BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ehl-i sünnetin on alameti

Gönül Pınarı
Osman Ünlü
Facebook
Mızraklı İlmihâl kitabında Ehl-i sünnet olanların, on alameti bildiriliyor...
 
Sual: Ehl-i sünnet itikadında olan Müslümanların, belli başlı iman konusunda alametleri var mıdır, varsa nelerdir?
Cevap: Orijinal ismi Miftâh-ül-Cenne olan Mızraklı İlmihâl kitabında, konu ile alakalı olarak şu bilgi verilmektedir:
“Ve dahi, Ehl-i sünnet olanların, on alameti vardır: 1-O kimse cemaate müdavemet, devam eder. 2-İtikadı veya fıskı, küfre varmayan imama uyar. 3-Mest üzerine meshi caiz görür. 4-Eshâb-ı kiramdan hiçbirine kötü söz söylemez. 5-Devlete isyan etmez. 6-Dinde bigayr-i hakkın mücadele ve münakaşa etmez. 7-Dinde, şek, şüphe etmez. 8-Hayrı ve şerri, Allahü teâlâdan bilir. 9-İlhadı, küfrü belli olmadıkça ehl-i kıbleyi tekfir etmez, onlara kâfir demez. 10-Dört halifeyi sair, diğer Eshab üzerine tercih eder, Onları üstün bilir.”
Sual: Ölen ve kabre konan herkese, kabirde sual ve azap var mıdır?
Cevap: Müminlerin günahlı ve günahsız hepsine, kabir suali vardır. Yalnız günahları affedilmeyenlerine ve bütün kâfirlere kabir azabı da vardır. Müslümanlar arasında laf taşıyanlara ve helada üzerine bevl, idrar sıçratanlara kabirde azap olacaktır.
Kabir azabı yalnız ruha değil, hem ruha ve hem de cesede olacaktır. Aklın ermediği şeyleri akıl ile çözmeye kalkışmamalıdır.
Şayet bir kimse imansız ölmüşse, şiddetli azaplarla mahşer gününe kadar ve sonra da, Cehennemde ebedî, sonsuz azap görür.
Sual: Bir kimsenin, muradına, dileğine kavuşması için, okunacak bir dua var mıdır, varsa nedir?
Cevap: Miftâh-ül-Cenne  kitabında buyuruluyor ki:
“Muratlara, çeşitli dileklere nail olmak, kavuşmak için, Salâten tüncînâ duasını okumalıdır ki dua şöyledir:
(Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âl-i seyyidinâ Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min cemî'il ehvâl-i vel-âfât ve takdî lenâ bihâ cemî'al hâcât ve tütahhirünâ bihâ min cemî'isseyyiât ve terfe'unâ bihâ a'ledderecât ve tübelligunâ bihâ aksalgâyât min cemî'il hayrât-i fil hayâti ve ba'del-memât.)
Sual: Bir Müslümanın, mükellef, sorumlu olduğu şeyler nelerdir?
Cevap: Ni'met-i islâm kitabında deniyor ki: 
“Ef'âl-i mükellefin, yani Müslümanın yapması lazım olan şeyler, sekizdir: Farz, vacib, sünnet, müstehab, mubah, haram, mekruh, müfsid. Farzlar ve haramlar, Allahü teâlâ tarafından, Kur’ân-ı kerimde açıkça bildirilmişlerdir.”
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616063 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/616063.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT