BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Resme, heykele hürmet etmek!

Resmin, heykelin sahibinde ilahlık sıfatı bulunduğuna inanmak küfürdür!..
 
Sual: Bir insanın, kendi anasının, babasının, sevdiklerinin, hocasının resimlerini duvara asması, onlara hürmet etmesi, saygı göstermesi, onlara tapınmak olur mu?
Cevap: İnsan resmine, heykeline hürmet, tazim etmek, kıymet vermek, onu yükseğe koyup, karşısında dikilmek, eğilmek, secde etmek, methedici, övücü şeyler söylemek, yalvarmaktır. Bu da iki sebeple olur:
1- Hocasının, babasının, amirinin, bir Peygamberin, velinin, dine ve millete hizmet edenin resmi olduğuna inanarak hürmet eder. O kimsede ülûhiyyet, ilahlık sıfatlarından, yani Allahü teâlâya mahsus olan sıfatlardan birinin bulunduğuna inanmaz. Onu mahluk, yaratılmış olarak bilir. Onu sevdiğini bildirmek, onu sevindirmek için, başkalarına uyarak hürmet eder. Böyle hürmet eden kâfir olmaz. Haram işlemiş olur. Haram olduğuna inanmayan kâfir olur. Kâfirlerin resmine böyle tazim, hürmet etmek küfür olur.
2- Resmin, heykelin sahibinde ve salibde yani haçta veya yıldız, güneş, inek gibi herhangi bir şeyde, ülûhiyyet, ilahlık sıfatı bulunduğuna inanarak, mesela, istediğini yaratır, her istediğini yapar, hastaya şifa verir diyerek tazim, hürmet etmek, küfür olur. Şirk olur. Böyle yapan ve inanan kimse müşrik olur. Tazim, hürmet etmesi ibadet, tapınmak olur. Bu resimler, heykeller ve o şeyler sanem yani put olur. Hıristiyanlar, İsa aleyhisselam için Allahın oğludur, melekler kızlarıdır diyerek, erkek ve kız resimlerine ve heykellere hürmet ettikleri için, müşriktirler. Barnabas ve Aryüs mezhebinde olanları, böyle sapık inanmadıkları için, müşrik değil, Ehl-i kitaptırlar. Fakat, Muhammed aleyhisselama inanmadıkları için, kâfirdirler.
Sual: Bir ibadeti yaparken niyet bozuk olsa, o ibadet yapılmış, borçtan kurtulmuş olunur mu?
Cevap: Farzlar yapılırken, kötü niyetler karışırsa, borç ödenmiş, cezadan kurtulmuş olunur ise de, sevap kazanılmaz. Belki günah da olur.
Sual: Daha önce gönderilmiş olan ilahi dinlerin hepsi, değişmiş ve yürürlükten kalkmış mıdır?
Cevap: Her din, kendisinden önce gelen dini neshetmiş, yürürlükten kaldırmış, değiştirmiştir. En son gelen ve her dini değiştirmiş, daha doğrusu dinlerin hepsini kendinde toplamış olup, kıyamete kadar hiç değişmeyecek olan din, Muhammed aleyhisselamın getirdiği İslam dinidir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616251 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/616251.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT