BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Allahü teâlâ, duâ edeni çok sever...

Duâ, dînin temel direklerindendir. Gelmiş olan dertleri, belâları giderir. Gelmemiş olanların da gelmelerine mâni olur.
 
 
Duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir. Allahü teâlâ, duâ eden Müslümanı çok sever. Duâ etmeyene gadâp eder. Duâ müminin silâhıdır. Dînin temel direklerinden biridir. Yerleri, gökleri aydınlatan nûrdur. Duâ, gelmiş olan dertleri, belâları giderir. Gelmemiş olanların da gelmelerine mâni olur. Allahü teâlâ, (Bana hâlis kalb ile duâ ediniz! Böyle duâları kabûl ederim) buyurdu. Bunun için, duâ etmek, namaz, oruç gibi ibâdettir. Allahü teâlâ, (Bana ibâdet yapmak istemeyenleri, zelîl ve hakîr yapar, Cehenneme atarım) buyurdu. Allahü teâlâ, her şeyi sebep ile yaratmakta, nimetlerini sebeplerin arkasından göndermektedir. Zararları, dertleri defetmek için ve faydalı şeyleri vermek için de, duâ etmeyi sebep yapmıştır. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(Duâ, ibâdetin aslı ve özüdür. Allah katında duâdan makbûl bir şey yoktur. Duâ yetmiş türlü kazâyı önler. Ömrün bereketini artırır.)
Allahü teâlâ, duâ edenleri, sıhhat ve selâmet isteyenleri sever. Duâ edip de duâsı kabûl edilmeyenlere, kıyâmet günü Allahü teâlâ, (Bu senin falan zamanda ettiğin duâdır. O duânın yerine sana şu sevâbları veriyorum) buyuracak, o kadar çok sevâb verecek ki, o kimse, (Keşke dünyada hiçbir duâm kabûl olmasaydı da, bugün onların karşılıklarını görseydim) diyecektir...
Duânın kabûl edilmesi için bazı şartlar vardır. Bunlardan bir kısmı şöyle:
1- Harâm lokmadan sakınmalıdır! 2- Uyanık kalble ve kabûl edileceğine inanarak duâ etmelidir. 3- Duâlarım niçin kabûl olmuyor dememelidir. 4- Belâ gelmeden önce çok duâ etmelidir. 5- Duâya hamd ve salevâtla başlamalıdır. 6- Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennîdir. 7- Allahü teâlânın Esmâ-i hüsnâsı ile duâ edenin duâsı kabûl olur...
Duâda şunlara dikkat etmelidir:
1- Kıymetli vakitlerde duâ etmeğe gayret etmelidir. Cuma günü ve gecesi, ezân vakti, ezân ve ikâmet arası, her günün seher vakti, gecenin ikinci yarısı, Receb'in ilk gecesi, Şaban'ın onbeşinci gecesi, bayram geceleri, Arefe günü, ramazan gün ve geceleri, iftar zamanı, her günün zevâl vakti kıymetli vakitlerdir. Bu vakitleri ganimet bilmelidir.
2- Kıymetli hâlleri gözetmelidir. Hastalık hâli, ailesinden ve vatanından uzak kalındığı zaman, farz namazlardan sonra, İhlâs sûresi okunduktan sonra, yağmur yağarken, düşmanla karşı karşıya gelince, oruçlu olduğu zaman, kalbinde incelik hissettiği anda duâ etmelidir. Çünkü kalbdeki incelik rahmet kapısının açık olduğuna işarettir.
3- Yalvararak duâ etmelidir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Gâfil olan kalb ile yapılan duâ makbûl değildir.)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
626388 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/626388.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT