Macron'un ziyareti öncesi tansiyon yükseldi! Okullar kundaklandı, araçlar ateşe verildi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Macron'un ziyareti öncesi tansiyon yükseldi! Okullar kundaklandı, araçlar ateşe verildi
Fransa, Yeni Kaledonya, Emmanuel Macron, Haber

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Yeni Kaledonya ziyareti öncesi başkent Nouema'da şiddet patlaması yaşandı. İki okul, büyük bir iş yeri ve bir otomobil bayisindeki 300 araç ateşe verildi.

Fransa'ya bağlı Yeni Kaledonya'da oy kullanma sistemini değiştiren yasa, kaosa neden olmaya devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanul Macron'un ziyareti öncesi adada tansiyon bir kez daha yükseldi.

Başkent Noumea'nın belediye başkanı Sonia Lagarde iki okul, bir bayideki 300 araç ve büyük bir iş yerinin ateşe verildiğini, bir okulun ise yağmalandığını belirtti.

GÖZALTI SAYISI 280'İ AŞTI

Yeni Kaledonya'daki Fransız Yüksek Komisyonundan yapılan açıklamada ise, şiddet olaylarının başlamasından bu yana adaya 1.050 takviye kuvvetin konuşlandırıldığı, göstericilerin kurduğu 90'dan fazla barikatın kaldırıldığı, 280'den fazla kişinin gözaltına alındığı, 84 polis ve jandarmanın yaralandığı ifade edildi.

Macron'un ziyareti öncesi tansiyon yükseldi! Okullar kundaklandı, araçlar ateşe verildi - 1. Resim

MACRON ADAYA GELİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa ana karasından 16 bin kilometre uzakta bulunan Yeni Kaledonya'ya gitmek üzere gece saatlerinde resmi uçakla Paris'ten ayrıldı.

Bölgedeki gerilimi düşürmeyi hedefleyen Macron'un çeşitli temaslarda bulunması bekleniyor.

Macron'un ziyareti öncesi tansiyon yükseldi! Okullar kundaklandı, araçlar ateşe verildi - 2. Resim

NE OLMUŞTU?

Yeni Kaledonya'nın oy kullanma sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısı 13 Mayıs'ta Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşüldüğü sırada protestolar patlak vermiş, kısa süre sonra şiddet olayları yaşanmıştı.

Başkent Noumea başta olmak üzere birçok noktada marketler yağmalanırken, evler, iş yerleri ve araçlar ateşe verilmişti. Tasarı 15 Mayıs’ta Fransa Ulusal Meclisi’nde onaylanırken, şiddet olaylarının ardından Paris yönetimi adaya ek güvenlik gücü göndermişti. Yaşanan şiddet olaylarında 2’si jandarma olmak üzere 6 kişi ise hayatını kaybetti.

Oy verme sisteminde yapılan değişikliğe göre 10 yıldır Yeni Kaledonya'da yaşayan Fransız vatandaşları seçimlerde oy kullanabilecek.

Yeni Kaledonya halkı seçmen listelerinin genişletilmesinin Fransa yanlısı politikacılara fayda sağlamasından ve yerli Kanak halkının etkisini azaltmasından endişe ediyor.

Söz konusu anayasal değişikliğin yürürlüğe girebilmesi için Kongre'de de kabul edilmesi gerekiyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...