BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bu yıl "ALO" diyen üç milyona yakın çalışan çözüm buldu!

Ülkemizde işsizlik rakamlarının yüksek olmasının da etkisiyle bu durumu fırsata çeviren bazı kötü niyetli işverenlerin, çalışanlara mobbing uyguladığı, keyfî işten çıkardığı ya da alacak ve tazminatlarını vermediği yönünde her gün çok sayıda gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza ulaşan iletilerden anlaşılmaktadır. Çalışanlar bu konuda nasıl hak arayacaklarını, nereye başvuracaklarını sormaktadır. Bu bağlamda işçilerin hak arama noktasında artık yaygın olarak kullanılmakta oldukları ALO 170 hattında gelinen en son durumu bu yazımızda değerlendirdik.
 
12 yıl önce uygulamaya kondu
 
ALO 170 hattı ilk defa SSK bünyesinde kaçak sigortalılıkla ilgili ihbar ve şikâyetlerin etkin ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için kurulmuştu.
Akabinde  2010 tarihi itibarıyla “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi” olarak Bakanlık uhdesinde daha geniş hizmetler vermeye başlamıştır.
İlk önce Karaman ilinde daha sonradan Şanlıurfa ve Sivas ilinde kurulan “ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi”ne açılan telefonlarla verilen bilgiler, bu merkezdeki operatörler tarafından bilgisayar programı aracılığıyla anında ilgili birimlere gönderilmektedir.
 
Aramadan önce dikkat etmeniz gerekenler
 
ALO 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması işlem hızlılığı açısından önem taşımaktadır.
ALO 170 hattını aramanız hâlinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. 3 iş günü sonra tekrar arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.
Arama esnasında istenen bilgiler; iş yerinin unvanı, iş yerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir.
 
SGK, alacak ve tazminat hakları
 
ALO 170 hattı vasıtasıyla AÇSHB, SGK, İŞKUR ve MYK mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi ALO 170’i arayarak öğrenebileceğiniz gibi SGK sigortanız, işsizlik ödeneği, iş yeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri ile diğer hak ve tazminatlarınız için de aramanız mümkündür.
 
Kaçak ve eksik sigorta
 
Kaçak sigortalılık ya da sigortalılık yapılmasına rağmen gerçek dışı daha düşük ücret üzerinden yapılan SSK ile ilgili kayıt dışı istihdam şikâyetleri ALO 170 aracılığıyla yapılabilmektedir.
Denetimlerin yapılabilmesi için, şikâyet edilecek iş yerinin unvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgilerini mutlaka biliyor olmamız gerekmektedir.
 
Sahte boşanma şikâyetleri
 
ALO 170 hattı aracılığıyla anlaşmalı boşanma şikâyetleri alınmaktadır. Denetimlerin sağlıklı yapılabilmesi için, anlaşmalı boşanma yapan kişilerin isim soyisim, T.C. kimlik numaraları ve birlikte yaşadıkları evin açık adres bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle birlikte ALO 170’i arayabilirsiniz. Emeklilik tarihinizi öğrenmek için TCKN ile aramanız yeterli.
 
Görüntülü ve canlı destek
 
ALO 170 hattını her gün on binlerce kişi aramakta ve çözüm bulmaktadır. Bu yıl yaklaşık üç milyon kişi bu hatla çözüm buldu.
Bu hat sayfasından ihbar ve şikâyetlerinizi oluşturabileceğiniz gibi, görüntülü ve canlı destek almanız da mümkün bulunmaktadır.
ALO 170 hattı ile ilgili 2018 yılı sonu itibarıyla kesinleşen ilginç verilerlerden bazıları ise şöyledir;
  • 2018 yılı ortalama başvuru sayısı yaklaşık 1,4 milyon olup, ALO 170’e bugüne kadar 84,6 milyonun üzerinde çağrı gelmiştir.
  • Türkiye’de yaşayan 3 milyonun üzerinde işitme engelli vatandaşımıza 0850 222 7 170 numarası üzerinden görüntülü olarak işaret dili bilen temsilcilerimiz tarafından hizmet sunulmaktadır. 31/12/2018 tarihine kadar engelli vatandaşlarımız tarafından 10.447 adet arama yapılmıştır.
  • ALO 170, İşyerinde Psikolojik Yıldırma (Mobbing) ile ilgili, psikologlar vasıtasıyla vatandaşlara hizmet veren ilk ve tek çağrı merkezidir. Mart 2011’den 31/12/2018 sonuna kadar 74.380 mobbing başvurusu alınmıştır.
  • Yurt dışında yaşayan 10 milyona yakın vatandaşımıza 90 216 170 11 22 numarasından hizmet verilmektedir. 31/12/2018 tarihine kadar yurt dışından 13.480 çağrı gelmiştir.                   
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612600 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/612600.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT