BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

HDP, bir millî güvenlik meselesidir

Prof. Dr. Mehmet Şahin
Facebook
Dokunulmazlık tezkerelerinin gündeme gelmesiyle beraber HDP yine Türkiye’nin siyasi gündemine oturdu: Bir taraftan Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı'nın tavırları merak edilirken diğer taraftan ittifakları oluşturan partilerin ayrı ayrı tavırlarının ne olacağı beklentisi oluştu.
Muhalefet partileri, söz konusu tezkerelerin gündeme getirilmesini “siyaseti dizayn etme girişimi” veya “siyaset mühendisliği” olarak yorumladılar. Muhalefet partilerinin HDP konusundaki açıklamaları onların HDP’yi değerlendirirken sadece siyasi kaygılar ve gelecek seçimleri düşünerek hareket ettiklerini göstermektedir. Ayrıca, HDP’nin KCK güdümlü bir yapılanmayla ve terörle organik bağını bilinçli bir şekilde görmek istemedikleri anlaşılmaktadır. Zaman zaman “terörün her türlüsüne ve kimden gelirse gelsin” şeklindeki karşı oluşlarını dillendirseler de HDP konusunda çekingen bir tavır içinde oldukları rahatlıkla görülmektedir.
HDP kurulduğu günden beri siyaseti, demokrasiyi, toplumu, bölge barışını, dış politikayı, Türkiye’nin devletlerle ilişkilerini ve aileleri zehirlemektedir. Bu yüzen HDP daha geniş çerçevede değerlendirilmelidir.
Elbette, her muhalefet partisi gibi HDP’nin de iktidara karşı muhalefet yapma hakkı vardır. Fakat HDP; “iktidara muhalefet yapıyorum” kılıfı altında Türkiye karşıtlığı yapmakta ve terörle organik bağından dolayı sadece siyasetin konusu olarak değerlendirilemez. Türkiye karşıtı duruşuyla da HDP, bir “millî güvenlik” meselesidir.
Nasıl mı?
Ülke içinde Türkiye, her alanda ayrılıkçı terörle mücadele ederken HDP terörün savunuculuğunu yapmaktadır.
Suriye ve Irak’ta, Türkiye PKK/YPG ile mücadele ederken ve onlara karşı operasyonlar yaparken HDP, Türkiye’yi suçlamakta ve teröre kalkan olmaya çalışmaktadır.
Uluslararası alanda, Türkiye ayrılıkçı teröre karşı yürüttüğü haklı mücadelesini anlatmaya çalışırken; HDP, özellikle Avrupa başkentlerinde Türkiye karşıtı faaliyetler yürütmektedir.
TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin zaman zaman Türkiye’nin ulusal çıkarlarını duyurmak için ortak metin yayınlamalarında dahi HDP dışarıda kalmakta, imza vermemektedir.
HDP’yi demokratik siyaset zemininde tutmak önemlidir. Bunun için neredeyse denenmeyen yol ve yöntem kalmadığı rahatlıkla söylenebilir. Sabır gösterildikçe, HDP bugüne kadar sürdüre geldiği demokratik sürece uygun olmayan, terör yanlısı siyasetini devam ettirmede bir sorun görmemektedir. Bu süreçte bazı muhalefet partilerinin HDP’yi sadece siyasi kaygılarla değerlendirmesi ve onunla iş birliği yapmaları HDP’ye siyasi alan açıyor denilebilir. HDP ile yapılan iş birliği HDP’yi demokratik siyaset zeminine çekmedi, aksine demokratik siyaset zemininden uzak tuttu.
HDP’nin demokratik siyaset zeminine çekilmesi sadece iktidarın çabası ile olacak bir şey değildir. En az iktidar kadar muhalefet partilerinin de tavırları önemlidir. Eğer siyasi kaygılarla değil, Türkiye’nin ortak kaygıları göz önüne alınarak hareket edilirse, HDP de bunu değerlendirmeye alacaktır. Fakat, muhalefetin bu konuda tavır koyamayacağı anlaşılmaktadır. HDP’lilerin tezkerelerinin gündeme gelmesi sadece HDP’lileri değil, yapılan açıklamalardan diğer muhalefet partilerini de rahatsız ettiği görülmektedir.
Nitekim, CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada HDP’lilerle ilgili fezlekelerin gündeme getirilmesinin CHP ve Millet İttifakı’nı zor durumda bırakma amacının olduğunu söyledi.
Bu durumda şu sorular akla gelmektedir;
1. CHP niye zor durumda kalmaktadır, ülkenin ve milletin karşısında olanlara, karşı tavır koymak CHP için çok mu zordur?
2. Bugüne kadar dile getirildiği gibi, madem HDP Millet İttifakı’nın içinde değil o zaman fezlekeler konusu niye Millet İttifakı’nı bozma amacı taşısın?
Bu soruların cevaplarının neler olacağı aşağı yukarı tahmin edilmektedir. HDP ile hem iş birliği yapmakta hem de ortak resim vermek istememekteler. En son HDP’li yöneticilerin CHP’yi ziyareti sonrası yapılan basın toplantısında teamüllere aykırı bir şekilde sadece HDP’lilerin kamera karşısına geçmelerinde bu görülmektedir.
.....
Not: Değerli okuyucularımız her salı ve pazar günleri sizlerle buluşmak dileğiyle…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617937 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-mehmet-sahin/617937.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT