Erdoğan'dan Filistin diplomasisi... İrlanda ve Norveç liderleriyle görüştü

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Erdoğan'dan Filistin diplomasisi... İrlanda ve Norveç liderleriyle görüştü
Recep Tayyip Erdoğan, Filistin, Haber

Dünya Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devleti'ni tanıyan İrlanda ve Norveç liderleriyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, Filistin'in tanınmasının bölgede barış ve adaletin tesisine katkı sunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devleti'ni tanıyan Avrupa ülkeleriyle diplomasisi trafiğini sürdürdü. İrlanda Başbakanı Simon Harris ile telefonda görüşen Erdoğan, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile de görüştü.

ERDOĞAN İRLANDA BAŞBAKANI'NI TAKDİR ETTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye ve İrlanda ilişkileri, İsrail'in Filistin'de uyguladığı sistematik saldırılar, Gazze'ye yönelik yardım faaliyetleri ile küresel ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede, İrlanda'nın Filistin'i devlet olarak tanımasını takdirle karşıladığını ifade eden Erdoğan, bu hamlenin bölgede barış ve adaletin tesisi ile iki devletli çözüm çabalarına güç katacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adil ve kalıcı çözüm için İsrail'i uluslararası hukuka uymaya zorlayıcı adımların şart olduğunu ve hep birlikte barış vizyonunu canlı tutmak gerektiğini kaydetti.

İSRAİL'İN PERVASIZ SALDIRILARI DURDURULMALI

Jonas Gahr Store ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Erdoğan, Türkiye ile Norveç ilişkileri, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarında gerçekleştirdiği katliamlar ile küresel ve bölgesel gelişmeleri masaya yatırdı.

Erdoğan görüşmede, İsrail’in pervasız ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarının durdurulması ve bölgede kalıcı barış için çabaların artırılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç’in Filistin’i tanıma kararının bölgede sürdürülebilir barışa, huzura, adalete ve iki devletli çözüm vizyonuna katkı sağladığını söylerken bu isabetli adımları ile süreç boyunca kararlı davranışlarından ötürü Norveç hükümetini tebrik etti.

Düzenleyen:  - Dünya
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...