Jumbo Floating Restaurant’ın (Yüzen Dev Restoran) 18 Haziran'da Güney Çin Denizi'nde başka bir bölgeye taşındığı sırada olumsuz hava koşulları nedeniyle battığı açıklandı.

ÖLEN YA DA YARALANAN YOK

Hong Kong’un simgelerinden Jumbo Floating Restaurant, 18 Haziran'da Güney Çin Denizi'nde battı. Restoranın bağlı olduğu Aberdeen Restaurant Enterprises Ltd. tarafından yapılan açıklamada, restoranın 14 Haziran’da bakım için daha az maliyetli bir bölgeye çekildiği ve 18 Haziran’da Paracel Adaları olarak da bilinen Xisha Adaları’nı geçtiği sırada "olumsuz koşullarla" karşılaşıldığı aktarılarak, restoranın su aldığı ve yan yatarak battığı belirtildi.

Söz konusu kazada ölen ya da yaralanan olmadığı aktarılan açıklamada gemiyi kurtarma çabalarının başarısız olduğu ifade edilerek, "Olay yerindeki su derinliği bin metrenin üzerinde olduğu için kurtarma çalışmalarının yapılması son derece zorlaşıyor" denildi.

Açıklamada, restoranın söz konusu çekilme öncesi deniz mühendisleri tarafından detaylı bir şekilde incelendiği belirtildi.

40 YILDIR HİZMET VERİYORDU

Kanton mutfağından yemekler sunan yaklaşık 80 metre uzunluğundaki Jumbo Floating Restaurant, 40 yılı aşkın süredir Hong Kong’da hizmet veriyordu. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Tom Cruise gibi ünlü isimler müşterileri arasında yer alıyordu. Restoran Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında kapanmış ve tüm personelin işine son verilmişti.

Hong Kong Dünya Ticaret Merkezi'nde yangın: 160 kişi mahsur kaldı Hong Kong Dünya Ticaret Merkezi'nde yangın: 160 kişi mahsur kaldı Hong Kong'ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi'nde başlayan yangın büyük paniğe neden olurken, binada yaklaşık olarak 160 kişinin mahsur kaldığı öğrenildi. Tahliye ve söndürme çalışmaları sürüyor.

Hong Kong'da milyonlarca Covid-19 aşısı çöp olabilir Hong Kong'da milyonlarca Covid-19 aşısı çöp olabilir Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde kullanılmayan yaklaşık 2 milyon civarı doz BioNTech aşısının son kullanma tarihinin 3 ay içinde biteceği, bu sürenin sonunda kullanılamaz hale gelen büyük miktarda aşının atılmak zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.