KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yangın çıktıktan yaklaşık yarım saat sonra helikopterle müdahalenin başladığını belirtti. Dün yangına iki helikopter ve bir yangın söndürme uçağıyla müdahale edildiğini anlatan Oğuz, havanın kararmasıyla birlikte uçak ve helikopterlerin çalışmaya ara verdiğini kaydetti.

Bölgede şu ana dek yanan alanın 2 bin 600 dönüm olduğu da açıklandı. 

Oğuz, bu sabah ikisi BM Barış Gücü ve biri Türkiye'den, üç helikopterin yangın söndürme çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

1000 HEKTARDAN FAZLA ALAN YANDI

Orman Dairesi, Sivil Savunma, itfaiye ve İskele Belediyesi ekiplerinin gece boyunca da aralıksız yangın söndürme çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Oğuz, gece boyunca etkili olan şiddetli rüzgarla yangının genişleyerek devam ettiğini vurguladı. Oğuz, bu sabah itibarıyla 1000 hektardan fazla alanın yandığını ifade etti.


 

TÜMGENERAL TOPALOĞLU DA BÖLGEDE

 

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu ve Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, yangın mahallindeki çalışmaları yakından takip ediyor.

Topaloğlu, Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) muhabirinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, yangının rüzgarın etkisiyle doğuya doğru ilerlediğini kaydetti.

Yangına havadan üç helikopterle, karadan da askeri birlikler, Orman Dairesi, itfaiye ve polis ekipleri tarafından dozer ve su tankerleriyle de müdahale edildiğini belirten Topaloğlu, bölgeye takviye dozer ve su tankerleri sevk edildiğini açıkladı.

 

TATAR VE ÜSTEL BÖLGEYE GELDİ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel, yangın bölgesine giderek, yangın söndürme çalışmalarıyla ilgili yerinde inceleme yaptı ve yetkililerden bilgi aldı.

Tatar, ekiplerin yoğun olarak çalıştığını belirterek, "Gerçekten çok büyük bir yangın, bunu üzüntüyle paylaşıyorum." dedi. Türkiye'den yangın söndürme helikopteri ve uçaklarının bölgede çalıştığını kaydeden Tatar, İngiliz Üsler Bölgesi ve Kıbrıs Rum kesiminden de helikopter talep edildiğini söyledi.

Tatar, tedbir amaçlı köy yerlerindeki tarlaların sürüldüğünü de ifade etti. Türkiye'de Marmaris'te de yangın yaşandığını hatırlatan Tatar, "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Yangını söndürmek için fedakarca çalışan herkese teşekkür eden Üstel, yangın söndürme sırasında dumandan etkilenip rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan görevlilere geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Öte yandan, yangınla ilgili polis soruşturmasında iki kişinin tutuklandığı belirtildi. Yol kenarında bırakılan kepçenin akü kablolarının kısa devre yapması sonucu çıktığı düşünülen yangın, rüzgarın etkisiyle yol kenarından ormanlık alana sirayet etti.

Çıkan yangın sonucu söz konusu kepçe tamamen yanarak kullanılmaz hale gelirken, ormanlık alana yayılan yangını söndürme çalışmaları hala devam ediyor. Şahıslar tutuklanırken, olay hakkındaki soruşturma devam ediyor.

Bölgede şu ana dek yanan alanın 2 bin 600 dönüm olduğu da açıklandı. Yangın söndürme çalışmaları sırasında yaralanan bir itfaiye personeli ile dumandan etkilenen üç kişinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

KKTC’de 3 noktada çıkan orman yangını, evlerin bahçesine kadar geldi KKTC’de 3 noktada çıkan orman yangını, evlerin bahçesine kadar geldi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) üç farklı bölgede orman yangın çıktı. Yangın rüzgar sebebiyle kısa sürede yayılırken belli bölgelerdeki evlerin bahçelerine kadar geldi. Öte yandan Türkiye’den gelen 2 helikopter ve 1 uçağın da desteğe gittiği öğrenildi.
Marmaris'teki yangında 3. gün! Yangın büyük oranda kontrol altına alındı Marmaris'teki yangında 3. gün! Yangın büyük oranda kontrol altına alındı Muğla'nın Marmaris ilçesinde 21 Haziran'da başlayan ve farklı noktalarda devam eden ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangının 3. gününde gece boyunca karadan müdahale edilen yangına, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan müdahale yeniden başladı. 51 hanede toplam 151 kişi ise tahliye edildi.2022 yılında kurulan Orman Kurtarma Timi (ORKUT) ilk kez Marmaris'te sahaya inerken yangında bir kişi gözaltına alındı. Şüpheli aile arasındaki ticari bir husumetten dolayı olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Alevler rüzgarın etkisiyle Marmaris güzergahına doğru ilerlemeye başladı. Yangının duman ve külleri Marmaris ilçe merkezine ulaşırken kardeş ülke Azerbaycan orman yangınlarıyla mücadeleye destek için gönderdiği amfibi uçak Muğla’ya geldi. Asparan mevkisinden ilçe merkezine gelen yol trafiğe kapatıldı. Ayrıca yangın nedeniyle Datça-Marmaris karayolu da trafiğe kapatıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, "Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda.40'ı helikopter toplamda 61 hava aracı hizmet veriyor" dedi. Gözaltına alınan S.A. sabahın erken saatlerinde adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen zanlı S.A çıkarıldığı merciler tarafından tutuklandı. AFAD ise duruma ilişkin "Marmaris'te bugün şiddetli rüzgar olacağı tahmin edilmektedir. Yangın alanlarına yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız tedbirli olmalıdır." dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan Dalaman'a giderek bakanlar ve yangına müdahale eden pilotlardan bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'te kriz merkezinde önemli açıklamalarda bulundu ve yangının büyük oranda kontrol altına alındığını duyurdu.
Günün ilk ışıklarıyla Marmaris'teki acı tablo durumu gözler önüne serdi Günün ilk ışıklarıyla Marmaris'teki acı tablo durumu gözler önüne serdi Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale hala sürüyor. Çıkan yangının şiddeti dün geceye oranla azalma gösterdi ve yangının bir kısmı az da olsa durabildi.