BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Namazları, ilk vaktinde kılmak

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "İbadetlerin en kıymetlisi, evvel vaktinde kılınan namazdır."
 
 
Sual: Beş vakit namazı, vakti girer girmez hemen kılmak mı gerekir?
Cevap: Cemaat ile öğle namazını, yazın sıcakta geç, kış günleri ise, erken kılmak müstehabdır. Akşam namazını her zaman erken kılmak müstehabdır. Yatsıyı, şeri gecenin üçte biri oluncaya kadar geç kılmak müstehabdır. Gecenin yarısından sonraya bırakmak tahrimen mekruhtur. Bu geciktirmeler, hep cemaat ile kılanlar içindir. Evinde yalnız kılan, her namazı vakti girer girmez kılmalıdır. Künûz-üd-dekâıkda yazılı, Hâkim'in ve Tirmüzî'nin bildirdikleri hadis-i şerifte;
(İbadetlerin en kıymetlisi, evvel vaktinde kılınan namazdır) buyuruldu. Müslim'deki hadis-i şerifte;
(Bir zaman gelecek, amirler, imamlar, namazı öldürecekler, namazın edasını vaktinden sonraya bırakacaklardır. Sen, namazını vaktinde kıl! Senden sonra, cemaat olurlarsa, onlarla da, tekrar kıl! İkinci kıldığın nafile olur) buyuruldu.
Sual: İkindi ve yatsı namazlarını, Hanefi mezhebinde İmam-ı a'zamın kavline göre kılmanın mahzuru olur mu?
Cevap: İkindi ve yatsı namazlarını, İmâm-ı a'zamın kavline göre kılmak ihtiyatlı olur. Uyanamayan, vitri yatsıdan hemen sonra kılmalıdır. Yatsıdan evvel kılarsa, sonra tekrar kılar. Uyanabilen ise, gecenin sonunda kılmalıdır.
Sual: Nafile namazların kılınmasının mekruh olduğu vakitler de var mıdır?
Cevap: Nafile namaz kılmanın mekruh olduğu iki vakit vardır. Bunlardan ilki; sabah Fecr-i sâdık yani tan yeri ağardıktan, güneş doğuncaya kadar, sabah namazının sünnetinden başka nafile namaz kılınmaz. Diğeri de, ikindiyi kıldıktan sonra, akşam namazından önce nafile namaz kılmak tahrimen mekruhtur.
Sual: Cuma günü, imam hutbe okumak için minbere çıkarken, Cuma namazının ilk sünnetine başlanabilir mi?
Cevap: Cuma günü imam minbere çıkınca ve müezzin ikamet okurken, diğer namazlarda imam namazda iken nafileye, yani sünnete başlamak mekruhtur. Yalnız sabah namazının sünnetine başlamak mekruh değildir. Bunu da safdan uzak veya direk arkasında kılmalıdır. Cuma günü imam minbere çıkmadan başlanan sünneti tamamlamalı denildi.
Sual: Mürted diye imanı gitmiş olana mı denir?
Cevap: Bir Müslüman, imanın yok olmasına sebep olacağı söz birliği ile bildirilmiş olan şeyleri, kasten, istekle söyler veya yaparsa, kâfir olur. Buna mürted denir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622202 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/622202.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT