Japonya'daki görevini tamamlayan Çinli profesör ülkesine döndüğü gibi kayıplara karıştı!

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Japonya'daki görevini tamamlayan Çinli profesör ülkesine döndüğü gibi kayıplara karıştı!

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Japonya'da bir üniversitede görevli Çinli profesör Fan Yuntao ülkesine döndükten sonra kayboldu. Yuntao'dan Şubat 2023'ten bu yana haber alınamazken ülkede daha önce de benzer şeylerin yaşanması yeniden gündeme geldi.

Tokyo'da bir üniversitede görevli olan Çinli profesör Fan Yuntao'dan, Şubat 2023'ten bu yana haber alınamadığı bildirildi.

ŞNAGAY'DA KAYBOLDU

Resmi Kyodo ajansının haberine göre, "Asia University" öğretim görevlisi Çinli profesör Fan, geçen yıl şubatta ülkesi Çin'in Şanghay bölgesine gitmesinin ardından ortadan kayboldu. Fan, Tokyo'da yaşayan ailesine, ülkesine geçici olarak gideceğini ve Nisan 2023'e kadar Japonya'ya geri döneceğini söylemişti. Aradan geçen bir yıla rağmen Fan'dan haber alınamadığı aktarıldı.

DEVREYE JAPONYA GİRDİ

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, açıklamasında durumun, "Yıllardır bir Japon üniversitesinde eğitim veren profesörün insan haklarıyla ilgili" olduğunu, Çinli profesörün ortadan kayboluşuna ilişkin durumu yakından izlediklerini bildirdi. Fan, üniversitede uluslararası hukuk ve politika uzmanı olarak tanınıyor.

BU İLK DEĞİL

Tokyo'da bulunan Toyo Gakuen Üniversitesinde Çinli profesör Zhu Jianrong da 2013 yılında memleketi Şanghay'a gittikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Yaklaşık altı ay sonra Japonya'da ailesine kavuşabilen Zhu hakkında açılan casusluk soruşturmasının halen sürdüğü belirtiliyor.

Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido Eğitim Üniversitesinden Çinli profesör Yuan Keqin ise 2019'da casusluk suçlamasıyla Çin'de gözaltına alınmış, savcılıkça hakkında iddianame hazırlanmıştı.

 

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...