İsrail Savaş kabinesi toplandı: İran'a karşı "acı verici misilleme" kararı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
İsrail Savaş kabinesi toplandı: İran'a karşı "acı verici misilleme" kararı

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

İran'ın tarihte ilk kez İsrail'e saldırmasının ardından Tel Aviv yönetimi Savaş Kabinesi'ni topladı. Toplantıda İran'a karşı "acı verici misilleme" kararı alındığı öne sürüldü. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi de "bu kadar çok füze ve İHA fırlatılmasına bir cevap vereceğiz" açıklaması yaptı.

Gazze'de soykırım yapan İsrail, Ortadoğu'da tansiyonu yükseltti. İran, Şam'daki konsolosluk binasına saldıran İsrail'e karşı tarihinde ilk kez saldırı düzenledi. 13 Nisan gecesi İsrail topraklarına 300'ü aşkın SİHA ve füze saldırılıları düzenleyen İran'a karşı İsrail Savaş Kabinesi kararını verdi. İddialara göre İsrail, İran'a karşı  "acı verici misilleme saldırısı" yapacak.

İSRAİL İRAN'A NASIL CEVAP VERECEK?

İsrail Savaş Kabinesi İran'ın saldırısı sonrasında ilk toplantısını yaptı. İsrail merkezli Kanal 12'nin haberine göre toplantıda İran'a karşı "acı verici misilleme saldırısı" seçeneklerini ele aldı.

BÖLGESEL SAVAŞI TETİKLER Mİ?

Kanal 12'nin haberine göre Savaş Kabinesi, İran'a verilecek cevabın bölgesel bir savaşı körükleyip körüklemeyeceğini de masaya yatırdı. İddialara göre İsrail, böyle bir ihtimali öngörmüyor.

Haberde, toplantıda ele alınan bu seçeneklerin "bölgesel bir savaşa yol açmayacağı" savunuldu.

NETANYAHU YÖNETİMİ ABD'NİN TEPKİSİNİ ÇEKMEK İSTEMİYOR

Gazze'deki katliamla ABD'nin desteğini kaybetmeye başlayan İsrail, İran'ın saldırısıyla bu desteği yeniden buldu. Netanyahu yönetimi İran'a verilecek cevapta ABD'nin tepkisini çekmek istemiyor. Kanal 12'ninm haberine göre İsrail,  İran'a yapılacak saldırıda "ABD tarafından engellenmeyecek bir cevap" seçmeyi amaçlıyor.

İSRAİL: BU KADAR ÇOK FÜZEYE ELBET CEVAP VERECEĞİZ

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran saldırısında vurulan Nevatim Hava Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Halevi, İran’ın saldırısına karşılık verileceğini belirtilerek, "İran, İsrail devletinin stratejik kabiliyetlerine zarar vermek istedi. Bu daha önce olmamış bir şey” dedi. İran’a nasıl bir karşılık verilmesi gerektiğini değerlendirdiklerini aktaran Halevi, “İsrail devleti topraklarına bu kadar çok füze ve İHA fırlatılmasına bir cevap vereceğiz" dedi.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİNDE NE OLDU?

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyuran İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlattı. İran'ın saldırılarının çoğunluğu İsrail hava savunma sistemleri (demir kubbe), tarafından engellendi. Saldırıda İsrail'in bir askeri üssü füzelerle vuruldu.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...