" "Neden?" "Mahallenin haydudu oldu, her cins kötülük vardı. En sonunda birini öldürdü... Babası, onlar kavga ederken gördü ve ayırmaya gitti. "Sen oğluna destek verdin" dediler. Oğlunu idam ettiler, babası da hapiste..."
Onun için ne olursa olsun hayırlısını istemek lazımdır... Dünya servet ve şöhrettir. Servet ve şöhret de kimseye kalmaz. İkisi de hayal. Kalıcı olan az olsun çok olsun Allah rızası için yapılandır...
              ***
Eshâb-ı kirâm içinde Salebe, zahitliği ile takvasıyla, namaza olan düşkünlüğü ile tanınan, bilinen bir zât idi. Çok da fakirdi... Ama bir gün geldi cenâb-ı Peygambere "aleyhissalâtü vesselâm" dedi ki: "Yâ Resûlallah! Dua et, Allah bana çok mal versin, para versin!.."
Cenâb-ı Peygamber "Salebe, hayırlısını iste ama, illa ben bunu isterim, şunu isterim deme!" buyurdu. O ise ısrarla "Hayır, yâ Resûlallah, ben zengin olayım, yeter bu kadar!" dedi. O gün evde hanımı da fakirlikten şikâyet etmiş; çok şeyler söylemiş. Resulullah efendimiz "Salebe iki defa oldu bak, Peygambere ısrâr edilmez. Üçüncü defa istemen felâkettir, yapma!" buyurdu. Salebe inat etti ve "Yâ Resûlallah dua et ben çok zengin olayım..." Öyle miii? Tamam. Resûlallah açtı ellerini dua etti: "Yâ Rabbî bunu zengin yap!"
Kısa bir süre içinde artık Medîne'nin sokakları Salebe'nin koyunlarından geçilmez oldu... Salebe beş vakit namazı cemaat ile kılardı. Cumalara zor gelmeye başladı. Sonra bayram namazlarına da gelemedi. Zekât emri geldi, bu sefer zekâtını vermesini istediler. "Ben sizin için mi kazandım bu kadar parayı, vermem" dedi... 
Neticesi ne oldu!.. Koca bir hüsran... Yâ Rabbî, bizlere her şeyin hayırlısını ver. Âmin...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
625848 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/625848.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT