Avrupa Birliği (AB), koronavirüs salgını sebebiyle, kimi ülkelere vatandaşları için seyehat kısıtlaması uyguluyor. Bu bağlamda Avustralya, Bosna Hersek, Kanada, Ürdün, Yeni Zelanda, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Brunei, Japonya ve Sırbistan AB vatandaşlarının seyehat etmelerinin sınırlandırıldığı ülkeler olarak listelenmişti. AB, bu listey, güncellediğini açıklayarak, 6 ülkenin söz konuus listeden çıkarıldığını, bir ülkenin ise eklendiğini bildirdi.

LİSTEDEN ÇIKARILAN 6 ÜLKE BELLİ OLDU
AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesinden Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Brunei, Japonya ve Sırbistan çıkarıldı. Uruguay ise listeye eklenen tek ülke oldu.

Son güncellemeyle listede yer alan ülkeler Avustralya, Bosna Hersek, Kanada, Ürdün, Yeni Zelanda, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna, Uruguay oldu.

İZİN HALİNDE ÇİN'E SINIRLAR AÇILACAK
Ayrıca mütekabiliyet gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin'e de sınırlar açık olabilecek.

AB'nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Listedeki ülkelerden AB'ye turistik seyahatlere izin verilebilirken, yolculara test ve karantina gibi bazı tedbirler uygulanabiliyor. Listede yer almayan ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

AB, geçen yıl martta salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesini kararlaştırmıştı.

AB, ABD'yi güvenli seyahat listesinden çıkardı AB, ABD'yi güvenli seyahat listesinden çıkardı Avrupa Birliği, artan Covid-19 vakaları nedeniyle ABD'yi güvenli seyahat listesinden çıkardı.